Programlarımızı uyumlu hale getiremedik ve şu anda duyuracağımız bir ziyaret yok

Programlarımızı uyumlu hale getiremedik ve şu anda duyuracağımız bir ziyaret yok

ABONE OL
22:59 - 26/04/2024 22:59
Programlarımızı uyumlu hale getiremedik ve şu anda duyuracağımız bir ziyaret yok
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olası Beyaz Saray ziyaretini ertelediği haberlerinin ardından Beyaz Saray’dan bir sözcü VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılıklı olarak uygun bir zamanda Beyaz Saray’da ağırlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Ancak programlarımızı uyumlu hale getiremedik ve şu anda duyuracağımız bir ziyaret yok” dedi.

Türk basınında yer alan haberlerde ziyaretin 9 Mayıs için planlandığı ve planlama üzerinde çalışıldığı belirtilmişti. Ancak Beyaz Saray ziyarete ilişkin bugüne kadar resmi bir duyuru yapmamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin ertelendiği haberini ilk olarak Bloomberg haber sitesi aktardı. Üst düzey bir yetkiliye dayandırılan habere göre erteleme, Erdoğan’ın programındaki değişiklikle ilgiliydi.

Reuters’a konuşan ancak adını vermeyen Türk bir yetkili de ziyaret için yeni bir tarihin belirleneceğini söyledi, ertelemenin nedenine ilişkin net bir bilgi ise paylaşılmadı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby Perşembe günü uçakta bir gazetecinin sorusunu yanıtlarken, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin programlanmış bir şey yok” demişti.

İki lider 4 ay önce telefonda görüşmüştü

2019 yılında eski Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’la Beyaz Saray’da görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olası ziyareti, Demokrat Başkan Joe Biden döneminde Beyaz Saray’daki ilk ziyareti olacaktı.

Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılım protokolüne gecikmeli onay vermesinin ardından, Ankara’nın 2021’de ABD’den talep ettiği F-16 uçakları ve modernizasyon kitleri için Kongre’den yeşil ışık gelmişti.

Biden ve Erdoğan NATO dahil uluslararası zirveler kapsamında daha önce biraraya gelmiş; iki lider arasındaki en son telefon görüşmesi 4 ay önce Aralık ayında gerçekleşmişti.

Beyaz Saray’dan telefon görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, iki liderin Türkiye’nin NATO İttifakı’nın güçlendirilmesinin önemini görüştükleri; Türkiye’nin NATO içinde birlikte işlerliğinin arttırılmasını ele aldıkları ve Gazze’ye insani yardıma yönelik çabaları görüştükleri belirtilmişti.

Açıklamada, iki liderin Temmuz ayında Washington’da yapılacak NATO Zirvesi’ne giden süreçte yakın temasta kalma konusunda anlaştıkları kaydedilmişti.

Kirby ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da Hamas lideri İsmail Haniye ile görüşmüştü.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby’e dün bir gazeteci Başkan Biden’ın New York seyahatine eşlik ettiği sırada uçakta “İki hafta içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Beyaz Saray’ı ziyaret etmesi bekleniyor. Erdoğan geçtiğimiz Cumartesi günü Hamas liderini ağırladı. Bu görüşmelerde bir konu başlığı olacak mı? Ya da ziyarete gölge düşürür mü?” şeklinde bir soru yöneltmişti.

John Kirby soruya, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretiyle ilgili programlanmış bir şey yok. O nedenle bu konuda yorumum yok” yanıtını vermişti.

OdaTV’nin geçtiğimiz Cumartesi günü yayınladığı bir haberde “Erdoğan’ın Washington ziyaretini iptal ettiği ve iptal etmesinin nedeninin ABD Temsilciler Meclisi’nin İsrail’e yardımı da içeren tasarıyı onaylaması olduğu” iddia edildi. Haberin kaynağı ise belirtilmedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ise 22 Nisan Pazartesi günü “Erdoğan’ın Washington ziyaretinin iptal edilip edilmediğine” dair soruya verdiği yanıtta “Şu anda, Beyaz Saray ziyaretiyle ilgili bir duyuru yok. Her fırsatta üst düzey temaslarda bulunma planlarımızda herhangi bir değişiklik yok” demişti.

Yanıtta ayrıca Türk yetkililerin seyahatleriyle ilgili yanıtlar için, Türk makamlarına başvurulması önerilmişti.

VOA tarafından geçilen “Programlarımızı uyumlu hale getiremedik ve şu anda duyuracağımız bir ziyaret yok” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. “Programlarımızı uyumlu hale getiremedik ve şu anda duyuracağımız bir ziyaret yok” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan “Programlarımızı uyumlu hale getiremedik ve şu anda duyuracağımız bir ziyaret yok” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.