***  Berlin 08 Genç Politika Festivali

*** Berlin 08 Genç Politika Festivali

ABONE OL
16:44 - 23/03/2021 16:44
***  Berlin 08 Genç Politika Festivali
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

BERLİN 08-GENÇ POLİTİKA FESTİVALİ

AİLE BAKANI LEYEN, TÜRK ÇADIRINI ZİYARET ETTİ

Almanya Aile, Kadın ve Gençlik Bakanı Ursula von der Leyen, başkent Berlin’de düzenlenen ”Berlin 08-Genç Politika Festivali”nde Almanya Türk Öğrenci Dernekleri Birliğinin (BTS) çadırını ziyaret etti

Leyen çadırda Türk gençleriyle sohbet ederek birliğin faaliyetleri hakkında bilgi aldı.
BTS, festivalde kurduğu çadırda gençlerin ve siyasetçilerin katılımıyla açık oturumlar düzenleyecek, çalışma gruplarında ve film gösterileriyle göç politikası konularını ele alacak.
Bu arada Sosyal Demokrat Partili (SPD) meclis üyesi Sven Schulz, SPD Berlin eyalet meclisi üyesi Markus Pauzenberger ve Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat, çadırda düzenlenen ”Futbol ve Uyum” konulu açık oturuma katıldılar.
Schulz, futbol ve diğer spor kulüplerinde fahri görev yapanlara profesyonel destek verilmesi gerektiğini, bu yöndeki çabaları Berlin Eyaleti Spor Birliğinin de desteklediğini belirtti.
Kolat da Türk spor kulüplerinde fahri görev alan birkaç kişinin tüm yükü üstlendiklerine işaret ederek, bu nedenle organizasyon yapısının değişmesi gerektiğini ifade etti.
Türk çocuklarının sadece futbola değil, diğer spor dallarına da yöneltilmeleri gerektiğini kaydeden Kolat, Türk çocuklarının çoğunda aşırı kilo sorunu bulunduğunu, bunun da okuldaki başarıya olumsuz etki yaptığını söyledi.
Almanya’da futbol oynayan gençlerin belli bir yaşa geldikten sonra Alman kulüplerini değil de Türk kulüplerini tercih ettiklerine de dikkati çeken Kolat, bunun Türk gençlerinin, Alman futbol kulüplerinde dışlandıkları duygusundan ve Türkiye’de daha yüksek bir ligde oynamak istemelerinden kaynaklandığını kaydetti.
Pauzenberger ise Türklerin Alman kulüplerinde daha fazla görev almaları gerektiğini, böylece sosyal etkileşimin gelişeceğini belirtti.
Anadolu Ajansı
bakan66zaz.jpg

 

 

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.