Salgınla Mücadelede En Büyük Engel Küresel Eşitsizlik

10.04.2021 22:12

Corona virüsü salgınının dünyada aşı dağıtımındaki eşitsizliğin ortadan kalkmaması halinde tamamen bitmeyeceği uyarısı yapıldı. Yoksul, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kırılgan…

Salgınla Mücadelede En Büyük Engel Küresel Eşitsizlik

Corona virüsü salgınının dünyada aşı dağıtımındaki eşitsizliğin ortadan kalkmaması halinde tamamen bitmeyeceği uyarısı yapıldı. Yoksul, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kırılgan mali yapılarının da salgınla küresel mücadeleyi engelleyen diğer önemli bir faktör olduğu kaydedildi.

Birleşmiş Milletler, Corona virüsü aşısının dünyaya eşit bir şekilde uygulanmamasının endişe verici olduğunu, aşıya eşit erişimin sağlanmaması halinde, ülkeler arasındaki farkın giderek artacağı ve salgının ortadan kalkmayacağını bildirdi. BM kurumları, eşitsizliğin giderilmesi için ulusal, bölgesel ve küresel düzeyde güçlü ortaklık ve işbirliği çağrısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün paylaştığı son verilere göre, dünyada şimdiye kadar en az 700 milyon kişiye aşı yapılmasına rağmen, dar gelirli ülkelerdeki aşılama oranının sadece binde 2’de kaldığı bildirildi. Farklı ülkelerde farklı firmalarca üretilen Corona virüsü aşısının yüzde 87’sinin gelir düzeyi zengin ülkeler tarafından satın alındığı belirtildi.

“Aşı dağıtımında dengesizlik şok edici”

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanonom Ghebreyesus, aşıların düşük gelirli ülkelere eşit olarak dağıtılmasının önündeki engeller olarak siyasi irade eksikliği ve zayıf küresel dayanışmanın başını çektiğini, şimdiye kadar dünyadaki zengin ülkelerde her dört kişiden birine aşı yapıldığını belirterek, "Aşının dünyadaki küresel dağıtımında şok edici bir dengesizlik yaşanıyor" dedi.

BM kurumları, muhtelif ülkeler arasında aşıyla ilgili yapılan ikili anlaşmaların, dünyada aşının ülkelere eşit olarak dağıtılması için başlatılan küresel program COVAX’e büyük zarar verdiğini bildirdi.

COVAX programı kapsamında Mart ayına kadar dünyadaki ihtiyaç sahibi ülkelere yüz milyon doz aşı dağıtımı planlanırken bu oranın geçtiğimiz ay sadece 38 milyon dozla sınırlı kaldığı kaydedildi.

COVAX aracılığıyla 2021 yılı sonuna kadar ihtiyaç sahibi ülkelere iki milyar doz aşı sağlanması planlandığı, ancak şimdiye kadar yaşanan zorlukları aşmak için bağış yapacak ülkeler ve aşı üreticileriyle yeni seçenekler geliştirme konusunda görüşmeler yapıldığı belirtildi.

“Yoksul ülkelerin mali dezavantajları da önemli bir faktör”

Dünya Bankası Başkanı David R. Malpass, dünyada salgınla mücadele eşitsizliğinin sadece aşıların adil dağıtımıyla ilgili değil, aynı zamanda ülkelerin gelirleri, kullandıkları kredilerde uygulanan faiz oranlarındaki farklılıklar ve krediye erişimiyle de ilgili olduğunu belirterek, ”Tüm bu faktörler, yoksul ülkeleri salgınla mücadelede çok daha dezavantajlı bir duruma getirdi. Yoksulluğun azaltılması, iklim etkileri, eğitim ve sağlık sistemlerini de güçlendirmeye yönelik çalışmalar dahil olmak üzere daha fakir ülkelerde yaşayan insanlar için bir değişim sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

Dünya Bankası'nın Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Axel van Trotsenburg, küresel salgının tüm toplumlardaki ilerlemeyi durdurup büyük bir tersine dönüşü tetiklediği ve olası krize hazırlıklı olmaya odaklanılması gerektiğini vurguladı.

Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Ngozi Okonjo-Iweala da salgın sırasında ihracat yapan gelişmekte olan ülkelerin fiyatların düştüğünü aynı zamanda turizmin çöktüğünü belirterek, dünyanın acil durumlara karşı hazırlıklı olması, olumsuz gelişmelerle başa çıkmak için yeni bir finansman çerçevesine ihtiyaç duyulduğunu ve ekonomik sistemleri daha iyi korumak için tedarik zincirlerinin açık tutulması gerektiğini vurguladı.

VOA tarafından geçilen Salgınla Mücadelede En Büyük Engel Küresel Eşitsizlik haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Salgınla Mücadelede En Büyük Engel Küresel Eşitsizlik haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Salgınla Mücadelede En Büyük Engel Küresel Eşitsizlik haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

ABD’de Camide Bıçaklı Saldırı Girişimi 

ABDde Camide Bıçaklı Saldırı Girişimi 

ABD’de Camide Bıçaklı Saldırı Girişimi 
Aşının Etkili Olmadığı Varyant Olabilir mi?

Aşının Etkili Olmadığı Varyant Olabili..

Aşının Etkili Olmadığı Varyant Olabilir mi?
Batıyla Gerilim Yaşayan Rusya’dan Gövde Gösterisi

Batıyla Gerilim Yaşayan Rusyadan Gövde..

Batıyla Gerilim Yaşayan Rusya’dan Gövde Gösterisi

"Adalet Bakanlığı Muhabirlerimizin Tel..

"Adalet Bakanlığı Muhabirlerimizin Telefon Kayıtlarına El Koydu"
Kongre’de Cumhuriyetçi Parti'de Dengeler Değişiyor mu?

Kongre’de Cumhuriyetçi Parti'de Dengel..

Kongre’de Cumhuriyetçi Parti'de Dengeler Değişiyor mu?