4.3 C
Berlin
17:35 - 26/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adnan Gürkule

Adnan Gürkule arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

SERANAD

21:45 - 22/04/2018

SERANAD

Güzel bir bahar günü, günlerden 22, Nisan insanlar bahar gelişi ile daha sevecen daha toleranslı olabiliyorlar.

Bazı tipler vardır gördükleri, tattıkları güzel şeyleri başkaları görmesini ve tatmasını istemezler bunlar benim nezdimde hastalıklı kişilerdir,

Birde bazı tipler vardır ki bunlarda, gördükleri, tattıkları güzel şeyleri ve okudukları güzel kitapları ve romanları başkalarına da okumasını isterler. Bunlardan biride benim galiba.
Son okuduğum Zülfi Livaneli`nin SERANAD isimli bir roman. Tavsiye ediyorum ellerinden bırakamayacakları ve bir solukta okumak isteyecekleri bir roman.

Her şey, 2001 yılının şubat ayında soğuk bir gün İstanbul Üniversitesi´nde halkla ilişkiler görevini yürüten açık yürekli ve cesur bir kadın olan MAYA DURAN ìn (36) ABD’den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian WAGNER í (87) karşılamasıyla baslar.
Belirttiğim gibi o kadar sürükleyici bir roman ki, bakın, Prof. Dr. Onur Bilge Kula, SERANAD Türk edebiyatında kalacağı gibi, dünya edebiyatında da önemli bir yapıt olarak yerini alacaktır.

Sanatçı ve yazar, Selahattin DUMAN, Eğer Nobel organizasyonunun her yıl bir kitaba ödül verme refleksi olsaydı Zülfü Livaneli´nin bu son romanı o ödülü oy birliği ile hak ederdi. Duygu yüklü, nakış gibi islenmiş bir roman.

Ben iddia ediyorum ki, bir gün bu romanda esinlenmiş bir senaryo yazılsa ve filim olarak gerçekleşse, gişe rekorları kıracak bir film olur ve dünyada çok konuşulan TITANIK FACIASI filimini de gölgede bırakabilir, sizinle iftihar ediyoruz Sayın Zülfü Livaneli. 
Gerek Osmanlı döneminde gerekse Cumhuriyet döneminde birçok yazarımız gibi edebiyat dünyamızda yerinizi şimdiden almış durumdasınız.

Şu anda bile Türkiye dışında Çin Halk Cumhuriyeti, İspanya, Kore ve Almanya ´da en çok satanlar arasına giren romanlarınız, Balkan Edebiyat Ödülü, ABD de Barnes and Noble Büyük Yazar ödülü ve burada yazamayacağım o kadar büyük ödüle layık görüldünüz ki sizinle bur daha iftihar ediyoruz.

Tanrıya şükür ediyorum Nazım Hikmet gibi sairlerimizi, Yasar Kemal gibi Anadolu’nun bozkırlarından fışkıran ve sizin gibi Dünya çapında yazarlarımızı bu Güzel Vatanımızda var ettiği için.

Bugüne kadar kaleme aldığını romanlarınız ve besteleriniz için size teşekkür ediyor bu vatanin insani olarak sizinle iftihar ediyorum, Başarılarınızın devamını diliyorum.
Sağlıcakla kalın

Adnan Gürkule

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla