19.3 C
Berlin
09:21 - 12/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

BİR TESELLİ VER

15:30 - 04/07/2020

Darda kalanın tutunacağı daldır, teselli. Evladını kaybeden bir anne, içine düşen ateşi, acıyı dindirmek ister. Tanrım bana bir teselli ver, diyerek dua eder.

Gezegenimiz Korona virüsün bulaşması, Pandemi felâketiyle savaşırken, ölüm yaşama çok yaklaştı. Aslında her zaman vardı, ama insan gerçeği kabullenemiyordu. Ölümcül hastalıklar görülür hale getiriyor ölümü.

Bir bebek veya küçük çocuk annesinden ayrılınca ağlar. Susturmak için eline oyuncak verilir. Avutmak kolaydır, annesinin birkaç defa geri döndüğünü gören çocuk, ayrılmaya alışınca, artık ağlamaz.

Ölüm durumunda çocuklarda acı çeker, üzülürler. Gerçeği kabul etmek küçükler için daha kolaydır.

Çok sevdiğim bir komşumun oğlu, doktor oldu. Ruhsal sorunu vardı, intihar etti. Annesi gerçeği kabul edemedi ve o da ruhsal sorunlu bir yaşama girdi. Toplumdan uzaklaştı, kendisini izole etti. Halbuki teselli olacak daha iki oğlu, kendisini seven, sayan bir eşi var. Bu aile fertleriyle teselli olabilirdi. Yas tutma zamanını, dostlarıyla veya bir psikologdan terapi almazsa, atlatamıyor. Bu anne oğlunu intihara sevk eden sorunu anlayıp, bir sosyal vakıf veya dernekte çalışıp, diğer gençlere yardım edebilirdi.

 Yas tutma olumlu değişimin altın anahtarıdır. İnsan bünyesi gerçeği kabul edecek güçtedir.

Bilhassa çocukluk çağında bir insan cilt rengi, dini, milliyeti, kökeni hor görülen, ayrımcılığa uğrayan bir azınlığa ait olursa iç dünyasıyla dış etkenler şahsiyetinde karmaşa yaratır. Gerçeği kabullenememesi onu ilerde karamsar bir şahıs yapabilir.

Yaşadığı kötü deneyimler içe dönük bir kimse yapabilir. Ruhsal hastalığa eğilim gösterir, mutlu olamaz. Hatanın kendinde olmadığını anladığı anda, sanki dünyaya yeni gelmiş gibi olur. Böylece toplumda hak, adalet, hürriyet sağlamada rol alacak bir meslek edinir. Becerisi olan bir mesleği seçerek icra ederse, insanlığa hizmet eder, küresel yaşamda ülkelerin sınırlarını aşacak işler yapar.

Her insanın iç dünyasında, geçmişte yaşadığı kötü bir olaydan dolayı açılan yara veya yaraların izi kalmıştır. Yaranın iyileşmesinde tedavi eden ilaç, tesellidir.

Yalnız çocukları değil, yetişkinler de empati gücüyle avutulabilir. Teselli bulmak için ona hazır olup açılmalıdır.

Amerika’da siyah olduğu için beyaz bir polis tarafından öldürülen George Floyd boşu boşuna öldürülmüştür, fakat ölümü boşa olmayacağı görülüyor. Tarihte yapılan insan katliamları bugünün tarihini değiştirecektir.

Beyazların ulaştığı medeniyetin arkasında kalan karanlık, utanç verici sömürge ve köle ticaretinin açtığı hasarlar, bugün gün ışığına çıkmıştır.

Dilde ırkçılığı öven kelimelerin sözlükten çıkarılması için tartışmalar başlamıştır. Köle ticareti yapan tüccarların heykelleri yıkılmaktadır.

Ayrımcılığa uğrayan, beyazlarla birlikte yaşadığı ülkelerde vatan duygusuna hissedemiyorlar. Yerkürede azınlık olduğu halde sosyal, kültürel, tüm ekonomik güçleri elinde tutan beyazlar, bu isyan hareketlerini anlarsa, bir değişim olur.

Bu değişim geride kalanlara teselli olacaktır. O genç boşuna ölmedi, tarihe barışın sembolü olarak geçecektir.

Çekilen acılara, gerçeği kabul ederek karşı konunca, insanın iç dünyası ile dış dünyası barışık olur. Eşkenar üçgenin eşit açıları gibi uyum sağlar. Kendini, geçmişi, kökeni, dinini benimseyen insan, diğer insanlara yardım ederek teselli bulmakla kalmaz, genç ve dinç kalır.

Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) adının değişmesi tartışılıyorsa, tüm gezegenimizde gösterilen sokak gösterilerine katılanlar, boşa çıkmadı, diye kendilerini teselli edebilirler. Robert Koch bilime çok büyük hizmeti olduğu halde siyahlarda, bugün insanlık anlayışına aykırı tedavi yöntemleri, deneyimleri yapmıştır.

 En zor sanat, insan olma sanatıdır.

 Gelecek, bizim düşündüğümüz gibi değil, hayatın bize sunduğu gibidir.                                       

Michael Lehofer

Hoşça kalın!         

 

İlter Gözkaya-Holzhey

eMail: [email protected]

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla