TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü”

29.09.2022 10:51

  Rus haber ajansı TASS, Ermenistan’ın Azerbaycan'dan gelen topçu ateşi sonucu üç askerinin öldüğü açıklamasını yaptığını bildirdi. TASS haber ajansı, Ermenistan Savunma…

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü”

 

Rus haber ajansı TASS, Ermenistan’ın Azerbaycan'dan gelen topçu ateşi sonucu üç askerinin öldüğü açıklamasını yaptığını bildirdi.

TASS haber ajansı, Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına atıfta bulundu ancak ayrıntı vermedi. Geçen Cuma, her iki taraf da birbirini, sınır ötesine ateş ederek ateşkesi ihlal etmekle suçlamıştı.

İki hafta önce yaklaşık 200 askerin ölümüne neden olan sınır çatışmalarının ardından, iki eski Sovyet ülkesi Rusya'nın aracılık ettiği bir ateşkes anlaşmasını kabul etmişti.

Olaylar iki komşu arasında 2020'nin sonlarında yaşanan altı haftalık savaştan bu yana görülen en kötü çatışma olarak değerlendiriliyor.

Çatışmalar, uluslararası düzeyde Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanınan ancak 2020 yılına kadar büyük ölçüde etnik Ermeni nüfusun çoğunluğu tarafından kontrol edilen Dağlık Karabağ bölgesinin kontrolu ile bağlantılı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı yerel saat ile 18.00’de Ermeni birliklerinin Kelbecer bölgesindeki Azerbaycan mevzilerine ateş açmaya başladığını, bir askerin yaralandığını ve Azerbaycan kuvvetlerinin "misilleme önlemleri" aldığını bildirdi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı da paylaştığı Twitter mesajında, Azerbaycan güçlerinin ortak sınıra yakın Ermeni mevzilerine havan topları ve büyük kalibreli silahlar kullanarak ateş açtığını ve Ermeni tarafının misillemede bulunduğunu açıkladı.

Ermenistan, Azerbaycan'ın kendi topraklarına saldırdığını ve sınırları içindeki yerleşimleri ele geçirdiğini dile getirirken, Azerbaycan ise, Ermenistan tarafından gelen "provokasyonlara" yanıt verdiğini ifade etti.

VOA tarafından geçilen TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa..

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa Sahip Olabilir"
3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyon..

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 
“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak De..

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”
Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 

Hamaneyin Rejim Karşıtı Yeğeni Tutukla..

Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 
Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler O..

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?