Türkiye İzmir için tek yürek

01.11.2020 14:30

Merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından yurdun farklı kesimlerinden çok sayıda gönüllü bölgeye yardım ulaştırmak için harekete…

Türkiye İzmir için tek yürek

Merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından yurdun farklı kesimlerinden çok sayıda gönüllü bölgeye yardım ulaştırmak için harekete geçti.

İzmir'de görev yapan personelin yemek ihtiyacını karşılamak için Afyonkarahisar Kızılay Şubesi gönüllüsü 25 kişi yola çıktı.

Anıtpark önünde bir araya gelen 25 Türk Kızılay gönüllüsü, deprem bölgesinde görev almak için İzmir'e hareket etti.

Türk Kızılay Afyonkarahisar Şube Başkanı Fatih Okyar, gazetecilere yaptığı açıklamada, İl Genç Kızılay Teşkilatı ile Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Genç Kızılay topluluklarının üyelerinin aralarında bulunduğu 25 kişilik ekibin, bugünden itibaren İzmir'deki deprem bölgesindeki çalışmalara katılacağını söyledi.

Gönüllü ekibin İzmir'de görev yapan AFAD, 112, UMKE ve arama kurtarma ekiplerinin beslenme ihtiyacını karşılayacağını dile getiren Okyar, şöyle konuştu:

"Biz, İzmir'deki deprem bölgesine 25 kişilik ekiple gidiyoruz. Genel merkezimiz tarafından bize orada önemli bir görev verildi. Buradan bütün ihtiyaçlarımızı da oraya götürüyoruz. Deprem bölgesindeki saha mutfağımızda görev yapan kamu personelimize günde 1000 kişilik yemek vereceğiz. İnşallah, Afyonkarahisar halkının ne kadar yardımsever olduğunu hizmetlerimizle göstereceğiz."

Bolu

Bolu Jandarma Arama Kurtarma (JAK) Timi, İzmir'deki depremin ardından arama kurtarma çalışmalarına destek olmak amacıyla bölgeye gitti.

Karayoluyla İzmir'e hareket eden İl Jandarma Komutanlığı bünyesindeki 5 kişilik JAK Timi, merkez üssü Seferihisar açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından yıkılan binalarda, arama kurtarma faaliyetlerine katılacak.

Bolu JAK Timi'nin hangi bölgede görev yapacağı, İzmir'deki koordinasyonun ardından belli olacak. 

Şanlıurfa

İzmir'deki depremden etkilenenler için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yardım tırı hazırlandı. 

İçerisinde battaniye, gıda ve hijyen kolilerinin yanı sıra çocuklar için de oyuncak bulunan tır, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül tarafından İzmir'e uğurlandı. 

Burada gazetecilere açıklama yapan Beyazgül, İzmir'de yaşanan deprem nedeniyle tüm Şanlıurfalıların büyük bir üzüntü yaşadığını söyledi. 

Beyazgül, depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, şunları kaydetti:

"Biz buradan İzmirli hemşehrilerimizin yanında olduğumuzu göstermek adına 1 tır dolusu yardım malzemesi gönderiyoruz. Elbette ki bugün yüreğimiz İzmir'den yana, burada mağdur olan her bir vatandaşımızla beraber. Tırımızın içerisinde bin gıda kolisi, 500 battaniye, 500 pike, gıda ve hijyen kolilerimiz var. Oradaki çocukları unutmamak için oyuncaklar gönderdik. Şanlıurfa bu tür yardımlara her zaman hazırdır, ihtiyaç olduğu zaman bu yardımları göndermeye devam edeceğiz."

Van

İzmir'deki depremden etkilenenlere yardımcı olmak için "Doğudan Batıya uzanan kardeşlik eli" sloganıyla çalışma başlatan Van'ın Edremit Belediyesi, çeşitli giysi ve gıda malzemelerinden oluşan yardım paketleri hazırladı. 

Yardımların yüklendiği tır, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Gülaçar, Abdulahat Arvas ve İrfan Kartal'ın da katıldığı programla İzmir'e uğurlandı. 

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, İzmir'deki depremden dolayı ülke olarak derinden sarsıldıklarını söyledi. 

Depremin yaşandığı ilk andan itibaren İzmirli kardeşlerinin yanında olmaya gayret ettiklerini belirten Say, bu amaçla hazırladıkları paketleri depremzedelere gönderdiklerini, bundan sonra da ellerinden gelen desteği sunacaklarını aktardı. 

Elazığ

24 Ocak'ta merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6,8 şiddetindeki depremle sarsılan Elazığ'da, Türk Kızılay Elazığ Şubesi bünyesindeki 9 gönüllü, İzmir'deki depremzedelere destek olabilmek için bir tır insani yardım malzemesi ile yola çıktı. 

Türk Kızılay Elazığ Şube başkanı Rahman Kızılkaya, İzmir'de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremden sonra Türk Kızılay'ın hemen olay yerine gittiğini söyledi.

24 Ocak depremini yaşamış Elazığ halkı olarak İzmir halkının acılarını paylaşmak için oraya gittiklerini kaydeden Kızılkaya, "İzmir'e insani yardım malzemesi götürüp oradaki depremzedelere yardımcı olmak ve oradaki çalışmalara katılmak üzere İzmir'e hareket ediyoruz." dedi.

Antalya

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, İzmir'de meydana gelen deprem sonrası ilk andan itibaren tüm imkanların seferber edildiği belirtildi.

Arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için ilk etapta gönderilen 5 adet tam donanımlı kurtarma aracı, 17 kişilik ara kurtarma timi, mobil aşevi, battaniye, gıda kolileri ile sosyolog ve sosyal hizmet uzmanlarının bölgeye ulaştığı kaydedildi.

Mühendis ve mimarların bölgede hasar tespiti yapacağı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün talebi üzerine deprem afeti yaşayan İzmir'de hasar tespit çalışmasında görev almak üzere 8 inşaat mühendisi ve 4 mimardan oluşan teknik ekip yola çıktı. 6 arazi tipi araç ve şoförleriyle birlikte deprem bölgesine hareket eden ekipte, Fen İşleri Bakım Onarım Şube Müdürlüğü tarafından tahsis edilen 210 KW mobil jeneratör de yer alıyor."

Ordu

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye gönderilen mobil mutfak tırından vatandaşlara sıcak yemek dağıtımına başlandığı bildirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sıcak yemek dağıtımı yapılan mobil mutfak tırından fotoğraflara yer verdi.

Güler, açıklamasında şunları kaydetti:

"İzmir'de meydana gelen depremin ardından mağdur olan vatandaşlarımız için afet bölgesine konuşlandırılan 5 bin kişi kapasiteli, tam donanımlı mobil mutfak tırımız sıcak yemek dağıtımına başladı. Kalbimiz ve dualarımız İzmir'le."

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Sobacı'dan Avrupalı yayıncılara, terörizme karşı durma çağrısı

Sobacı'dan Avrupalı yayıncılara, terör..

Sobacı'dan Avrupalı yayıncılara, terörizme karşı durma çağrısı

"Trump New York'taki Soruşturmada İfad..

"Trump New York'taki Soruşturmada İfade Vermek Zorunda" 
MGK’dan Suriye’de Yeni Operasyona Destek Mesajı

MGK’dan Suriye’de Yeni Operasyona Dest..

MGK’dan Suriye’de Yeni Operasyona Destek Mesajı
Azerbaycan’da Yeni Basın Yasası Endişe Yaratıyor

Azerbaycanda Yeni Basın Yasası Endişe ..

Azerbaycan’da Yeni Basın Yasası Endişe Yaratıyor
Blinken’dan Çin’e ‘Küresel Düzen’ Uyarısı 

Blinken’dan Çin’e ‘Küresel Düzen’ Uyar..

Blinken’dan Çin’e ‘Küresel Düzen’ Uyarısı 
Türkiye’de “Halkı Yanıltıcı Bilgi Yayma” Suç Olacak

Türkiye’de “Halkı Yanıltıcı Bilgi Yaym..

Türkiye’de “Halkı Yanıltıcı Bilgi Yayma” Suç Olacak