Akıncı'dan Erdoğan'a Sert Tepki

21.07.2021 11:02

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyaretinde bir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve millet bahçesi yapılacağını söylemesine KKTC’nin eski Cumhurbaşkanı Mustafa…

Akıncı'dan Erdoğan'a Sert Tepki

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyaretinde bir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve millet bahçesi yapılacağını söylemesine KKTC’nin eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan sert tepki geldi.

Erdoğan, Kıbrıs’a gitmeden önce ziyareti sırasında bir müjde açıklayacağını duyurmuş ve Lefkoşa’ya ulaştığında da merakla beklenen müjdesini “KKTC Cumhurbaşkanlığı'nın ne doğru düzgün Cumhurbaşkanlığı binası veyahut da doğru düzgün parlamento binası var. Bunu KKTC'ye yakıştırmıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki bina malum İngilizler'e ait bir gecekondu. Külliye ile ilgili adımın proje çalışmaları bitti. İnşasına da inşallah yakında başlıyoruz. Nerede başlıyoruz? Metehan bölgesinde TSK ile görüşerek 500 dönüm araziyi bu iş için tahsis ettik. Bu arazide külliyeleri yapacağız. Bir de muhteşem bir millet bahçesini orada yapalım, gerçekleştirelim. Devlet olmanın ifadesi budur’’ sözleriyle duyurmuştu.

Erdoğan’ın bu ifadelerine KKTC’nin dördüncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir açıklamayla sert tepki gösterdi. Akıncı, Facebook sayfasında yaptığı açıklamada “KKTC Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılan binanın yapım tarihi 1939’dur. Dr. Fazıl Küçük’ten başlayarak işlevini günümüze kadar taşıyan bu tarihi binanın hemen yanına 1989 yılında yeni bir bina daha yapıldı. Diğerinden tam 50 yıl daha genç olan bu binayı, bilimsel raporlar ışığında çürüğe çıkıp tehlikeli duruma geldiğinden, 2018 yılında yıktırmak zorunda kaldık. 'Gecekondu' yakıştırması yapılan mütevazi tarihi yapı ise ayakta durmaya devam ediyor. Kuşkusuz ihtiyaca göre, yeri geldikçe yeni binalar yapılabilir; ama toplumlar bunu önceliklerini gözeterek, yasa ve kurallarına uygun biçimde yaparlar. Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler. Devletlerin itibarına gelince, binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere , insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür” ifadelerini kullandı.

Akıncı yaptığı açıklamada, 1939 yılında inşa edilen Cumhurbaşkanlığı binasının fotoğraflarını da paylaştı.

VOA tarafından geçilen Akıncı'dan Erdoğan'a Sert Tepki haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Akıncı'dan Erdoğan'a Sert Tepki haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Akıncı'dan Erdoğan'a Sert Tepki haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Mert dedi ki;

2021-07-21 12:35:21

Bir müslüman olarak bu müslümanların haline gülüyorum. Zira öncelikle bir kere biz şu Hayır ve Şer dediğimiz şeyi anlamalıyız. İslam'a göre bizim hayır ve şer dediğimiz şeylerin bu nitelikleri insanın kullanışlarına bağlıdır. Yani dünyada mutlak hayır ve mutlak şer olan bir şey yoktur. Eşya, insanın kullanımına göre bu nitelikleri kazanır. Onun için Kuran şerri Allah'a değil, insana nispet eder. Eğer hayır ve şer Allah'tan onun muradıyla takdiriyle gerçekleşen şeyler olmuş olsa idi. Ya bu Allah ne kötü bir Allah'ki, Başımızı şöyle bir kaldırıp baktığımızda dünyada tüm islam ülkelerinde yaşanan kan gövdeyi götürüyor savaşların yaşandığı, açlık, fakirlik, yoksulluk İlim Bilim yok geri kalmış bir toplum ve baştakilerin zalim saltanat şatafat içinde yaşadıklarını görürsünüz. Eğer Allah'ın dini islam bu olmuş olsaydı ben 40 yıl öncesinden bu dinden çıkmıştım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Yeni öğrenim yılında 12 Türk ilkokulu daha kapatılacak

Yeni öğrenim yılında 12 Türk ilkokulu ..

Yeni öğrenim yılında 12 Türk ilkokulu daha kapatılacak
Cami`de 3771 kişi Kovid-19 aşısı oldu

Cami`de 3771 kişi Kovid-19 aşısı oldu

Cami`de 3771 kişi Kovid-19 aşısı oldu
Türkiye'deki Afganlar Kabil Görevine Nasıl Bakıyor?

Türkiye'deki Afganlar Kabil Görevine N..

Türkiye'deki Afganlar Kabil Görevine Nasıl Bakıyor?
Alman Yetkililer Katar’da Taleban’la Görüştü

Alman Yetkililer Katar’da Taleban’la G..

Alman Yetkililer Katar’da Taleban’la Görüştü