İsrail Üç Yılda Beşinci Kez Seçime Gidiyor

20.06.2022 21:22

  İsrail Başbakanı Naftali Bennett ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid parlamentonun lağvedilmesi konusunda anlaştı. Koalisyonun dağılması sonucu İsrail son üç yıl içinde…

İsrail Üç Yılda Beşinci Kez Seçime Gidiyor

 

İsrail Başbakanı Naftali Bennett ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid parlamentonun lağvedilmesi konusunda anlaştı. Koalisyonun dağılması sonucu İsrail son üç yıl içinde beşinci kez seçime gidiyor.

Parlamentoda gelecek hafta bir oylama yapılması ve Yair Lapid’in başbakanlığı devralması bekleniyor.

Bennett ve Lapid, 2021 yılı Haziran ayında iki yıl devam eden siyasi tıkanıklığın ardından hassas bir koalisyon kurmuş ve eski Başbakan Benyamin Netanyahu iktidarı sona ermişti.

Sağ, liberal ve Müslüman Arap partilerin katılımıyla oluşturulan koalisyon başından bu yana hassas dengeler üzerindeydi.

Netanyahu iktidara dönebilir mi?

İsrail-Filistin çatışması ve dini konular gibi önemli meselelerde farklı görüşte olan ve parlamentoda kılpayı bir çoğunluğa sahip sekiz partili ittifak bazı üyelerin koalisyondan ayrılmasının ardından parçalanmaya başladı ve hükümet parlamentodaki çoğunluğu kaybetti.

İsrail’de seçimlerin Ekim ya da Kasım ayında yapılması bekleniyor. Bu, İsrail’in üç yıl içindeki beşinci seçim olacak.

Sonbaharda yapılması planlanan seçimler şu anda muhalefet lideri olan eski Başbakan Benyamin Netanyahu’nun iktidara dönmesine imkan verebilir.

Naftali Bennett’ın 2021 yılında kurduğu koalisyon, İsrail’in 1967’de ele geçirdiği topraklardaki işgali sonlandırmasına destek veren güvercin kanattan Filistin’in bağımsızlığına karşı çıkan sertlik yanlılarına kadar farklı partileri kapsıyordu. Koalisyon ilk kez Arap bir partiyi kapsayarak tarihe geçmişti.

Koalisyonun büyük ölçüde Bennett’ın sertlik yanlısı partisinin bazı üyelerinin koalisyonun işlemesi amacıyla tavizler verdiğini düşünmesi sebebiyle parçalandığı belirtiliyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın gelecek ay ortasında yapması planlanan Ortadoğu ziyareti de İsrail siyasetinde yaşanan bu gelişmelerin gölgesinde gerçekleşecek.

İsrail 2019 ile 2021 yılları arasında dört kez seçime gitmiş ve bu seçimler yolsuzluk suçlarıyla yargılanan Netanyahu’nun iktidarı konusunda bir referandum niteliği taşımıştı. Netanyahu ise hakkındaki görevi suistimal iddialarını reddetmişti.

Yapılan anketlere göre Netanyahu’nun sağcı Likud partisi en büyük parti olarak ortaya çıkıyor. Ancak yeni bir hükümet kurmak için gereken çoğunluğu sağlayıp sağlayamayacağı belirsiz.

VOA tarafından geçilen İsrail Üç Yılda Beşinci Kez Seçime Gidiyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İsrail Üç Yılda Beşinci Kez Seçime Gidiyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İsrail Üç Yılda Beşinci Kez Seçime Gidiyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Türkiye ile Belirli Kişilerin İadesin..

"Türkiye ile Belirli Kişilerin İadesini Görüşmedik"
RTÜK'ten VOA Türkçe'ye Erişim Engeli Açıklaması

RTÜK'ten VOA Türkçe'ye Erişim Engeli A..

RTÜK'ten VOA Türkçe'ye Erişim Engeli Açıklaması
Kuzey Kore’den “Yabancı Şeyler” İddiası

Kuzey Kore’den “Yabancı Şeyler” İddiası

Kuzey Kore’den “Yabancı Şeyler” İddiası
DW Erişim Engeline Karşı Yasal Yollara Başvuracak

DW Erişim Engeline Karşı Yasal Yollara..

DW Erişim Engeline Karşı Yasal Yollara Başvuracak
“İdam Cezası Kararını Onaylarım”

“İdam Cezası Kararını Onaylarım”

“İdam Cezası Kararını Onaylarım”