*** ”Türkler Almanya’da istihdam yaratıyor”

*** ”Türkler Almanya’da istihdam yaratıyor”

ABONE OL
13:49 - 31/01/2009 13:49
*** ”Türkler Almanya’da istihdam yaratıyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

 

"Türkler Almanya’da istihdam yaratıyor"

Türk Alman İş Adamları Derneği (TDU) Başkanı Remzi Kaplan, Almanya’da faaliyette bulunan Türk iş adamlarının bu ülkede 500 bin kişiyi istihdam ettiğini bildirdi

1. Dünya Döner Kongresi’ne katılmak üzere Antalya’ya gelen TDU Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Kaplan yaptığı açıklamada, Türklerin son yıllarda iş dünyasında Almanya’da kendilerini ispatladığını söyledi. Türk iş adamlarının marketlerden artık zincir restoran ve mağazalara yöneldiğini belirten Kaplan, ‘Almanya’da yaşayan ikinci ve üçüncü kuşak Türklerin çok iyi yetiştiklerini ve bir çoğunun birden fazla dil bildiğini belirten Kaplan, bu yetenekleri ve birikimleri sayesinde iş hayatına atılan iki ve üçüncü kuşak Türklerin Almanya’daki iş dünyasında da bu ülkede söz sahibi olmaya başladıklarını ifade etti.

Kaplan, şöyle konuştu: "Almanya’da 60 bin Türk işletmesi var. Bu işletmeler yılda 30 milyar avro ciro yapıyor. Türk iş adamları Almanya’da 500 bin kişiyi istihdam ediyor. Türk iş adamlarının hem Alman hem de Türkiye ekonomisine yaptığı katkılar cirolarından belli. Türkiye’de de yatırım yapmak isteyen yabancı iş adamlarının önünde çok büyük bürokratik engeller vardı. Bu bürokratik engeller azaltıldı. Türkiye’de 4 binin üzerinde de Alman işvereni faaliyette bulunuyor. Almanya’da yaşayan Türk iş adamları AB’ye uyumlu hale geldi."

Kaplan, krizin bazı insanların beyninde olduğunu ve konunun büyütüldüğünü savunarak, ”Fazla feryat etmemek lazım. Krizi aşmak için özverili çalışmak lazım. Masrafları kısmak, tasarruflu olmak lazım. Lüks tüketimden kaçınmak gerekir”dedi.

VARLIK YASASI  

Türk Hükümetinin krizi rahat aşabilmek amacıyla Türklerin yurt dışındaki paralarının yurt içine getirilmesi amacıyla ‘Varlık Yasası” çıkartıldığını hatırlatan Kaplan, bu yasanın Avrupa’da çalışan Türkleri üzdüğünü söyledi.

Kaplan, şunları kaydetti: ”Bu yasa ile yurt dışında yaşayan, iş yapan Türk iş adamları sanki kaçak iş yapıyor imajı ortaya çıktı. Bunu kabul etmiyoruz. Bunu hak etmiyoruz. Bizler Avrupa ülkelerinde çalışırken vergimizi veriyoruz. Yatırımlarımızı da yasal sürdürüyoruz. Biz kaçak yapan iş adamları değiliz.”

(A.A) ha-ber.com 

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.