Türk Eğitim Derneği “ASKIDA YEMEK” Programı 3'üncüsü Yapıldı

04.03.2023 19:39

Almanya’nın Başkenti Berlin`de, Merkez üssü Pazarcık olan 7,7 ve 7,6 şiddetindeki Kahramanmaraş depremzedeleri için etkinlik devam ediyor. Türk Eğitim Derneği 3.” askıda…

Türk Eğitim Derneği “ASKIDA YEMEK” Programı 3'üncüsü Yapıldı

Almanya’nın Başkenti Berlin`de, Merkez üssü Pazarcık olan 7,7 ve 7,6 şiddetindeki Kahramanmaraş depremzedeleri için etkinlik devam ediyor. Türk Eğitim Derneği 3.” askıda yemek” etkinliğini de yaptı. Türk Eğitim Derneği kadın kolları tarafından organize edilen etkinliğe katılan misafirlere ev yemekleri ikram edildi.

Türk Eğitim Derneği’nin kadın kolları tarafından zengin bir menü    hazırlandı. Maksat elbette yemek yemek değildi. Yemek depremzedelere yardım için bahaneydi. Yemekten sonra Tarık Ercan, günün anlam ve mahiyetine uygun bir dua yaptı.

Etkinlik Rüştü Kam’ın açılış konuşmasıyla başladı. Rüştü Kam deprem şehitleri için rahmet dileğinde bulundu. Depremzedeler için de sabırlar diledikten sonra, yemeğin hazırlanmasında emeği geçen kadın kollarına ve özellikle sponsorluk görevini de üstlenen Türkan Ekşi ve Yelda Krant’a teşekkür etti. Kam konuşmasına derneği tanıtarak devam etti:” Türk Eğitim Derneği 2000 yılında kurulmuştur. Okul öğrencilerinin derslerine yardım amacıyla kurulan dernek sonradan faaliyet alanını genişletti. İçinde bulunduğunuz bu kütüphaneyi kurdu. Kütüphanemizde 12 bin cilt kitap mevcuttur. Halka açık bir kütüphanedir. ” Hikmet Kütüphanesi”. Senede bir kez gezi düzenleriz. 2 ay önce şu anda deprem olan bölgelerdeydik. Kars’tan başladığımız gezi güzergahımız Malatya’da bitti ve oradan Berlin’e döndük. Sene de bir kez de Eğitim kampı düzenliyoruz. Alanında uzman olan bir ilim adamını davet ediyoruz. 3 gün onunla birlikte oluyoruz. Berlin’in 50 km. uzağında göl kenarında bir gençlik kampında yapıyoruz bu kampı. Her Cuma akşamları da okuma programı yapıyoruz. 3 ayda bir çıkardığımız bir de dergimiz var. Almanca Türkçe: Mocca Dergisi.”

İlk önce, Acil Yardım Grubu Başkanı Züleyha Öztürk depremzedeler için yapılan yardımlar hakkında açıklamalarında bulundu:

” Depremzede vatandaşlarımız için topladığımız yardımları bugüne kadar aynî yardım olarak alıyorduk ancak bundan sonra yardımlarımızın daha hızlı ve etkin olabilmesi için nakdî olarak devam edecektir. Kararımız böyledir.”

Daha sonra ha-ber.com internet haber portalının genel yayın yönetmeni ve sahibi M. Sefa Doğanay basın ahlakıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Basın kuruluşlarının ve muhabirlerinin depremzedeler hakkındaki haberlerinin kışkırtıcı ve ajitasyona yönelik olmaması gerektiğini dikkat çeken ha-ber.com genel yayın yönetmeni Doğanay konuşmasını şöyle sürdürdü:

” Ben Türk Eğitim Derneği’nin (TED) yaptığı bu etkinliği çok anlamlı buluyorum. Hanımefendilerin ellerine sağlık, yemekleri çok lezzetliydi. Bu yemek depremzedelere yardım amacıyla verilmiş. Hepimiz buradayız. Dünya görüşlerimiz farklı da olsa bir amacımız var. Bu birliğimizi kimse bozamamalıdır. Arkadaşlar, sosyal medya üzerinden yapılan dezenformasyonlar oluyor. Bunlara itibar etmeyelim. Sahibi belli, haber müdürü belli, genel yayın yönetmeni belli ve belli bir adresi olan haber kurumları tarafından servise konan haberlere itibar edelim.  Haberi o kurumlar da yapsa, haber siyasi çıkarlar için yapılmamalıdır. Mağduriyetler üzerinden siyaset yapılmamalıdır. Menfaat devşirme amacı açıkça belli değilse haber yapma yasağı da getirilmemelidir. Vatandaşın haber alma özgürlüğü vardır. Ancak özgürlükler de sınırsız değildir elbet. Başkasının özgürlüğünü kısıtlayan özgürlük özgürlük olmaz.”

Daha sonra Medya Berlin internet sayfasının sahibi Mustafa Ekşi’ye söz verildi. Ekşi önce yemeği hazırlayan ve servise koyan bayanlara teşekkür etti. Böyle programların sık yapılmasının iyi olacağından bahisle sözlerine devam etti.

” Arkadaşlar, insanların mağduriyetleri üzerinden haber yapılmamalıdır. Gerekirse haber yasağı getirilmelidir. Almanya’da da haber yasağı vardır. Alman devletine ve halkına zarar veren haberler burada da yasaklanır. Covid- 19 ve Ukrayna konusunda Almanya’nın çıkarlarına zarar veren haberleri yapmak yasaktır. Ermeniler konusunda haber yapmak yasaktır. Almanya depremzedelere vize kolaylığı getireceğini açıklamıştı. Son yapılan açıklamalar, vize kolaylığı olmayacağı konusundadır. Eski hamam eski tas.”

Haftaya tekrar buluşmak dileğiyle etkinlik sonlandırıldı.

ha-ber.com/Zülfikar KAM/Berlin

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Nürnberg Türk-Alman Film Festivali sona erdi

Nürnberg TürkAlman Film Festivali sona..

Nürnberg Türk-Alman Film Festivali sona erdi
Altılı Masa’nın Liderleri İzmir’de Buluştu

Altılı Masa’nın Liderleri İzmir’de Bul..

Altılı Masa’nın Liderleri İzmir’de Buluştu
Nevruz Kutlamasında 244 Kişi Gözaltına Alındı

Nevruz Kutlamasında 244 Kişi Gözaltına..

Nevruz Kutlamasında 244 Kişi Gözaltına Alındı
Credit Suisse İsviçre Bankası UBS’e Devrediliyor

Credit Suisse İsviçre Bankası UBSe Dev..

Credit Suisse İsviçre Bankası UBS’e Devrediliyor