32 C
Berlin
17:19 - 11/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ali Sönmez

Ali Sönmez arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

HIRSIZA HIRSIZ DENİR 

14:09 - 10/12/2017

HIRSIZA HIRSIZ DENİR 

Bilindiği gibi ABD’de şu günlerde Türkiye’yi yakından ilgilendiren, bir dava görüşülmektedir. Bu davayı izlerken, Değerli Halk şairimiz Can Yüce aklıma geldi.

Can Yücel şiirlerinde “Göt” kelimesini açıkça kullandığı için mahkemeye verilir, mahkemedeki sözlü savunmasını anlatırken bir fıkrayla başlar. Hâkim bey!!

Köyün birinde bir kişi ateşlenir, ateşini bir türlü düşüremezler; apar topar şehir bir hastahaneye götürürler, Doktor muayene eder ve fitil yazar bunu eczaneden alın (Anüs) ‘den verin bir şeyi kalmaz birkaç güne kadar geçer der. Fitili eczaneden alırlar, köye gelirler fakat fitili bir şeye benzetemediklerinden ne yapacağını bilemezler. Hani şurup olsa veya hap olsa bilecekler. İhtiyar heyetini toplar fitili gösterirler kimse bilemez.

Doktoru aramaya karar verirler, Muhtar arar ve sorar? Doktor bey biz ne yapacağımızı bilemedik, bu fitili nasıl verelim derler? Doktor Anüs ’ten der ve kapatır, Köyde anüs nedir diye sorarlar? bilen yok, hastanın durumu kötüleşmeye başlar, tekrar aramaya karar verirler.

Doktor bu sefer,” makat”dan verin der ve kapatır. İhtiyar heyeti toplanır, makatı bilen var mı der? Ne hikmetse makatı da bilen yoktur; hasta iyice fenalaşmıştır, tekrar aramaya karar verilir” Doktor Bey biz söylediğinizi anlamadık, hasta kötüleşiyor ne yapalım deyince, Doktor Götüne sokun der ve telefonu kapatır, muhtarın yüzü kıpkırmızı, bir halde, ben size söylemedi mi!

Adam kızar diye Köylü sorar peki ne dedi götüne sokun dedi der ve mahkeme hakimine dönerekten Hâkim bey bizim oralarda Göte Göt denir, başka nasıl anlatayım der ve bu davadan Berat eder. Bunu anlatmamın sebebi hasta ya da hastalar ateşlenmiş durumda, Zerrap konuştukça hasta fenalaşıyor.

Bizim memlekette, yöneticinin mevkisin ne olursa olsun Hırsıza Hırsız derler.

Ali Sönmez

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla