BM Genel Sekreteri'nden Suriye'de Taraflara İtidal Çağrısı

08.10.2019 23:26

NEW YORK —  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in sözcüsü tarafından yapılan yazılı açıklamada Genel Sekreter'in Suriye'nin kuzeydoğusuna ilişkin son açıklamaları…

BM Genel Sekreteri'nden Suriye'de Taraflara İtidal Çağrısı

NEW YORK — 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in sözcüsü tarafından yapılan yazılı açıklamada Genel Sekreter'in Suriye'nin kuzeydoğusuna ilişkin son açıklamaları ve özellikle askeri operasyonlardan kaynaklanabilecek sivillere yönelik risk olasılığını derin bir endişeyle takip ettiği belirtildi. BM Genel Sekreteri'nin tüm taraflara itidal çağrısı yaptığı vurgulandı.

Genel Sekreter Guterres’in, Suriye’nin kuzeydoğusunda çıkacak olası askeri çatışmalardan kaynaklanabilecek sivillerin risk altında olduğu için ve yapılan son açıklamaları da büyük bir endişe ile takip ettiği belirtildi.

‘Sivillere insani yardım erişimi güvence altına alınmalı’

Açıklamada Guterres, sivillerin ve sivil altyapının her zaman korunması gerektiğini vurguladı.

Suriye’de muhtaç durumdaki sivillere yönelik insani yardım çalışmalarının engellenmemesi ve yardıma ihtiyacı olan sivillere erişimin güvence altına alınması gerektiğinin altını çizdi.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü yazılı açıklamada ayrıca Suriye krizinde askeri bir çözümün olmadığını, tek sürdürülebilir çözümün BM Güvenlik Konseyi'nin 2015 yılında aldığı 2254 sayılı kararı uyarınca başlatılacak bir siyasi süreçle olacağı yönündeki çağrısını da yineledi.

Amerika'nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar