LVM Fikret Odağ

Müziğe adanmış bir yaşam öyküsü “Kemal Arapoğlu”

17.10.2020 19:39

Kemal Arapoğlu

Kemal Arapoğlu

Kemal Arapoğlu

Kemal Arapoğlu

Kemal Arapoğlu

Kemal Arapoğlu

Kemal Arapoğlu

Kemal Arapoğlu

Kemal Arapoğlu

Kemal Arapoğlu

Kemal Arapoğlu

Kemal Arapoğlu

Adana’dan uzanıp, İstanbul’a uzanan yaşam yolculuğunda kariyer basamaklarında hızla tırmanan ve başarılı birçok işlere imza atan, önemli müzik değerlerimizden biri olan olan Kemal Arapoğlu’nun, yeni albümü “Derdime Küstüm” piyasaya çıktı.

64 yaşında Adana doğumlu olan, Hüseyin, Mustafa ve Ali Kemal isminde 3 erkek ve 5 torun sahibi olan Kemal Arapoğlu’nun, daha önceki yıllarda da “Zincirler Altındayım” ve “Sevmeye Geldik” isminde 2 albümü daha mevcuttur.

Bugüne kadar sayısız müzik eserinde imzası bulunan ve birçok tanınmış sanatçı ve müzisyenin albümlerinde katkısı bulunan Kemal Arapoğlu, 2000 yılında kurduğu ve bir süre ara verdiği, şimdiler de ise tekrar aktif hale getirdiği, Güncel Müzik Yapım şirketiyle, müzik üretim yayımcılığına kaldığı yerden start vererek faal olarak katkı sunmaya başladı.

AİLECE MÜZİSYENLER

Arapoğlu ailesi 4 kuşak müzisyen bir aileden gelmekteler. Olağanüstü bir müzik yeteneğine sahip olan aile bireylerinin müzik alanındaki ütün başarılarındaki sırrın, aile genlerinde saklı olduğu belirtiliyor.

Hüseyin Arapoğlu‘nun oğlu olan Kemal Arapoğlu‘nun abisi, “belimizi büken var, Sevda yüklü kervanlar” gibi efsane şarkıları söyleyen, barak havası ustalarından Halit Arapoğlu‘dur.

Toplam 45 yıldır müzik dünyasının içinde olduğunu, bunun 35 yılının müzik sektörünün kalbi olarak bilinen Unkapanı piyasasında geçtiğini belirten Arapoğlu, kendisi gibi müzisyen olan çocukları, Hüseyin, Mustafa ve Ali Kemal ile birlikte 1996 yılından beri, İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Güncel Stüdyo‘da sanatsal çalışmalarını yürütmektedir.

Adeta bir fabrika gibi, sevgiyle müzik sektörüne katkı sunan ve önemli değerler kazandıran Kemal Arapoğlu’nun, bugüne kadar müzik ve sözleri kendine ait, kısaltılmış adıyla MSG olarak bilinen kurumda (Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği) kayıtlı bulunan toplam 580 tescilli eseri mevcuttur.

“İBRAHİM TATLISES İLE ÇALIŞTIM!”

Müziğin insan yaşamında pozitif olarak birçok şeyleri değiştirebileceği eğitici bir faktör olduğuna inandığını söyleyen, Türkiye’nin önemli “Bağlama Virtüöz” lerinden olan Kemal Arapoğlu, “İmparator olarak tanınan İbrahim Tatlıses ile 1981 yılından beri çalıştım.  Tatlıses’in “Oy Eminem Uzun Hava” ve en son albümü “Yağmurla Gelen Kadın” olmak üzere birçok albümünün stüdyo kayıtlarında bağlamamla eşlik ettim. Program aldığı sahnelerde, ona canlı performans olarak sahnede bağlama çaldım.  İbrahim Tatlıses’in sözleri bana ait olan “Seni Affedemiyorum” ve yine müziği bana ait olan, “Özür diliyorum senden ” isimli şarkıları hala piyasada keyifle dinlenmektedir.

“MÜSLÜM GÜRSES İLE VEDA ALBÜMÜ ÇALIŞMASI YAPTIM!”

Yine müzik dünyamızın önemli değerlerinden olan rahmetli Müslüm Gürses‘in, “Yalnızlar Rıhtımı” ve en son “Veda” isimli albümünün hazırlıklarını bizim “Güncel Stüdyo”da birlikte yaptık.  Gürses 2013 yılının mart ayında, “Veda” albümü çalışmalarını bitirmemizin ardından, yaklaşık olarak 10 gün sonra, hastahaneye kaldırıldı ve hayata gözlerine yumdu. Buradan kendisini rahmet ve saygıyla anıyorum.

BİRÇOK TANINMIŞ SANATÇININ ALBÜMÜNDE İMZASI VAR!

45 yıldır büyük bir aşk, sevgi ve özveriyle müzik dünyasına bir kültür elçisi gibi hizmet veren Kemal Arapoğlu, bugüne kadar Selahattin Alpay, Bedri Ayseli, Kadir İpek, Yıldırım Budak, Çetin Alkan, Havin, Dilber Ay, Hasret, Halit Arapoğlu, Mustafa Uğur olmak üzere birçok sanatçının albümünün müzik yönetmenliğini üstlenmiştir.

Geçmiş dönemde 13 yıl boyunca, üyesi olduğu Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG)’de teknik kurul başkanlığı görevini de başarıyla yürütmüş olan Kemal Arapoğlu, halk müziğinin önemli tarihi çınarlarından olan Neşet Ertaş ve Ali Ekber Çiçek’e de müzikal katkı sunmuştur.

Ayrıca bundan kısa bir süre önce ise, Ferdi Gürses, Erhan Yüzgeç, Burhan Taşkın ve Kemal Arapoğlu’nun albümlerinin, tüm dijital platformlarda Güncel Müzik etiketiyle piyasaya çıkmış olduğu belirtildi.

Güncel Müzik Yapım Müzik Yayımcılığı adı altında çıkan eser ve albümler ise, Türkiye’nin tanınmış büyük dağıtım şirketi olan Seyhan Müzik üzerinden, Türkiye’nin dört bir yanında müzik dükkanlarının raflarında bulunabilir.

O BİR DUYGU İNSANIDIR!

Müziğe adeta duygu, his ve yüreğine katan bağlama virtüözü Kemal Arapoğlu, aynı zamanda aile ilişkilerinde yıllarca eşine iyi bir hayat arkadaşı, çocuklarına arkadaş gibi iyi bir baba, torunlarının ise sevimli dedesi olmayı başarmış örnek bir aile reisi olmuştur.

EŞİNİN ANSIZIN ÖLÜMÜ ONU ÜZÜNTÜYE BOĞAR

2005 yılında başarılarında arka planda önemli bir etkisi olan, yol arkadaşı eşi Saadet Arapoğlu’nu, 48 yaşında kaybeder. Eşinin erken ansızın ölümü, onu adeta üzüntüye, kedere boğar.  O sonrasında teselliyi, çocuklarında, torunlarında, dostlarında ve müzikte bulur.

SPORCU KİMLİĞİ

Arapoğlu Uzak doğu sporlarından judo ve kick boks sporu   ile yıllarca profesyonel şekilde uğraş verir. Ayrıca Milli Judo Federasyonunda bir süre yöneticilik yapar.

SOHBET İNSANI

Kemal Arapoğlu her zaman çevresinde dost sohbetlerinin aranılan ismi olur.  O arkadaşlarıyla paylaşımcı, yardımsever, güzel dostane ilişkilerini yıllarca hiçbir karşılık beklemeden fedakârca sürdürür.

Kemal Arapoğlu, “Müzik adına insanlara bir parça faydalı olabilmeyi başarabildiysem ne mutlu bana” diyerek, her zamanki mütevazi haliyle, gerçekleştirdiğimiz keyif verici sohbette son sözlerini noktaladı.

Beş parmağında beş hüner bulunan, çok yönlü renkli kimliğiyle, müzik dünyasına önemli değerler katan, Kemal Arapoğlu’na bizde daha nice nice müzik alanında ve özel yaşantısında, sevdikleriyle birlikte başarılarla dolu mutlu, sağlıklı ve huzur dolu yıllar dileriz.

GÜNCEL MÜZİK YAPIM

Kemal Arapoğlu Güncel Müzik Yapım Müzik Yayımcılığı Faaliyetleri

(Basılı Müzik Notaları, Elektronik Form)

Adres: MECİDİYEKÖY MAH. ATAKAN SK. EMANET APT. NO: 26 A / ŞİŞLİ / İSTANBUL

Tel: 0532 251 78 89

#

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler