15.4 C
Berlin
08:41 - 14/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

REYHANLI’NIN HESABINI NASIL VERECEKSİNİZ?

03:39 - 14/05/2013

11 Mayıs günü Hatay’ın Reyhanlı İlçesinde belediye ve postane binalarının önünde şiddetli patlamalar oldu. Patlamalarda elliyi aşkın yurttaşımız yaşamını yitirdi.
Yüzden fazla yurttaşımız da yaralandı. Ölenler ve yararlananlar sivil insanlar. Sivil hedeflere yöneltilen bu saldırıya ve yer seçimine bakıldığında saldırganın kimliği de ortaya çıkmakta.

El Kaide’nin, geçmişte de ülkemizde benzer eylemleri olmuştu. Hem daha önce yapılanlarda hem de Reyhanlı’daki eylemde amaç, olabildiğince can kaybına neden olmak, bu yolla da kamuoyunu sindirmek.
Reyhanlı’daki patlamaların yol açtığı faciaya karşı halkın tepkisi yükselmeye başladığı bir anda, AKP’li bakanların da açıklamaları birbirini izledi. Hemen suçluyu buldular: Esat. AKP’liler, “Çözüm sürecini baltalamak isteyenler…” biçiminde başlayan tümceler kurdular. AKP sözcülerinin her şeyin sorumlusu olarak gördükleri “Ergenekon ve Esat”tı.
Reyhanlı’daki eylemi, en son yapacak siyasal adres Şam yönetimidir. Çünkü böyle bir kışkırtmadan en büyük zararı görecek olan onlardır. Kendisine büyük zararlar getirecek, hatta sonunu hazırlayacak bir eylemi Esat yönetimi neden yapsın?
Suriye’de Şam yönetimine karşı savaşan El Nusra Örgütü, Reyhanlı patlamasını saniye saniye görüntüledi. Rastlantının böylesi de olmaz, değil mi? Bir yerde bir eylem olacaksa bunu önceden bilip kameraya almayı kimler düşünür? Tabi ki eylemi yapanlar… Adamlar eylem öncesinde hazırlıklılar. Bombaların patladığı anda tekbir sesleri duyuluyor. Anlayacağınız Reyhanlılı yurttaşlarımızın öldürülmesini “tekbir”le kutsayıp kutlamada eli, kanlı cinayet şebekesi. Neden? Akıllarınca orada ölenlerin Alevi ya da laik yurttaşlar olduğunu düşünmekteler. İnternette El Nusra’nın çektiği görüntülere kolayca ulaşılabilir.
Gerçek, bu kadar ortadayken işi saptırmanın bir gereği var mı? Bir kişinin yalan söylemesi önemli suç ve günahtır. İftira atması ise daha büyük suç ve günahtır. Yalan da iftira da çok ayıptır, insana yakışmaz. Cahilce kurnazlığınızla insanları aldatacağınızı mı düşündünüz? Herkesi kendiniz gibi bilgisiz, saplantılı, milletine, tarihine düşman mı sanıyorsunuz?
AKP, besleme teröristlerle kendi halkını öldürten bir iktidar olarak tarihin kirli sayfalarındaki yerini alacak. Hem Suriyeli hem de Türk şehitlerin kanı onların büyük bir ayıbı, günahı olarak sonsuza dek yakalarını bırakmayacak. Emperyalist dolduruşlarla, hayalci ideolojik saplantılarla maceralara girişmenin cezasını ödemeli bu iktidar. Türkiye’yi etnik kökenlere, inançlara göre böldüğünüz yetmediği gibi komşularımızı da paramparça ediyorsunuz. Ne uğruna? Cehalet ve efendiye hizmet uğruna… Ayıptır bu, çok ayıp…

Adil Hacıömeroğlu

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla