Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Karadeniz’de mayın temizleme anlaşmasını 11 Ocak’ta imzalayacak

Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Karadeniz’de mayın temizleme anlaşmasını 11 Ocak’ta imzalayacak

ABONE OL
17:27 - 16/12/2023 17:27
Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Karadeniz’de mayın temizleme anlaşmasını 11 Ocak’ta imzalayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Karadeniz’deki mayınları temizlemek amacıyla Ocak ayında bir ortak bir anlaşmaya imza koyacaklar. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, aylardır süren görüşmelerin ardından bu konuda anlaşma sağlandığını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna saldırılarının başlamasının ardından Karadeniz’de kıyısı olan ülkelerle birlikte Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Polonya ve Ukrayna’dan yetkililer 2022 yılının Nisan ayında ilk olarak biraraya gelmişlerdi.

NATO üyesi Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’dan savunma bakanları Ekim ayında da Brüksel’de konuya ilişkin görüşmelerde bulunmuşlardı.

Yapılan görüşmelerin ardından Cumartesi günü açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Güler, üç ülkenin mayınları temizlemek konusunda anlaşma sağladıklarını ve buna dair anlaşmanın imza töreninin 11 Ocak’ta İstanbul’da yapılacağını söyledi.

Bakan Güler, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Karadeniz’e bırakılan mayınların zaman zaman bulundukları noktalardan koparak akımlar nedeniyle Türkiye kıyılarına kadar ulaştığına dikkat çekti.

Bakan mayın temizleme faaliyetleri kapsamında Türk mayın temizleme gemilerinin Romanya kıyılarının bitimine kadar olan noktada faaliyet göstereceğini söyledi.

İngiltere ve Norveç de daha önce yaptıkları açıklamada, Karadeniz’de mayın temizleme faaliyetleri çerçevesinde Ukrayna’ya yardım amaçlı olarak mayın temizleme gemilerini bölgeye göndereceklerini açıklamışlardı.

VOA tarafından geçilen Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Karadeniz’de mayın temizleme anlaşmasını 11 Ocak’ta imzalayacak haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Karadeniz’de mayın temizleme anlaşmasını 11 Ocak’ta imzalayacak haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Karadeniz’de mayın temizleme anlaşmasını 11 Ocak’ta imzalayacak haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.