4.3 C
Berlin
16:48 - 26/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Metin Es

Metin Es arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

SEV-Gİ-Lİ-LER GÜ-NÜ MÜBAREK OLSUN

17:16 - 15/02/2014

Sevgililer Günü’nün nerden ve nasıl gelindiğine dair çeşitli efsane ve hikâyeler bulunmaktadır. Bilindiği gibi özel günün kutlanma sebebi Hristiyanlığı seçtiği ve bu inancından vazgeçmediği için öldürülen Romalı Aziz Valentine. Roma döneminde zalim imparator 2.Claudius, ordusunda savaşacak asker bulamadığı ve tek gerekçe olarak ta erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. Bundan ötürü impataror, Roma’da tüm nişan ve evlilikleri kaldırmış. Papaz olan Aziz Valentine ise, Claudius’un hükümdarlığı sırasındaki bu yasağa karşı çiftleri gizli gizli evlendiriyor. İmparator bunu öğrenince Aziz Valentine’yi tutuklatıp, sopa ile dövülerek öldürtüyor. Öldürülen Aziz Valentine’nin defin edildiği günden bugüne kadar sev-gi-li-ler Günü kutlanmaktadır.

Burdan yola çıkılacak olursa, Sevgililer Günü Hıristiyanlıktan gelmiş üstelik temel dayanağı da bir papaz. Benim açımdan hiç bir sakıncası yok. Hümanist bir zihniyete sahip olduğum için bu anlamda sorgulamam. Lakin Müslümanlar çıkıp buna itiraz ederek, “Sevgililer Günü kutlamak haramdır” ya da birileri “bu tamamen uydurma bir gündür. Bunun arkasında Porno lobisi var” ya da solcular, ” yoldaş saçmalık ya, bu kapitalistlerin oyunu” derlerse ne diyebeliriz.
“Sevgililerin bir günü olmalı mı” diye bir soru gelse eminim benim gibi sizlerde şöyle bi düşünürsünüz;

Bu dönemde sevgili olmak mı lazım?

Sevginin belli bir günü olur mu?

Evlenmiş çiftlerde sevgililer günü gerekli mi?

Aşkın veya sevginin tarifi ve anlatım şekli hediyemi dir?

Sevgililerde sev-gi-li-ler gü-nü, birlikteliğin güven oylamasının yapıldığı gün mü?

Sevgili olamayanların suçu ne? gibi sorgulayan soruları çoğaltabiliriz. Amacım bu işi bulandırmak değil elbette. Biraz fikir cimnastiği yapmak.

Gönül isterki, tüm ömrümüz sevgiyle harmanlansın. Dünya’da sevgi egemen olmuş olsaydı, savaşlar olurmuydu, çocuklar öldürülürmüydü. Anlamsızca kavgalar, didişmeler, sömürüler olurmuydu. İnsanlık ayaklar altında alınıp, çiğnenirmiydi.

Aslında Karl Marx sevgiyi şu şekilde çok anlamlı özetlemiş;

Sevgi yalnız bir insana bağlılık değildir. Bir tutumdur. Kişinin yalnız bir sevgi nesnesine bağlı değil, bütünüyle dünyaya bağlılığını gösteren bir kişilik yapısıdır. Kişi yalnız bir tek kişiyi seviyor, başka her şeye karşı ilgisiz kalıyorsa sevgisi sevgi değil, genişletilmiş bencilliktir.

Bu günü kutlayanın Sevgililer Günü mübarek olsun.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla