"Ne Kadar Erken O Kadar İyi"

25.11.2022 16:09

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den Türkiye'ye İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımı konusunda, "ne kadar erken olursa o kadar iyi olur" hatırlatması…

"Ne Kadar Erken O Kadar İyi"

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den Türkiye'ye İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımı konusunda, "ne kadar erken olursa o kadar iyi olur" hatırlatması geldi. Macaristan Parlamentosu’nun Ocak ayının ilk oturumunda, Katılım Protokolleri'ni onaylayacağını açıklamasından "memnuniyet duyduklarını" belirten Stoltenbeg, "Türkiye ne zaman onaylar henüz tarih veremem ama ne kadar erken olursa o kadar iyi olur" dedi.

Stoltenberg, Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceklerini ve "geri adım atmayacaklarını" da belirtirken, Polonya'nın, "Almanya'nın Patriot birimlerini Kiev'e göndermesi" yönündeki önerisine de "belirli sistemlerle ilgili kararların ulusal kararlar olduğu" yanıtını verdi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 29-30 Kasım'da, NATO'nun doğu kanadının önemli güçlerinden Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi Brüksel'de bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılım süreciyle ilgili bir soru üzerine Stoltenberg, "NATO üyesi 28 üye Katılım Protokolleri'ni kendi ulusal parlamentolarında onayladı. İki ülkenin katılım süreci, NATO yakın tarihinin en hızlı süreci. Artık İsveç ve Finlandiya'nın katılımlarını onaylamanın vakti geldi. Geriye kalan ülkelere, en kısa zamanda onaylamaları konusunda uyarılarımı yaptım. Macaristan'ın yakında onaylayacağı açıklamasını memnuniyetle karşılıyorum. Türkiye'nin onaylaması konusunda da İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmelerimde gereken mesajları ilettim" dedi.

"Müttefiklerin tümünün onaylayacağına inanıyorum"

İsveç ve Finlandiya'nın, Haziran ayında Tükiye ile bir muhtıra imzaladığını ve bu çerçevede İsveç'in yasal düzenlemelerini güçlendirmek için Anayasası'nda değişikliği yaptığı, Türkiye'ye uyguladığı silah ambargosunu kaldırdığı ve her iki ülkenin de uzun vadede, Türkiye ile terörle mücadele konusunda işbirliği yapmayı kabul ettiğinin altını çizen Stoltenberg, "Ben müttefiklerin tümünün bu protokolleri onaylayacağından eminim. Ama tam olarak ne zaman olacağını söyleyemiyorum. Elbette en erken, en iyisi olur. Çünkü bu iki ülkenin NATO'ya katılması, ittifakımızı güçlendirecek, transatlantik güvenliği arttıracak. İsveç ve Finlandiya, NATO'nun askeri ve sivil operasyonlarının tümüne katıldı, tam bir işbirliği sürüyor. Bu iki ülkeye bir saldırı olursa, NATO'nun yanıt vermemesi düşünülemez. Ama bir an evvel katılım sürecinin tamamlanmasını arzu ediyoruz" diye konuştu.

Türk heyeti İsveç'te

Finlandiya'nın tam üyeliği konusunda engel görmeyen Ankara hükümeti, İsveç'in katılımı konusunda yaşanan tıkanıklığı aşmak için, İsveç'ten "PKK, YPG ve FETÖ örgütü üyelerinin iadesi" konusunda taahhüt bekliyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın yer aldığı Türk heyeti, dün akşam konuyu görüşmek üzere Stockholm'e gitti. Heyetler, İsveç ve Finlandiya'nın, Madrid Muhtırası çerçevesinde attıkları ve atmayı taahhüt ettikleri adımları gözden geçirecek. Toplantıda, AB tarafından "terör örgütü olarak kabul edilen" PKK'nın yanı sıra, PYD ve FETÖ gibi Ankara hükümetinin "terör örgütü" olarak tanıdığı yapılara mensup kişilerin faaliyetlerinin sınırlandırılması konusu da ele alınacak.

İsveç'te de önemli bir gündem olan NATO Katılım Protokolleri ve Türkiye'nin vetosu konusunda, parlamentoda kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, muhalefetten Türkiye’nin Suriye'nin kuzeyinde başlattığı askeri operasyona ilişkin sorulara, "Suriye'nin kuzeyindeki durum çok karmaşık. Bir yandan terör örgütü DAEŞ'a karşı mücadele var. Ancak diğer taraftan Türkiye'nin terör saldırılarına maruz kalan bir ülke olduğu da kabul edilmeli. Türkiye'nin kendisini terör saldırılarına karşı koruma hakkına sahip olduğunu kabul etmek gerekir. Diğer ülkelerin Türkiye'nin bu güvenlik kaygılarını anlaması gerekir. Terör saldırıları diğer ülkeleri vurduğunda nasıl güvenlik kaygısı duyuluyorsa, Türkiye'nin de kendisini vuran saldırılarla ilgili aynı kaygıları duyduğunu anlamamız gerekir. Çeşitli şekillerde teröre veya terörle ilgili faaliyetlere katılanlar, İsveç'i değil, Türkiye'yi hedef alıyor. İsveç’in onlar için güvenli bir sığınak olmaması gerekiyor" dedi.

Macaristan, 2023 başına erteledi

Ukrayna savaşıyla stratejik önemi artan iki İskandinav ülkesinin NATO'ya katılımı için Aralık ayını gösteren Macaristan, dün, katılım protokollerini onaylama tarihini bir kez daha ertelediğini açıkladı. Başbakan Victor Orban, İsveç ve Finlandiya'nın katılım protokolerini, Macaristan Parlamentosu’nun 2023'teki ilk toplantısında onaylayacağını duyurdu. Rusya'ya karşı AB yaptırımlarının kaldırılmasını isteyen ve AB ile 13 milyar Euro'luk yardım konusunda bilek güreşini sürdüren Orban, AB üyesi olup NATO üyesi olmayan Finlandiya ve İsveç'e karşı "veto kartını" kullanmaya devam ediyor.

Macaristan Başbakanı Victor Orban

"Ukrayna'ya destekte geri adım atmayacağız"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, basın toplantısında, Bükreş toplantısında ele alınacak Ukrayna'ya destek konusunda da detaylı bilgiler verdi. Stoltenberg "NATO, Ukrayna'nın ihtiyacı olduğu ve gerektiği süre boyunca Ukrayna'ya destek vermeye devam edecek. Geri adım atmayacağız" dedi. Stoltenberg "Eğer savaşı Rusya kazanırsa, barış söz konusu olamaz" diye de ekledi.

Stoltenberg, Çin'le ilgili sorulara yanıtında da, Çin'in NATO'nun "düşmanı olmadığını ancak Pekin'in askeri varlıklarını arttırdıklarını da gözlemlediklerinin" altını çizdi.

"Ukrayna'ya Patriot verilmesi ulusal karar"

Stoltenberg, gazetecilerin, Almanya'dan gelen Patriot füze savunma sistemlerinin Ukrayna sınırına konuşlandırması yönündeki önerisine ilişkin soruları da yanıtladı. Genel Sekreter, Patriot hava savunma birimlerini Ukrayna sınırına yerleştirip yerleştirmeme kararının "ülkelerin ulusal kararları" olduğunu, ancak, "son kullanıcı anlaşmaları ve diğer düzenlemelerin bazen diğer müttefiklerle istişareleri gerektirdiğini" söyledi.

Berlin hükümeti, geçtiğimiz hafta Polonya'ya bir füzenin düşmesinin ardından hava sahasının güvenliğini sağlamaya yardımcı olması için Varşova'ya Patriot füze savunma sistemi teklif etti.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Çarşamba günü, "Almanya'nın, Ukrayna sınırına konuşlandırılması için Patriot füze rampaları verme" önerisine sıcak baktıklarını duyurdu. Blaszczak, Twitter hesabından da, "Rusya'nın füze saldırılarının ardından, Almanya'dan Polonya'ya sunulan Patriot bataryalarının Ukrayna'ya nakledilmesini ve batı sınırına konuşlandırılmasını istedim. Bu, Ukrayna'yı daha fazla ölüm ve elektrik kesintisinden koruyacak ve doğu sınırımızdaki güvenliği arttıracak" mesajını paylaştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya'yı vuran ve 2 kişinin ölümüne neden olan füzenin, Rusya'nın değil, ilk belirlemelere göre Ukrayna'nın hava savunması tarafından yanlışlıkla ateşlenmiş olduğunu düşündüklerini açıklamıştı.

VOA tarafından geçilen "Ne Kadar Erken O Kadar İyi" haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. "Ne Kadar Erken O Kadar İyi" haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan "Ne Kadar Erken O Kadar İyi" haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha Açığa Alındı

Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha ..

Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha Açığa Alındı
Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kolaylaştırma

Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kola..

Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kolaylaştırma
EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı mı?

EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı..

EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı mı?
Venezuela’nın Petrol Geliri Yüzde 47 Arttı

Venezuelanın Petrol Geliri Yüzde 47 Ar..

Venezuela’nın Petrol Geliri Yüzde 47 Arttı
SPD Nürnberg’den Arif Taşdelen’e Tam Destek

SPD Nürnberg’den Arif Taşdelen’e Tam D..

SPD Nürnberg’den Arif Taşdelen’e Tam Destek
EYT Yasa Teklifi Tartışma Yarattı

EYT Yasa Teklifi Tartışma Yarattı

EYT Yasa Teklifi Tartışma Yarattı