Orhan Göktan: Almanya`da Türk işletmeleri zorda

28.04.2021 21:32

Almanya’nın Mülheim an der Ruhr kentindeki mali danışmanlık ve muhasebe şirketi olan DATA'nun kurucusu Orhan Göktan, Türkiye kökenli işletmelerin iflasın eşiğinde olduğunu…

Orhan Göktan: Almanya`da Türk işletmeleri zorda

Almanya’nın Mülheim an der Ruhr kentindeki mali danışmanlık ve muhasebe şirketi olan DATA'nun kurucusu Orhan Göktan, Türkiye kökenli işletmelerin iflasın eşiğinde olduğunu iddia etti.

Almanya'nın tanınmış Türk kökenli ilk mali müşavirlerinden biri olan Orhan Göktan gerek yanlış mali teftişler ve gerekse pandemiden ötürü ağırlıklı Türkiye kökenli işletmelerin zor durumda olduğunu dile getirdi. 1985 yılından beri iki dilde muhasebeci yetiştiren ve bünyesinde genç kadınlara meslek edindirdiğini vurgulayan Göktan, “Durum aslında vahim. Bu işin sonu nereye gidecek bilemiyoruz. Gastronomi ağırlıklı işletmeler ne yazık ki önünü göremiyor” dedi.

DEVLET DESTEĞİ YETERSİZ

1965 yılında Almanya'ya yüksek tahsil yapmak için gelen İzmirli Orhan Göktan, Muhasebeciliğin çok saygın ve ölümsüz bir meslek olduğunu belirterek, pandemiyle birlikte yaşanan ekonomik krizi ve maliye-gümrük kontrollerinin göçmen kökenli firmaları nasıl zor duruma soktuğunu şu şekilde anlattı:

“Genel olarak Almanya'da Türk işletmeleri hep maliyeden şikayetçi oluyor. Sürekli bir vergi cezasıyla bize geliyorlar. Bağlı bulundukları muhasebe şirketini suçluyorlar. Göçün ilk yıllarında maliye Türk işletmelerine ve birtakım yanlışlarına göz yumuyordu. Son yıllarda bu durum değişti ve yaklaşımları sert oldu. Maliye memurları puan almak için aşırı titiz davranıyorlar. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin en ufak hatalarını af etmiyorlar. Bazı usulsüz durumlarda yabancı işletmelere karşı önyargılı bakıyorlar. Dolayısıyla yüksek çapta bir vergi cezası gelince, işletmeler toparlanamıyor ve iflas ediyorlar.

ALMANYA'DA BÜYÜK BİR HAKSIZLIK VAR

İş bununla kalmıyor, çünkü Almanya'da büyük firmalar artık bünyesinde eleman çalıştırmıyor ve maliyeye karşı sorumlulukları da olmuyor.  Bütün işlerini taşeron şirketlere yaptırıyorlar. Almanya'da taşeron şirketlerin yüzde doksanını Türkiye kökenliler oluşturuyor. Gümrük maliyesinin teftişleri, ekonomik kriz ve yaptırımlardan ötürü taşeron firmalar batıyor. Bununla birlikte son bir buçuk yıldan beri pandemiden ötürü Türk işletmeleri hakikaten zor durumda. Ağırlıklı olarak gastronomi alanında iş yapan işletmeler iflasın eşiğinde. Devlet yardımları yetersiz. Devlet daha çok büyük işletmeleri kurtarıyor. Küçük ve orta ölçekli işletmeler kirasını ödemekte zorlanıyor”.

DİGİTAL SİSTEME GEÇTİK

DATA Mülheim'in pandemiye rağmen harıl harıl çalıştığını belirten Orhan Göktan, “9 elemanımızla yoğun olarak çalışıyor ve müşterilerimize hizmet ediyoruz. 1985 yılından beri kurduğumuz düzen ve istikrar devam ediyor. Çünkü ilk etapta genç kızlarımıza meslek edindirmeyi hedeflemiştik. Açık ve net bir şekilde pozitif ayrımcılık yaptım ve bundan mutluyum.  Bunu başardık ve meslek edindirmeye devam ediyoruz. Şu anda Melda Duran, Gizem Aygan, Şilan Oral ve Ebru Dikyol kızımız meslek yapıyorlar. Bugüne kadar meslek yapan kızlarımıza ya bünyemizde iş verdik ya da başka işletmelerde işe başladılar. Kimileri de kendi işlerini kurdu. Bundan son derece gurur duyuyoruz. Corana sürecinde yenilenmeye gittik ve dijital sisteme geçtik. Bu sistemle müşterilerimize dijital bağlantıyı sağlıyor ve onlara daha hızlı hizmet edebiliyoruz.  Almanya’da 75 bin dolayında Türk kökenli işletme var. Bunlar yaklaşık 370 bin kişilik bir istihdam yaratıyor. Yıllık 35 milyar Euro dolayında ciroları var. Bu küçümsenecek bir rakam değil. Mali danışmanlık şirketi olduğumuz için bunları yakından takip ediyoruz” dedi.

600 İŞÇİNİN MAAŞ BODRUSUNU DÜZENLİYORUZ

12 yıl önce meslek yapan ve şimdi DATA Mülheim'in genel müdürü olan Neslihan Toy, DATA'nın yöneticileri Buket Erdoğan, Ayfer Saygılı ve Sevinç Öztürk ile birlikte gazetemize şu bilgileri verdi:

“Yılların tecrübesi, derin muhasebe alt yapısı ve hızlı dinamik mentalitesiyle müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu eyalette her milletten işletmelerin muhasebe işlemlerini yapıyoruz. Ayda en az 600 işçinin maaş bordosunu düzenliyoruz. Müşterimiz bize her zaman ulaşabiliyor ve sorunlarını anında çözüyoruz. Müşterilerimizin gerek maliye gerek emeklilik sandığı, sağlık sigortası, bankalar gibi her türlü işlemlerini yapıyoruz. Büyük şirketlere mali danışmanlık işlemlerini de yapıyoruz. Kurulacak şirketlere yardımcı oluyoruz. Ayrıca işletmelere seminerler verip onları bilgilendiriyoruz. Kapasitemizin dolmasına rağmen pantemiyle birlikte işletmelerin işlemleri arttı ve bundan ötürü yeni müşterileri kabul ediyoruz. Profosyonel hizmet almak ve meslek edinmek isteyenler bize derhal başvurabilirler. [email protected]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

ABD Senatosu’nda Seçim Yasası Tartışması

ABD Senatosunda Seçim Yasası Tartışması

ABD Senatosu’nda Seçim Yasası Tartışması
''ABD Gelecek 5 Yılda İncirlik'ten Vazgeçmez''

''ABD Gelecek 5 Yılda İncirlik'ten Vaz..

''ABD Gelecek 5 Yılda İncirlik'ten Vazgeçmez''
Çavuşoğlu’ndan Suudi Arabistan’la Diyalog Mesajı

Çavuşoğlu’ndan Suudi Arabistan’la Diya..

Çavuşoğlu’ndan Suudi Arabistan’la Diyalog Mesajı
Hollanda koronavirüs kısıtlamalarını gevşetiyor

Hollanda koronavirüs kısıtlamalarını g..

Hollanda koronavirüs kısıtlamalarını gevşetiyor
BM: İsrail ve Filistin tam ölçekli savaşa sürükleniyor

BM İsrail ve Filistin tam ölçekli sava..

BM: İsrail ve Filistin tam ölçekli savaşa sürükleniyor
İsrail saldırılarına ‘Terör’ dedi, görevinden oldu

İsrail saldırılarına ‘Terör’ dedi, gör..

İsrail saldırılarına ‘Terör’ dedi, görevinden oldu