LVM Fikret Odağ

MÜNİH TÜRKGÜCÜ 3. LİG `İN KAPSINDA BEKLİYOR

07.05.2020 00:57

Bu sezon Almanya’nın değişik kentlerinde amatör kümelerde top koşturan çok sayıda amatör göçmen futbol takımları bulunuyor. Bu takımlardan biri de Regionalliga Bayern’de…

Bu sezon Almanya’nın değişik kentlerinde amatör kümelerde top koşturan çok sayıda amatör göçmen futbol takımları bulunuyor. Bu takımlardan biri de Regionalliga Bayern’de mücadele eden Münih Türkgücü. Sezon başından beri ligde başarılı maçlar çıkaran Türkgücü’nün kadrosunda çok sayıda yetenekli oyuncu yer alıyor. Takımın yaş ortalaması ise 23. Klasik renkler Kırmızı-Beyaz forma ile maçlara çıkıyorlar.

Türkgücü, bu sezon oynadığı ofensiv futbol ve attıkları harika gollerle haftalardan beri ligde liderliğini sürdürüyor

Göçmen Türk takımı Mart ayında şampiyonluk hesapları yapıyordu ki, aniden hesapta hiç olmayan Corona Virüsü felaketi çıktı ve yaşamı alt-üst etti. Bütün spor müsabakaları askıya alındı, ancak takımlar kalan maçların oynanmasından yanalar. Ligde bütün takımlar gibi Münih Türkgücü de aynı umudu taşıyor, fakat Ligde kalan 6 maçın oynanıp oynanmaması belirsizliğini korurken göçmen Türk takımının vefakâr taraftarları da   şampiyonluk umutlarını hala yitirmemişler.

Türkgücü’nün Liglere devam edilmesi halinde oynamaları gereken 6 maçları var. Göçmen Türkgücü takımının 3 ncü lige çıkmasına herkes kesin gözle bakıyor. Rakip takımların favorisi de yine Türkgücü. Kırmızı-Beyazlılar ligin sonunda 1nci olarak ipi göğüslerse hem ligde şampiyonluk sevincini yaşayacak ve hem de gelecek sezon Almanya profesyonel 3.Liginde oynamaya hak kazanacak

Münih Türkgügü takımı, böylece gelecek sezon Almanya’da 3. Ligde oynamayı başaran ilk göçmen takımı olarak ün yapacak Türkgücü; idarecisi, futbolcusu ve seyircisiyle birlikte şu sıralar bu hedefe kitlenmiş           durumdalar. Taraftarları takımlarının şampiyonluğu ellerinden kimsenin alamayacağına inanıyorlar.

Kulüp yetkilisi Hasan Kıvran:”Biliyorum, biz Münih’i rahatsız ediyoruz” maçlarda takıma müthiş destek veriyoruz bu sizi rahatsız ediyor dedi Kulüp Başkanı gerekirse kendi sahalarında oynayacakları maçları Kuzey Ren Westfalya’da bir şehirde oynamak istediklerini de dile getirdi.

Bu konuda Alman Futbol Federasyonu’nun vereceği karar merakla bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere 80’li yıllarda aralarında   Köln Yurdumspor, Hannover Damlagençlik, Bremen Vatanspor ve Münih Türkgücü gibi takımlar o yıllarda Amatör kümelerde hem hatırı sayılır başarılar elde ettiler, hem de Türk Futboluna oyuncu yetiştirdiler. Ancak saha ve para sorunu yaşayan bu kulüplerin hemen hepsi birbiri ardından kapanmak zorunda kaldılar.

1985 yılında göçmen Türk antrenör Dr. Hıdır Akbaş’ın çalıştırdığı Münih Türkgücü, ise o sezon Bavyera Ligine yükselme başarısını göstermişti

1993 yılında kapısına kilit vurulan ve gazetelerin spor sayfalarında adı silinen Türkgücü, Münihli Türk iş adamlarının yoğun çabaları neticesinde yeniden kuruldu ve yeşil sahalara döndü.

O günlerde kulübün yeniden kurulması için hayli uğraşı veren futbolseverler bugün de Türkgücü’ nün Almanya’da profesyonel 3. futbol liginde oynaması için yoğun çaba harcıyorlar…

Rıza Almalı

#

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler