Venezuela İran'dan Ham Petrol İthalatına Başlıyor

11.05.2022 08:07

Venezuela’da devletin petrol şirketi PDVSA, çıkardığı ağır petrolü seyrelterek rafinerilerinde işlemek ve ihracata hazır hale getirebilmek için Venezuela petrolünden daha hafif olan…

Venezuela İran'dan Ham Petrol İthalatına Başlıyor

Venezuela’da devletin petrol şirketi PDVSA, çıkardığı ağır petrolü seyrelterek rafinerilerinde işlemek ve ihracata hazır hale getirebilmek için Venezuela petrolünden daha hafif olan İran petrolü ithalatına başlıyor.

Uluslararası yaptırım uygulanan iki ülke arasında, geçen yıl yapılan ve ham petrol takasına dayanan enerji anlaşmaları, geçtiğimiz hafta İran Petrol Bakanı Cevad Oji’nin Venezuela ziyaretinden sonra uzatılmıştı.

Petrol çıkarmakta ve çıkardığı petrolü işlemekte ciddi zorluklar yaşayan Venezuela’da 2013 yılında günlük 3 milyon varil civarı olan petrol üretimi 2020’de 500 bin varile kadar düşmüştü.

Geçen yıl Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) Venezuela hükümeti tarafından bildirilen verilere göre, günlük ortalama 636 bin varil olan petrol üretiminin, Aralık ayında 871 bin varile kadar çıkmasının temel nedeni, uzmanlar tarafından İran’la yapılan bu anlaşmaya bağlanıyor.

PDVSA, ekonomisi petrole bağımlı olmasına rağmen son 8 yılda yüzde 80’e yakın azalan petrol üretimini arttırmak, kapasitesinin çok altında çalışan petrol rafinerilerinin bakımı ve modernizasyonu için bir süredir İran'dan yedek parça ve yeni ekipmanlar da temin ediyor.

Nisan ortasında 200 bin varil İran ham petrolü alan Venezuela'nın, bu hafta da 400 bin varil teslim alacağı bildiriliyor.

Geçtiğimiz hafta OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo’nun da ziyaret ettiği Venezuela, OPEC’in 13 asli üyesinden biri ve dünyanın en zengin petrol rezervlerine sahip ülkesi olmasına rağmen çok sınırlı miktarda petrol üretiyor.

Venezuela’da resmi makamların OPEC’e bildirdiği rakamlara göre Güney Amerika ülkesinde bu yılın ilk çeyreğinde günlük 756 bin varil petrol üretildi. Bu rakam geçen yılın son çeyreğindeki 817 bin varile kıyasla yüzde 7 daha düşük.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Ukrayna’nın işgaliyle oluşan enerji açığının bir kısmını ülkesinin karşılayabileceğini ve yeterli yatırımla kısa zamanda 2 milyon varil petrol üretebilecek hale gelebileceklerini iddia etmişti.

VOA tarafından geçilen Venezuela İran'dan Ham Petrol İthalatına Başlıyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Venezuela İran'dan Ham Petrol İthalatına Başlıyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Venezuela İran'dan Ham Petrol İthalatına Başlıyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Paris'in Ortasında Açık Hava Sineması

Parisin Ortasında Açık Hava Sineması

Paris'in Ortasında Açık Hava Sineması
Gazetecilik Mesleği Baskı Altına mı Alınıyor?

Gazetecilik Mesleği Baskı Altına mı Al..

Gazetecilik Mesleği Baskı Altına mı Alınıyor?
Scholz, Ukrayna'ya silah teslimatı politikasını savundu

Scholz, Ukrayna'ya silah teslimatı pol..

Scholz, Ukrayna'ya silah teslimatı politikasını savundu
Solingen faciasının hukuksal sonucu 29 yıldır kamuoyunu tatmin etmiyor

Solingen faciasının hukuksal sonucu 29..

Solingen faciasının hukuksal sonucu 29 yıldır kamuoyunu tatmin etmiyor
Göçün 60’ıncı yılı nedeniyle etkinlik düzenlendi

Göçün 60ıncı yılı nedeniyle etkinlik d..

Göçün 60’ıncı yılı nedeniyle etkinlik düzenlendi
Berlin`de Trabzonspor`un Şampiyonluğu kutlandı

Berlin`de Trabzonspor`un Şampiyonluğu ..

Berlin`de Trabzonspor`un Şampiyonluğu kutlandı