9.8 C
Berlin
11:56 - 18/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adnan Gürkule

Adnan Gürkule arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

UÇTU UÇTU THY UÇTU

23:21 - 03/06/2018

UÇTU UÇTU THY UÇTU

35 Yıllık Seyahat Büroculuğu hayatımda ilk defa Türk Hava Yollarının uçuş ücretlerinin çok yüksek oluşuna şahit oluyorum.

Bu sene Nisan Ayin da İstanbul Tek Gidişlerde 610.- Euro luk bir ücret tablosu vardı, Temmuz ayında tek gidişler İstanbul ve Ankara 550 Euro civarında.

THY yetkilileri Almanya’daki vatandaşlarının kazançlarını yüksek olduğunu düşünerek bu Fiyat skalasını yapmakta mahzur görmüyor. Tabii ki THY’nin son yıllarda kalitesini yükseltmesi de THY’nin tercih edilmesine neden oluyor. Âmâ gelin görün KÜ Almanya eski Almanya değil, bazı insanlarımız imkânsızlık nedeni ile yıllarca uçamamakta ve anavatanda çok özlediği sevdikleri Anne baba ve kardeşlerine ulaşamamaktadırlar. Tabi bu önemli konu THY yöneticileri için önemli olmayıp, onlar THY’nin kâr marjının yükselmesi ve yükselen kâr marjında kendilerine Yüksek aylık ve primlerini ilgilenmektedirler.

Enteresan olan da THY acentelerinin Avrupa Çapında Kurdukları derneğin bu konuda sessiz kalmasıdır.

THY’nin bu günlere gelmesinde büyük katkıları olan gurbetçilerin bir takım hâkli itirazlarını THY dikkate almamakta ve mağdur edilmelerine seyirci kalmaktadır.

Örneğin bir aile,4 bin Euro verip ailesi için aldığı biletleri trafikte ve çeşitli nedenlerle çekin tabir edilen isleme geç kaldığı zaman gidiş biletleri yandığı gibi dönüş biletleri de yanmaktadır. OLACAK ŞEY DEĞIL hadi gidiş biletini geç kaldığı için UÇURMADIN, peki dönüş biletlerini neye istinaden iptal edersin. Bu nasıl bir anlayış nasıl bir zihniyettir, anlamak mümkün değil.

Çekin yapılan stantlarda Businesklas 8 koltuk için bir memur görevlendiriyorsun uçağın diğer yolcuları içinde 4 memur. Tabii ki bu durumda 120: DAKIKA VE 90 DAKIKA KALA havaalanının geldiklerinde çekin için sırasını bekleyen kuyruklara girmekte ve çekin yapan memurların da bazılarının geyik muhabbeti yapması nedeniyle sırası gelen yolculara kusura bakmayın çekin kapandı erken gelseydiniz diyerek çekinlerini yapmamakta ve dolayısıyla da ucurulmamaktadirlar.3 ay önce biletini alan yolcunun düğünümü var cenazemsimi var bu burnundan kil aldırmayan THY memurlarını ilgilenmemektedir. Oysa, görevini tam yapıp ahbap çavuş muhabbetini yapmasa bu yolcularda çekinlerini yapıp uçağa binmiş olacaklardır. Ve bir yetkilide çekip bu yaptığınız doğru değildir demiyor. Hayret edilecek bir şey. 

Özet olarak THY ve Çalışanları simsarmışlar ve o nispette yolcular mağdur olmaktadırlar.
Örneğin, yolcunun biletini kestikten sonra koltuk numarasını veriyorsunuz. Alanda çekin yapan memurlar koltuk numarasını tanımayarak istedikleri şekilde koltuk numarası verebiliyorlar: mademki çekinde ki görevli koltuk numarasını değiştirebiliyor o zaman reisebüro niye koltuk numarası versin ve yolcuya umutlandırsın.

Deveye sormuşlar bu örgücülerin niye düz değil. Deve de nerem doğru ki örgücümde düz olsun THY’nindi neresi düzgün ki bu uygulamaları da düzgün olsun.

Hülasa Devletin bu konuya el atması ve eskiden olduğu gibi yaşlıların indirimli tarifeden istifade edebilmeleri yanında, İşsizleri ve talebelerin de indirimli tarifelerden istifade etmeleri gerekmektedir. Bu konuda THY yetkililerine ve Ulaştırma Başkanlığına direktif vermeleri gerekmektedir. ÜMIT EDERIZ Yolcularımızın mağdur oldukları bu şikâyetler kısa zamanda düzelmiş olur.

Bakalım gelecek günler ne getirecektir. Merak ediyoruz

Hoşça Kalın

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla