Venezuela’da Pandemide Ölen Her 4 Kişiden Biri Sağlık Personeli

01.05.2021 23:28

Resmi rakamlara göre günlük vaka sayılarının son üç ayda üç katına çıktığı Venezuela’da yetersiz sağlık sistemi artan talebi karşılamakta zorlanıyor. Ülkenin birçok…

Venezuela’da Pandemide Ölen Her 4 Kişiden Biri Sağlık Personeli

Resmi rakamlara göre günlük vaka sayılarının son üç ayda üç katına çıktığı Venezuela’da yetersiz sağlık sistemi artan talebi karşılamakta zorlanıyor. Ülkenin birçok eyaletinde hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerinin ve solunum cihazlarının tamamen kullanımda olduğu ve hastaların tedavi olmak sağlık merkezi bulmakta zorlandığı belirtiliyor.

Ülkede yaşanan diğer bir sorunsa virüsle mücadelede yaşamını yitiren sağlık personeli sayısının yüzde 26’larda olması. Uzmanlar yaşamını yitiren sağlıkçıların diğer ülkelerdeki oranının yaklaşık yüzde 2 olduğunu bildiriyor.

Venezuela Doktorlar Birliği’nin açıkladığı verilere göre ülkedeki 2 bin 117 can kaybından en az 513’ü sağlık personeli. Bu sayı pandemide yaşamını yitiren her 4 kişiden en az birinin sağlık personeli olduğu anlamına geliyor.

VOA Türkçe’ye konuşan Hemşireler Odası Yönetim Kurulu üyesi Betty Acosta Venezuela’da sağlık personeli ölüm oranlarının diğer ülkelerin çok üzerinde olmasını öncelikle çalışanların koruyucu ekipmanlara sahip olmaması olduğunu söylüyor.

Betty Acosta

Başkent Caracas’ın en büyük devlet hastanelerinden biri olan Hospital Vargas’ta çalışan Acosta “Hastanelerde maske ve eldivenden tutun sabun ve çamaşır suyu gibi temizlik ürünlerine kadar en temel ihtiyaçlarımız bile karşılanamıyor. Örneğin bize verdikleri bir adet N-95 maske ile 5 gün idare etmemiz isteniyor. Ayrıca hastanelerin çoğunda kronik su kesintileri yaşanıyor mesela benim çalıştığım hastanede haftada en az 2 gün sular kesik, diğer bölgelerde durum çok daha kritik. Çalışma koşulları böyle olunca sağlık çalışanlarının ölüm oranları da artıyor” diyor.

“Sağlık çalışanlarının yalnızca yüzde 10’u aşılandı”

Bugüne kadar toplamda sadece 800 bin doz aşının ulaştığı Venezuela, günde 12 bin aşılama ile dünyada aşılama hızı en yavaş ülkelerden biri.

Sağlık örgütleri Dünya Sağlık Örgütü’nün belirttiği gibi aşıda önceliğin sağlıkçılara verilmesini talep etse de sınırlı sayıdaki aşının bazı siyasilere ve iktidar partisi üyelerine de yapılması ülkede tartışmalara yol açıyor.

Acosta bugüne kadar sağlık çalışanlarının yalnızca yüzde 10’una aşı yapıldığını, virüse yakalanan sağlık personelinin de tedavi için tamamen dolan yatakların boşalması beklemek ya da tedavi masraflarını üstlenmek zorunda kaldığını ancak kazandıkları aylık 11 dolarla bunun mümkün olmadığını belirtiyor.

Venezuela’da Corona virüsü kaynaklı can kayıplarının gizlenerek hastanelerde ölüm nedenlerinin değiştirildiğini iddia ediyor.

Son 7 yılda ekonomisi yüzde 70 küçülen Venezuela kişi başı 141 dolarlık sağlık harcamasıyla Latin Amerika’da sağlığa en az bütçe ayırabilen ülke konumunda bulunuyor.

VOA tarafından geçilen Venezuela’da Pandemide Ölen Her 4 Kişiden Biri Sağlık Personeli haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Venezuela’da Pandemide Ölen Her 4 Kişiden Biri Sağlık Personeli haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Venezuela’da Pandemide Ölen Her 4 Kişiden Biri Sağlık Personeli haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı Azalıyor

Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı A..

Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı Azalıyor
Almanya'daki Yahudiler Saldırılara Hedef Olmaktan Endişeli

Almanyadaki Yahudiler Saldırılara Hede..

Almanya'daki Yahudiler Saldırılara Hedef Olmaktan Endişeli
İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protesto Eylemleri

İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protest..

İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protesto Eylemleri
ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar Oluşuyor

ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar ..

ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar Oluşuyor
ABD'de Öğretmenler Okulların Yüz Yüze Eğitime Açılmasını İstiyor

ABDde Öğretmenler Okulların Yüz Yüze E..

ABD'de Öğretmenler Okulların Yüz Yüze Eğitime Açılmasını İstiyor
Türkiye, Asya'yla ilişkilerini bütüncül şekilde güçlendirmeyi hedefliyor

Türkiye, Asya'yla ilişkilerini bütüncü..

Türkiye, Asya'yla ilişkilerini bütüncül şekilde güçlendirmeyi hedefliyor