İran’da Bin Kişi Hakkında İddianame  

İran’da Bin Kişi Hakkında İddianame  

ABONE OL
11:53 - 01/11/2022 11:53
İran’da Bin Kişi Hakkında İddianame  
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

İran’da sertlik yanlısı yargı, Tahran’daki protesto gösterilerinde gözaltına alınan ve hakkında iddianame hazırlanan yaklaşık bin kişinin kamuya açık mahkemelerde yargılanacaklarını bildirdi.

1979 devriminden bu yana İran’ın dini liderlerinin karşı karşıya kaldıkları en büyük meydan okumalardan biri olan gösteriler yedi haftadır hükümetin uyguladığı baskıya rağmen devam ediyor.

Mahkeme, arabasıyla çarpmak suretiyle bir polis memurunu öldürmek ve diğer beşini yaralamakla suçlanan bir kişi hakkında mahkumiyet kararı alındığı iddiasını ise reddetti. Zanlının annesi oğlunun daha önce yapılan bir mahkemede ölüm cezasına çarptırıldığını söylemişti.

İranlı liderler protestoculara taviz vermeme sözü veriyor ve ABD ile diğer Batılı ülkeleri eylemleri teşvik etmekle suçluyor.

Eylül ayında 22 yaşındaki Kürt asıllı Mahsa Amini adlı kadının ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesi, ülkenin çeşitli kesimlerinden öğrenciler ve kadınların ağırlıklı olduğu gruplar tarafından protesto ediliyor.

Yarı resmi Tasnim haber ajansı Tahran’ın başyargıcının, güvenlik görevlilerine saldırı ve cinayet dahil sabotaj eylemlerinden yargılananların davalarının devrim mahkemelerinde görüleceğini söylediğini aktardı.

Tasnim, davaların bu hafta başlayacağını ve kamuya açık olacağını belirtti.

Resmi haber ajansı IRNA, Cumartesi günü Tahran’da 315 protestocu hakkında suçlama yapıldığını ve en az beşinin ölüm cezasına çarptırıldığını bildirmişti. Bugünbçıklanan bin iddianamenin bu kişileri içerip içermediği ise belli değil.

VOA tarafından geçilen İran’da Bin Kişi Hakkında İddianame   haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İran’da Bin Kişi Hakkında İddianame   haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İran’da Bin Kişi Hakkında İddianame   haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.