Almanya doğumlu 5 yaşındaki Nicat, babasıyla birlikte yurtdışı edildi

Almanya doğumlu 5 yaşındaki Nicat, babasıyla birlikte yurtdışı edildi

ABONE OL
12:56 - 08/02/2022 12:56
Almanya doğumlu 5 yaşındaki Nicat, babasıyla birlikte yurtdışı edildi
1

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Almanya’nın Schweinfurt kenti yakınlarındaki Collenberg kasabasında yaşayan Azerbaycanlı Aliyev ailesinin Nicat ismindeki 5 yaşındaki kreşe giden oğlu polisler tarafından uykudan alınarak Babası Vusal Aliyev ile birlikte yurtdışı edildi.

Aschaffenburg 2017 doğumlu şu anda 5 yaşındaki Nicat’ın annesi Ayşen Aliyeva, gazetemize açıklamada bulundu. Almanya’ya 2015 senesinde eşim Vusal Aliyev ile birlikte gelerek yabancılar dairesine sığıma başvurusunda bulunduk. Yabancılar dairesi yetkilileri önce Mittenberg kasabasına sonra Nürnberg yakınlarında bulunan Zirndorf kentindeki Asylheim denilen sığınma evine daha sonra da Schweinfurt kenti yakınlarındaki Collenberg sığınma evine yerleştirildik. İltica başvurumuzun sonucunu beklerken, eşime çalışabilirsin izni verildi. Eşim farklı firmalarda 4 sene çalıştı. Sosyal Daire bize maddi konuda yardımcı olmadığından kurslarımızı kendi olanaklarımızla başardık. Collenberg’de eşim ve çocuğumla 24 kasıma 2021 tarihine kadar mutlu, huzurlu bir aile yaşantımız vardı.

Çocuğumu benden ayırdılar

Ayşen Aliyeva şu anda Bakü’de olan eşiyle yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili şunları söyledi: Collenberg‘de bir arkadaşıma çay içip sohbet etmeye gittiğim 24 Kasım 2021akşamı saat 20:00’de polis eve baskın yapmış ve eşime yurtdışı edilme kararı olduğu söylenerek, uyuyan çocuğumla birlikte eşim evden alınıp ertesi gün sabah uçağı ile Bakü’ye gönderilmiş. Polislere, bu ülkede kalabilmem için yaptığımız itiraza henüz yanıt gelmedi. Sonuç gelmeden nasıl gönderirsiniz, nasıl yurtdışı edersiniz demiş fakat eşimin konuşmasına sinirlenen polisler, evdeki uyuyan çocuğu da kucaklayıp ve derdinizi sonra anlatısınız binin arabaya, en kısa zamanda eşini de yanına göndereceğiz demiş. Çocuğumu da kimliksiz olarak sadece Urkunde denilen doğum belgesiyle göndermişler.

Yurtdışı kararına karşı yaptığımız itiraz dilekçemizin sonucunu bekliyoruz

Ayşen ‘’yurtdışıyla ilgili verilen karara yapılan itiraz dilekçemize mahkeme karar vermedi. Mahkeme tarihi gelmeden 5 yaşındaki çocuğumla birlikte eşimin yurt edilmesi çevrede oturanlarla birlikte mahkeme kararını bekleyen avukatımızı ve bize danışmanlık yapan hayır kurumu Karitas yöneticilerini şaşırarak tekrar itiraz dilekçesi verildi’ ’dedi.

Psikolojik ve Nörolojik Tedavi Görüyorum

Sinirlerinin çok yıprandığını, Psikolojik tedavi gördüğünü belirten Ayşen, eşim ile birlikte biricik yavrumun sınır dışı edilmesinin ardından her gün korku ve tedirginlik içinde yaşıyorum. Allah kimseyi çocuğundan ayırmasın.

Biz terörist değiliz

Polisin kendilerine “terörist muamelesi” yaptığını ve tramvatize olduklarını kaydeden Ayşen, avukata başvurduğunu ve eşiyle çocuğunu Almanya’ya geri dönebilmeleri için elinden geleni yapacağını belirterek Türk basını başta olmak üzere tüm basın yayın organları ile karitas gibi yardım kuruluşlarından destek istiyorum dedi. Ayşen, biz terörist değiliz ve Almanya’nın insan haklarını savunan ülke olduğunu düşünerek bu ülkeye gelip iltica ettik.

Yeni mahkeme tarihi Mart ayında

Ayşen Aliyeva’nın Avukatı Kristin Möller, Aliyev ailesi hakkında yurtdışıyla ilgili 2019 senesinde verilmiş bir karar var fakat bu karara red itiraz dilekçesi verdik. İtirazımızı dikkate alan mahkeme, anne Ayşen durumunu tekrar görüşmek üzere 28 Mart 2022 Saat:10:00 için gün randevu verdi Mahkeme tarihi gelemden mahkeme kararı olmadan, ülkeyi terk etme yönünde bildirim yapılmasının hukuk dışı karar dedi.

Hastahane doktorları, çocuğu muayene etmek istememiş

Alman doğumlu olan çocuğum tedavi için götürüldüğü hastahane başhekimi ‘’bu çocuk Alman doğumlu ve en hızlı şekilde büyük elçilik üzerinden bu çocuğun Azerbaycan’da olduğunu ve Azerbaycan vatandaşı olduğunu bildiren bir yazının Büyükelçilik üzerinden gelmesi gerektiği belirtilerek muayenede zorluk çıkarılmış.

Çocuğum hasta olmuş ve travma geçirmeye başlamış

Polisin tutum ile birlikte Göçmen dairesinin yurtdışı kararına isyan ederek, yurtdışı kararının “insanlık dışı” bir karar olarak nitelendiren Aliyeva, küçük yaşta bir çocuk anneden nasıl koparılarak gönderilir. Gönderilecekse benimle gönderselerdi. Çocuğum, her gün anne diye ağlıyormuş. Travma geçiren çocuğum psikolojik sorunlar yaşamaya başladığından altına kaçırmaya başlamış. Çocuğum buradayken altına çiş yapmıyordu. Polis görünce korkudan altına çiş yapmaya başlamış.

Ayşen Aliyeva

Ölürüm de geri dönmem

Politik suç yüzünden babasının kaybolduğunu ve annesinin de siyasi suçtan dolayı cezaevinde olduğunu belirten Ayşen Aliyeva, ‘’ilticamı kabul edilmeyip geri gönderildiğimde nasıl bir sorunla karışılacağını bilemiyorum. Bu nedenle, karar ne olursa olsun ülkemize geri dönmek yerine Almanya’da veya Avrupa Birliği ülkelerinden birinde kalıp, buralarda ölmek istiyorum. Avrupa’nın en güçlü ülkesi olarak bilinen ve insan haklarının var olduğu belirtilen Almanya 3 kişiyi barındırmayacaksa yazıklar olsun. Bu ülke bizi barındıramayacaksa, geri gönderilecek ülke kendi ülkemiz değil Avrupa ülkelerinden bir başkası olsun’’ dedi.

Sınır dışı kararı önceden bildirildi

Yetkililer aileye geçerli oturumları olmadığı için sınır dışı kararının bildirildiğini, ancak gönüllü olarak ülkeyi terk etmediklerinden, zorla sınır dışı yöntemine başvurulduğunu öne sürdü. Yasal düzenlemelerin öngördüğü şekilde zorunlu sınır dışı uygulamasına başvurulduğu açıklamalara eklendi.

ha-ber.com/İlhan Baba/Schweinfurt

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.