Rusya’dan Kapsamlı Harekattan Kaçınma Çağrısı

23.11.2022 19:00

  Rusya, Suriye'ye tam kapsamlı kara operasyonundan kaçınması için Türkiye'ye çağrıda bulundu. Kazakistan'ın başkenti Astana’da, Rusya, Türkiye ve İran'ın katılımıyla yapılan Suriye…

Rusya’dan Kapsamlı Harekattan Kaçınma Çağrısı

 

Rusya, Suriye'ye tam kapsamlı kara operasyonundan kaçınması için Türkiye'ye çağrıda bulundu.

Kazakistan'ın başkenti Astana’da, Rusya, Türkiye ve İran'ın katılımıyla yapılan Suriye toplantısının ardından konuşan üst düzey Rus müzakereci Aleksander Lavrentyev, bu tür eylemlerin şiddeti arttırabileceğini söyledi.

Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'de 2017'de bir araya gelen Türk ve Rus yetkililer, Suriye krizine çözüm için "Astana sürecini" başlatmıştı. İran da daha sonra Türkiye ve Rusya’ya katılarak üçüncü garantör ülke olmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son iki günde yaptığı açıklamalarla Suriye’nin kuzeyine kara harekatı yapılacağı yönünde işaretler vermişti. Erdoğan, bugün AKP'nin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada bu harekattaki hedef yerlerini Tel Rıfat, Menbiç ve Ayn el Arab olarak sıralamıştı.

Rus müzakereci Lavrentyev, "Umarız sözlerimiz Ankara tarafından duyulur ve çatışmaya başka bir çözüm yolu bulunur" dedi.

Lavrentyev, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde yıkıcı bir yol izlediğini belirtti ve Kürt sorununu çözmenin bölgede durumu istikrara kavuşturmanın önemli bir unsuru olacağını kaydetti.

Lavrentyev ayrıca, "Kürtler ABD'nin esiri. ABD'nin varlığı olmasaydı Kürt sorunu eminim ki çok çabuk çözülürdü" diye konuştu.

ABD, Suriye'de IŞİD'le mücadele için Kürt YPG milislerinin liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile işbirliği yapıyor. Bu durum Türkiye ile önemli anlaşmazlıklara yol açıyor.

Rusya, Türkiye ve İran, Kazakistan'daki müzakerelerin ardından yayınladıkları ortak bildiride ayrılıkçıların Suriye'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltalama, komşu ülkelerin ulusal güvenliklerini sınır ötesi saldırılar ya da sızma yoluyla tehdit etme gibi planlarına karşı daha fazla direnme sözü verdi.

Lavrentyev tarafların Çin'i Astana görüşmelerine gözlemci olarak dahil etme fikrini görüştüğünü bildirdi. İran öneriyi desteklerken, Türkiye hala değerlendirme aşamasında.

VOA tarafından geçilen Rusya’dan Kapsamlı Harekattan Kaçınma Çağrısı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Rusya’dan Kapsamlı Harekattan Kaçınma Çağrısı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Rusya’dan Kapsamlı Harekattan Kaçınma Çağrısı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa..

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa Sahip Olabilir"
3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyon..

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 
“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak De..

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”
Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 

Hamaneyin Rejim Karşıtı Yeğeni Tutukla..

Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 
Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler O..

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?