Adalet Bakanlığı Mike Pence’i Sorgulamak İstiyor

23.11.2022 23:20

  ABD Adalet Bakanlığı’nın, eski Başkan Donald Trump’ın 2020 seçimini kaybetmesinin ardından iktidarda kalma çabalarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, dönemin Başkan Yardımcısı…

Adalet Bakanlığı Mike Pence’i Sorgulamak İstiyor

 

ABD Adalet Bakanlığı’nın, eski Başkan Donald Trump’ın 2020 seçimini kaybetmesinin ardından iktidarda kalma çabalarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, dönemin Başkan Yardımcısı Mike Pence’i tanık olarak sorgulamak istediği bildirildi.

New York Times’ın haberine göre Mike Pence talebi değerlendiriyor.

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, 6 Ocak Kongre saldırısını soruşturan Temsilciler Meclisi komisyonuna ifade vermeyi kesin bir dille reddetmişti.

Ancak Adalet Bakanlığı’nın soruşturmasını komisyonun çalışmalarından farklı bir yere koyduğu belirtilen Pence’in, tanık olarak sorgulanma talebini değerlendirmeye açık olduğu ifade ediliyor.

New York Times’ın konuya ilişkin haberinde, soruşturma ekibinden bir kişinin Adalet Bakanı Merrick Garland’ın 6 Ocak soruşturmasını denetlemek üzere özel savcı atamasından haftalar önce Mike Pence’in ekibiyle irtibata geçtiği belirtiliyor.

Haberde Adalet Bakanlığı yetkililerinin konuyla ilgili açıklama talebine yanıt vermediği; Mike Pence’in sözcüsünün de açıklama yapmayı reddettiği belirtildi.

Henüz resmi çağrı gönderilmedi

Mike Pence’in soruşturma kapsamında tanık olarak sorgulanması konusundaki görüşmelerin henüz başlangıç aşamasında olduğu, Pence’e henüz resmi olarak bir çağrının gönderilmediği ve sürecin aylar alabileceği belirtiliyor.

ABD’de 2024’te yapılacak başkanlık seçimlerinde adaylığını açıklayan eski Başkan Donald Trump’ın Mike Pence’in ifade vermesini engellemek ya da kısıtlamak amacıyla, “yürütme imtiyazı” olarak bilinen ve bazı bilgilerin gizli tutulması imkanı veren ilkeyi işletip işletmeyeceği ise belirsiz.

Kongre saldırısının olduğu 6 Ocak 2021 tarihinde, 2020 başkanlık seçimini kazanan Joe Biden’ın seçim zaferinin onaylanacağı Kongre oturumu yapılıyor ve oturuma dönemin Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlık ediyordu.

Trump’ın o sabah saatlerinde düzenlediği mitingin ardından bu oturumu engellemek isteyen Trump destekçilerinin, Kongre binasına doğru yürürken “Mike Pence asılsın” sloganları atması dikkat çekmişti.

2024’te yapılacak başkanlık seçimlerinde olası adaylar arasında eski Başkan Yardımcısı Mike Pence’in de adı geçiyor.

VOA tarafından geçilen Adalet Bakanlığı Mike Pence’i Sorgulamak İstiyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Adalet Bakanlığı Mike Pence’i Sorgulamak İstiyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Adalet Bakanlığı Mike Pence’i Sorgulamak İstiyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa..

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa Sahip Olabilir"
3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyon..

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 
“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak De..

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”
Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 

Hamaneyin Rejim Karşıtı Yeğeni Tutukla..

Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 
Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler O..

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?