Wuhan'dan Salgınla İlgili Görüntü ve Haber Paylaşan Kişiye 4 Yıl Hapis

28.12.2020 14:27

Çin’de Corona virüsü salgınının başlangıç noktası olarak kabul edilen Wuhan kentinde yaşanan gelişmeleri haberleştiren ve sosyal medyadan paylaşan bir “vatandaş gazeteci”, 4…

Wuhan'dan Salgınla İlgili Görüntü ve Haber Paylaşan Kişiye 4 Yıl Hapis

Çin’de Corona virüsü salgınının başlangıç noktası olarak kabul edilen Wuhan kentinde yaşanan gelişmeleri haberleştiren ve sosyal medyadan paylaşan bir “vatandaş gazeteci”, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Söz konusu kişi yanlış bilgi yaymak ve yaşanan sorunları olduğundan fazla göstermekle suçlandı.

Kendisi eski bir avukat da olan Zhang Zhan, salgının merkezi Wuhan kentinde, hastanelerden ve boş sokaklardan ilk görüntüleri dünyaya geçen kişilerden biri olmuştu. Ancak yaptığı bu paylaşımlar ve yabancı medya kuruluşlarına yaptığı bağlantılar 37 yaşındaki Zhan’ın ceza almasına neden oldu.

Zhang Zhan’ın avukatı 4 yıllık hapis cezasını temyize götüreceklerini söyledi. Avukat Ren Quanniu “Sayın Zhang, kendisinin ifade özgürlüğünü kullanmış olmasından ötürü cezalandırıldığını düşünüyor” dedi.

Çin’de daha önce salgınla ilgili açıklamalarda bulunan doktorların da baskı altına alındığı şeklinde haberler söz konusu olmuştu. Çin’de ulusal medya, devlet başkanı Xi Jinping’in liderliğinde virüsle başarıyla mücadele edildiği haberler yaptı.

Şangay’da mahkemenin görüldüğü salon önünde polis geniş güvenlik önlemleri alırken Zhan'a destek veren bir grup da mahkeme binası önünde toplandı.

Öte yandan Çinli yetkililer salgın önlemlerini gerekçe göstererek yabancı basin mensuplarını duruşma salonuna almadılar.

Zhan, salgının başlamasıyla birlikte 1 Şubat tarihinde Wuhan’a giderek yaptığı röportajlar ve çekimleri Youtube sayfasına yüklemeye başlamıştı.

Mayıs ayında gözaltına alınan Zhan, Haziran ayında tutuklanmasını protesto etmek amacıyla açlık grevi başlattı. Avukatlar, Zhang'ın sağlık durumunun kötü olduğunu söylediler.

Zhan'ın duruşma öncesinde yaptığı kefaletle serbest bırakılması talebi de mahkeme tarafından reddedildi.

Sosyal medyadan paylaşım yapan diğer kişiler de paylaşımlarını durdurdu

Öte yandan Çin’de salgınla ilgili video ve görüntüler geçen Fang Bin, Chen Qiushi ve Li Zehua isimli kişiler de herhangi bir açıklama yapmadan sosyal medyadan kayboldular.

Fang isimli kişi bir daha hiç paylaşımda bulunmazken Li Nisan ayında yüklediği bir videoda kendisinin zorla karantinaya alındığını söyledi. Chen Quishi’nin bir arkadaşı da kendisinin gözlem altında olduğunu ve konuşamayacağı bilgisini paylaştı.

VOA tarafından geçilen Wuhan'dan Salgınla İlgili Görüntü ve Haber Paylaşan Kişiye 4 Yıl Hapis haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Wuhan'dan Salgınla İlgili Görüntü ve Haber Paylaşan Kişiye 4 Yıl Hapis haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Wuhan'dan Salgınla İlgili Görüntü ve Haber Paylaşan Kişiye 4 Yıl Hapis haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla Taleban'ı Vurdu

ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla T..

ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla Taleban'ı Vurdu
Hamaney'den Göstericilere Destek

Hamaneyden Göstericilere Destek

Hamaney'den Göstericilere Destek
‘‘Tek Başına İktidar Olma Niyetimiz Yok’’

‘‘Tek Başına İktidar Olma Niyetimiz Yo..

‘‘Tek Başına İktidar Olma Niyetimiz Yok’’
Amasra bayramda tatilcilerin akınına uğradı

Amasra bayramda tatilcilerin akınına u..

Amasra bayramda tatilcilerin akınına uğradı
Türkiye’den BM Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs Tepkisi 

Türkiye’den BM Güvenlik Konseyi’ne Kıb..

Türkiye’den BM Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs Tepkisi 
Güvenlik Konseyi Kıbrıs İçin Acil Toplanıyor

Güvenlik Konseyi Kıbrıs İçin Acil Topl..

Güvenlik Konseyi Kıbrıs İçin Acil Toplanıyor