Pelosi Tayvan'ın Ardından Güney Kore'de

04.08.2022 17:06

  ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve beraberindeki Kongre heyeti, Çin'in tepkisini çeken Tayvan ziyaretinin ardından Güney Kore'ye geçti. Amerika'nın önde…

Pelosi Tayvan'ın Ardından Güney Kore'de

 

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve beraberindeki Kongre heyeti, Çin'in tepkisini çeken Tayvan ziyaretinin ardından Güney Kore'ye geçti. Amerika'nın önde gelen müttefiklerinden olan Güney Kore'de ABD'nin 28 bin 500 askeri bulunuyor.

Güney Kore Ulusal Meclisi Başkanı Kim Jin Pyo ve parlamentonun diğer üyeleriyle görüşen Pelosi, bir saat süren toplantının ardından 1950 ile 1953 yılları arasındaki Kore Savaşı döneminde pekişen ikili ilişkilere, ilişkileri derinleştirmek için süren yasama çabalarına değindi ancak Tayvan ziyaretinden ya da Çin'in tepkisinden doğrudan söz etmedi.

Pelosi ve Güney Kore Meclis Başkanı’nın görüşmesinin ardından ortak açıklama yayınlandı. Açıklamada iki siyasetçi, Kuzey Kore'nin artan nükleer ve füze tehditleri konusunda kaygılarını dile getirdi.

Açıklama metninde, ''Kuzey Kore'nin nükleer güçten arındırılması ve barışın sağlanması için iki hükümetin güçlü caydırıcılığa dayanan uluslararası işbirliği ve diplomatik diyalog için çalışma çabalarını destekleme konusunda fikir birliğine vardık'' denildi.

Pelosi düzenlediği basın toplantısında Kim'le bölgesel güvenlik, ekonomi ve iklim konularında işbirliğini arttırmanın yollarını ele aldıklarını belirtti.

Pelosi'nin günün ilerleyen saatlerinde Kuzey ve Güney Kore arasında sıkı şekilde korunan sınırın yakınındaki Ortak Güvenlik Bölgesi’ni ziyaret edebileceği de açıklandı.

Ziyaretin hayata geçirilmesi durumunda Pelosi, eski Başkan Donald Trump'ın ardından bölgeyi ziyaret eden en üst düzey Amerikalı yetkili olacak. Trump 2019'da burada Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'la biraraya gelmişti.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk-yeol bu haftaki seyahat programının yoğunluğu nedeniyle Pelosi ile biraraya gelemedi; ancak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kim Tae-hyo'nun yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı'nın Pelosi ile 40 dakika telefonda görüştüğü ve iki ülke arasındaki küresel stratejik ittifakı güçlendirmek için ABD Kongresi'yle yakın işbirliği taahhüdünde bulunduğu belirtildi.

Güney Kore basını ise Yoon'un Pelosi ile birebir görüşmeye Çin'i kızdırmamak için çekimser yaklaşıyor olabileceği iddiasını gündeme getirdi. Pelosi'nin Tayvan ziyaretine tepki gösteren Çin bölgede askeri tatbikat başlatmıştı.

Pelosi, Asya seyahati kapsamında Singapur ve Malezya'yı da ziyaret etmişti. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı'nın Güney Kore'den sonraki durağının ise Japonya olması bekleniyor.

VOA tarafından geçilen Pelosi Tayvan'ın Ardından Güney Kore'de haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Pelosi Tayvan'ın Ardından Güney Kore'de haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Pelosi Tayvan'ın Ardından Güney Kore'de haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Erdoğan Zelenski ve Guterres'ten Üçlü Zirve

Erdoğan Zelenski ve Guterresten Üçlü Z..

Erdoğan Zelenski ve Guterres'ten Üçlü Zirve

"Faiz İndirimi Rasyonel Değil"

"Faiz İndirimi Rasyonel Değil"
Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İstila” Var

Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İ..

Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İstila” Var
Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Artış

Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Ar..

Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Artış
Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı

Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soru..

Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı