ADINI SÖKE SÖKE ALAN ULUS

ABONE OL
20:09 - 03/12/2023 20:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Osmanlı Hanedanı, Alman ortaklığı ile kaybettiklerini geri alacağı umuduyla girdiği 1.Dünya Savaşında da yenilince, Sarayları karşılığı, kalan topraklarının da, işgaline razı olmuştu.

Emperyalizm, Sarayını ülkesinden, ümmetinden daha değerli gören Osmanlı’ya
Sevr dayatması ile çakma devletçiklerin kurulmasını da kabul ettirdi.

Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal bu dayatmaya karşı çıktı.
Başlarda yakın silah arkadaşları bile inanamıyordu.
Kurtuluşa baş koyacak arkadaşlarını ikna ederek Anadolu’ya geçme yolunu arıyorlardı.(*1)
19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru Samsun’a demir attığında:
Karadeniz Bölgesinde Pontus devletine razı olmayan Karadenizliler, çeteler kurarak içlerindeki hainlere göz açtırmıyorlardı.

İşgal ettiği Ege Bölgesiyle yetinmeyen Emperyalizmin sopası Yunan ordusu İzmir’de halka korku vermeye yeltenen işgalci komutanına ilk kurşun atan HasanTahsin’lerle teslimiyete karşı duruyorlardı.

Urfa’da işgalci ordularına minareden, sevgi dalından kurşun atarken
Antep’te, Fransız’a Şahin Beyler gibi vatanseverler ölümüne düşmana geçit vermiyorlardı

Sivas’ın Yiğidoları, Erzurum’un Dadaş’ı, Hacı Bektaş’ın Türkmen Bektaşileri Saray yerine Mustafa Kemal’in Askerleri olmaya karar veriyorlardı.

Cepheye giden kağnılarda, top mermisini bebeğinin örtüsüyle koruyan Elifler, yaralı Mehmet’in yarasını saran, çarığını, çorabını ören Şerife Bacılar vatanlarına sahip çıkarken

Kara Fatmalar, Nene Hatunlar, Çeteci Ayşeler, Halime Çavuşlar, bindikleri küheylanlarla düğüne gider gibi ellerinde mavzerlerle atlarında işgalcilerin korkulu rüyası olmuşlardı.

“Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyen Amasya Genelgesi gerçek anlamda bir manifestoydu.
Erzurum ve Sivas Kongrelerinde alınan karar:
Hattı Müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıhta bütün vatandır!’’ Olmuştu. Bütün direnişçileri vatanın kurtuluşu için birlikteliğe çağırdı.

23 Nisan 1920’de Ankara’da açılan BMM hem bağımsızlığın he de Cumhuriyet’in erken ilanıydı.

1.-2. İnönü – Sakarya, Dumlupınar- Afyon ve 9 Eylül 1922 inanılmaz bir Anadolu Mucizesi olarak Tarihe geçmiştir!

Silahları alınmış, orduları dağıtılmış, topraklarının dörtte üçü işgal edilmiş bir ülkenin 7 Düvelli Emperyalizmi savaş meydanlarında yenmesinin ilkidir.
Bu zafer Emperyalizmin sömürdüğü Mazlum ülkelere bir örnek ve bir yol göstericidir.(**2)

29 Ekim 1923
15 Kez kurulan Türk Devletlerinin adı, ya bir sülalenin, ya bir ailenin adını almış ama hiçbirine Türk adı konulmamıştı.
16. Türk Devletinin adı ‘’Türkiye Cumhuriyeti’’ olarak sonsuza dek yaşamak üzere kurulmuştur!
Cumhuriyet gençliğe vatan etnik kökeni ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına emanet edilmişti.

Bu ne Türk Irkçılığı ne de diğer etnik halkları dışlamaktır.
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Türk Milletini şöyle açıklar:

“Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir.’’ ”Türkiye halkı, ırken veya dinen veya harsen (kültürce) birleşik ve yekdiğerine karşı hürmet ve fedakârlık hisleriyle dolu ve mukadderat ve menfaatleri ortak olan bir toplumsal hey’ettir (kurumdur)”

YILDIZ AKALIN

(* 1) İşbirlikçiler; ‘’Vahdettin’in M. Kemali Samsun’a kurtuluşa yardım için gönderdi yalanının aslı şöyle; M.Kemal’in İstanbul’daki çalışmalarından haberi olduğu için başına bele olmaması için Samsun’a giderken denizde İngilizlerce Vapurunun batırılması planlanmıştı. Bunu bilen M.Kemal ayrı bir rotada giderek İngilizleri atlatmıştı. Kısa süre sonra kendi ve Şeyhülislamın fetvasıyla katlini istemiş, gıyabında idam cezası vermişti.

(**2) Kurtuluş Savaşı Cezayir, Hindistan, Çin Küba, Vietnam gibi daha nice mazlum ülkelere örnek olmuştur.
Bu nedenle Emperyalizm kuruluşundan beri Türkiye Cumhuriyetini isyanlarla, darbelerle yıkmayı başaramayınca bugün işbirlikçi AKP-MHP-HÜDA-PAR-ASAD birlikteliği ile yarısının Anayasası Arapça-Yarısının Hizbullah Terör Örgütünce Kürtçe yapılacağına karşı çıkmayan bir koalisyonu desteklemektedir.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.