‘‘Hapishaneye Saldıran IŞİD Militanları Teslim Oldu’’ 

25.01.2022 05:16

  Suriye Demokratik Güçleri, Suriye’nin kuzeybatısındaki Haseke kentinde IŞİD’in ele geçirdiği hapishanenin bir tesisine baskın düzenledi. SDG, en az 300 IŞİD militanının…

‘‘Hapishaneye Saldıran IŞİD Militanları Teslim Oldu’’ 

 

Suriye Demokratik Güçleri, Suriye’nin kuzeybatısındaki Haseke kentinde IŞİD’in ele geçirdiği hapishanenin bir tesisine baskın düzenledi. SDG, en az 300 IŞİD militanının teslim olduğunu açıkladı.

Kürt YPG milislerinin öncülüğündeki SDG, IŞİD militanlarının hala hapishanenin diğer binalarını kontrol ettiğini, ancak gözaltı merkezinin tamamını boşaltmak için operasyon planının hazır olduğunu kaydetti ancak ayrıntı paylaşmadı.

Bir SDG kaynağı ABD liderliğindeki koalisyonun müttefiklerinin mevcut operasyonlara dahil olduğunu belirtti. IŞİD ise henüz açıklama yapmadı.

IŞİD’in 20 Ocak’ta Haseke’deki bir hapishaneye üyelerini serbest bırakmak amacıyla saldırı düzenlemesinin ardından en az 180 mahkum ve militan ile 27 güvenlik gücü hayatını kaybetmişti.

SDG daha önce yaptığı açıklamada firarları önlediğini ancak mahkumların hapishanenin bazı kısımlarında kontrolu ele geçirdiğini bildirmişti.

UNICEF: ‘‘Çocukların güvenliği tehlikede’’

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), Pazar günü yaptığı çağrıda militanlar ve aileleriyle birlikte tesiste tutulan yaklaşık 850 çocuğun güvenliklerinin tehlikede olduğunu belirterek tahliye edilmelerini istedi.

Hapishanedeki yakınlarıyla temas halinde olan Arap aşiret yetkilileri, ölü sayısının SDG tarafından açıklanandan çok daha fazla olabileceği kaygısını dile getirdi.

Bölge sakinleri güvenlik birimlerinin firar eden mahkumları aramak için hapishanenin bulunduğu Guveryan mahallesine baskın düzenlemesinden bu yana binlerce ailenin kaçtığını söyledi.

Haseke’deki cezaevi, SDG’nin IŞİD şüphelilerini ve diğer tutukluları tuttuğu, yardım gruplarının kalabalık ve insanlık dışı koşullarda olduğunu söylediği çok sayıdaki hapishaneden biri.

50 ülkeden binlerce yabancı tutuklu

İnsan Hakları İzleme Örgütü, SDG’nin hapishanedeki 12 bin erkeği IŞİD’le bağlantılı oldukları şüphesiyle gözaltında tuttuğunu, bunların 2 bin ile 4 bin kadarının yaklaşık 50 ülkeden gelen yabancılar olduğunu kaydetti.

Bölgenin önde gelenleri Kürtler liderliğindeki yönetime duyulan tepkinin IŞİD’e desteği arttırdığını bildiriyor. Kürt yönetim bölgede çoğunluk olan Araplar’a ayrımcılık uygulamakla suçlanıyor. Araplar’ın çoğu Kürt yönetimin zorunlu askerlik uygulamasına karşı çıkıyor.

Suriyeli Kürt birlikleri suçlamaları reddediyor ve Şam'ın yıllardır sürdürdüğü Arap milliyetçisi yönetimi altında ezilen bir azınlık olarak adaletsizlikleri giderdiklerini öne sürüyor.

VOA tarafından geçilen ‘‘Hapishaneye Saldıran IŞİD Militanları Teslim Oldu’’  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ‘‘Hapishaneye Saldıran IŞİD Militanları Teslim Oldu’’  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ‘‘Hapishaneye Saldıran IŞİD Militanları Teslim Oldu’’  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Trabzon'da otel rezervasyonlarında yoğunluk yaşanıyor

Trabzonda otel rezervasyonlarında yoğu..

Trabzon'da otel rezervasyonlarında yoğunluk yaşanıyor
Akgöl Sazlığı ıslah projesiyle hayat buldu

Akgöl Sazlığı ıslah projesiyle hayat b..

Akgöl Sazlığı ıslah projesiyle hayat buldu
10 soruda 'maymun çiçeği' hastalığı

10 soruda 'maymun çiçeği' hastalığı

10 soruda 'maymun çiçeği' hastalığı
Teksas’ta Bir İlkokula Silahlı Saldırı

Teksasta Bir İlkokula Silahlı Saldırı

Teksas’ta Bir İlkokula Silahlı Saldırı
ABD’de Konut Fiyatlarında Rekor Artış

ABDde Konut Fiyatlarında Rekor Artış

ABD’de Konut Fiyatlarında Rekor Artış
İyi Parti’den Çin Elçiliği Önünde Uygur Protestosu

İyi Partiden Çin Elçiliği Önünde Uygur..

İyi Parti’den Çin Elçiliği Önünde Uygur Protestosu