18.9 C
Berlin
19:57 - 10/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

BERLİN´DE ÖĞRETMENLER GÜNÜ

13:31 - 12/12/2015

BERLİN´DE ÖĞRETMENLER GÜNÜ Berlin’de Öğretmenler Günü T.C. Büyükelçisinin açılış konuşmasıyla başladı. 

Büyükelçi H. Avni Karslıoğlu konuşmasında öğretmenleri selâmladıktan sonra onların çocukları geleceğe hazırlama görevinin önemine vurgu yaptı. Yeni bir kavramı anadili yerine Ata dili Türkçe olarak dile getirmesi çok hoşuma gitti. Zira artık dördüncü nesil yaşadığı ülke dilini ilkönce öğreniyor. Araştırmalar dominant olan resmî dille okula başlayan çocukların daha başarılı olduğunu kanıtlıyor. Yurtdışı Türklere Türkçe ne kadar önemliyse, ülkemizde de diğer dillere aynı değerde önem verilmelidir. T.C. Berlin Eğitim Ataşesi açılış konuşmasında inci gibi dizilen harflerin açtığı okuma yazma dünyası ilme ulaşılmasının önemine vurgu yaptı. 

Dr. Gürsel Gür bilim dünyasına, geleceğe gençleri, çocukların ufuklarını açan öğretmenleri senato ve konsolosluk nezdinde, emekli veya aktif çalışan öğretmenleri saygı ve sevgiyle selâmladı.
Dilde hâlâ noksan ifade edildiği için yazılarımda tekrarlıyorum.
Dil bilimcileri çocuğun okul öncesi, yani okul çağına kadar öğrenime hazırlanma dönemine eğitim, ondan sonra öğretim diyorlar. Almanca’dan Bildung kelimesi eğitim, diye yanlış tercüme ediliyor. Kısacası Türk halkı ailede, okulda, toplumda ve askerde eğitime sürekli bakıyorsa, eğitim kelimesinin hemen arkasından öğretim kavramı da birlikte kullanılmalı. Yani bu kurumun adı Eğitim ve Öğretim ataşeliği olmalı. 

Bu özel gün coşkuyla kutlanıldı, müzik, halk oyunlarıyla iki saat akıcı bir şekilde programı iki genç öğretmen yürüttü, sunuculukta da iyi not aldılar.

Bir aktif çalışan, bir emekli öğretmen konuştu.
Öğretmen çocuğu olmanın kolay olmadığını anlatan gencin konuşması oldukça ilgi çekti. Bilhassa emekli yaşına gelince öğretmenlerin kendi çocuklarını ihmal ettiklerini fark etmeleri vicdani sorgulama getiriyor. Hele çocuğu kendi sınıfında olursa en çok cezalandırılan çocuk olduğu az rastlanmaz.

Aklıma Can Yücel geldi, Amerika’ya tahsil yapma için burs sınavını kazandığı halde, yanlış anlaşılır diye babası, zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, oğlunun yerine sonra Dünya çapında ünlü doktor olan başka bir genci yollamıştı. 

Kutlama etkinliği yapılan büyükelçilik binasını ilk defa gören emekli öğretmenler çok şahane buldu. Gelmiş geçmiş birçok büyükelçilerin ve Berlin Türk halkının yıllarca hayal ettiği bir binaya kavuşulmanın sevincini yaşadılar. Seçki sergisi eşliğinde gök kubbenin altındaymış gibi duygu doruktaydı. Almanya çapında tanıtılmalı, görülmeye değer bir mimari eser.Ekranda tarihte ve edebiyatta ün yapmış büyüklerin fotoğrafları gösteriliyor ve onların da birer öğretmeni vardı yazıyordu.
Şiirlerle süslenen programda Dünyanın Bütün Çiçekleri şiiri bilhassa emekli öğretmenlerin gözyaşlarını saklamasına sebep oldu.

“Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.”
                                                                                                                     
Mustafa Kemal Atatürk  

Öğretmen öğrencisine çok şey anlatır, sevmeyi sevilmeyi, hayal kurmayı ve haksızlığa karşı yılmadan dimdik ayakta durmayı öğretir. Bu görev bilhassa ayırımcılığa uğrayan yurtdışında yaşayan çocuklar için çok ama çok önem taşıyor.

Sevinci, hüznü yaşarken duyguların aklıyla yönlendirip başarması bir çocuğun geleceğidir. Duygular sararken yanında olan öğrencisine bilmediklerini öğretmeye ara vermeden devam eder. Zira ilerde arayı kapatmak, yetişkine öğretme daha zor olur.
Öğrencinin aileden çok okulda geçtiği zamanda arkadaş seçiminde yardımcı olur, zamanında uyarır. Dediğini değil, yaptığını yapan öğrencilerine davranışlarıyla da örnek olma bilicindedir.
Karamsarlığa yer vermez, umut öğrencinin zorlukta karşılaştığı taşları yok etmek için enerji verir. Ayakta durmayı, koşmayı, savaşmayı ve savaşın içinde barışmayı öğreten öğretmen, belki kendi göremeyecek ama öğrencileri yarına gülerek bakacaktır.
Sosyal medya sayesinde öğrenci ve öğretmenler birbirini yıllar sonra tekrar buluyor. 1963 yılında Erciş Yatılı Bölge Okulundan bir öğrencim beni bulunca çok sevindim. Dile kolay tam elli yıl sonra, mühendis olduğunu öğreniyorum.

Seymen gösterileri ve zengin Anadolu kültüründen halk oyunları tüyler ürperterek coşkuyla izlendi.

Kapanışta Berlin Başkonsolosumuz A. Başar Şen’in verdiği resepsiyonda katılımcılar birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı buldular.

Dernek Başkanlarının davetiyeyi ilettiği emekli öğretmenler etkinliğe katıldı. Sivil kuruluşların ve bu organizelere mutlaka üye olmanın önemi görülüyor. Ayrıca dernek başkanlarının gelen iletileri üyelere iletmesi çok önemli Berlin’de var mı bilmiyorum, bazı tek adam veya tek kadın derneklerinde başkan bilgileri, iletileri kendine saklıyor.

Eğitim Ataşesi Gürsel Bey’e emekli nesil artık yaprak dökümünde eksiliyoruz. Beynimiz dolu gitmeyelim, genç meslektaşlarımızla buluşacağımız başka etkinlikler yapılsın, dedim. Yazar emekli öğretmenlerin köşe yazı ve kitaplarını okumalarını tavsiye ve davetiye için teşekkür ettim.

Yurtdışında görev icra eden öğretmenler yalnız geleceğin Türkiye’sinde değişim ve dönüşüm mimarları değil, aynı zamanda yaşadıkları veya görev yaptıkları ülkelerin geleceğinin de mimarlarıdır. Bu sorumluluğu nasıl taşıdığımı emekli olunca daha fazla anladım. 

Bu nedenle derneklerin emeklilerden faydalanması gerektiğine inanıyorum. Alman Sosyal demokrat Partisi (SPD) Emekli Çalışma Kolu’ndan örnek alınmalıdır.

Hoşça kalın!

İlter Gözkaya-Holzhey                       

                           

Not:
Genç meslektaşlarım, www.ha-ber.com arşivimde eğitim, öğretim ve sosyal konularda çok sayıda köşe yazımı bulacaksınız.
Almanca yazılarımı www.iltergh.de web sayfamda okuyabilirsiniz. 

Seçki sergisi, Büyük Elçilik Binasında, 18 Aralık 2015 tarihine kadar hafta içi her gün saat 14:30 – 18:00 arasında görülebilir.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla