9.8 C
Berlin
11:38 - 18/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adnan Gürkule

Adnan Gürkule arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

SEÇİMLER YAPILDI VE BİTTİ

23:58 - 09/04/2019

Yapıldı, yapılacaktı derken, Milleti 2 ve hatta 3 kampa bölen ayrıştıran yerel seçimler nihayet 31.Mart günü yapıldı ve halen atışmalar, sürtüşmeler bitmedi, böyle giderse zaten biteceği de yok gibi gözükmektedir.

Seçimlerin galibi tartışıla dursun,31 Mart seçimlerinin galibi, Tunceli de secimi kazanan Türkiye Komünist Partisi olmuştur. Secimi kazanan Türkiye Komünist Partisi Adayı Fatih Maçoğlu`nu bu vesile ile kutlarım.

Daha düne kadar ismi, cismi olmayan, adeta öcü gibi gösterilen buna karşın seçimlere girme hakkini kazanan ve girdikleri secimde de Tunceli Belediye Başkanlığını kazanmak takdire sayan bir basaridir. Basaridir, çünkü CHP gibi köklü bir partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu`nun Genel Başkanı olduğu bir partiyi alt etmesi ve Dersimli Kemal diye övündüğü eski adi Dersim, Cumhuriyetten sonra yeni adi Tunceli olan bir Vilayette.

Kurtuluş Savaşının başladığı ilk yıllarda para ya ve silaha ihtiyaç duyan Büyük insan Komutan Mustafa Kemal in kıvrak zekisi ile Dünyada Ekim ihtilali diye bilinen Rusya’da, devrim sonrası Dünyada yalnızlaşan ve müttefik arayışında olan Rusya, Kurtuluş savaşında ihtiyaç duyduğu yardımlaşmayı Rusya’dan bulmuş ve yardımlar karşılığı da Anadolu’da Komünist Partisinin kurulmasına sıcak bakmıştır.

Kurtuluş Savaşımızın bağımsızlığımızı başarıyla kazanmamız ardından Türk Milletinin örf ve adetleri komünizmle bağdaşmaz görüşü ile Türkiye Komünist Partisinin soğuk bakmaya başlanmış ve Parti Kurucuları ve Yöneticileri Rusya’ya gitmekte iken Batum açıklarında bindikleri mauna batmış ve kurtulan olmamıştır. 1925 yılında da çıkan Takriri Sükûn kanunu ile de Komünist Partisi değer dernekler gibi kapatılmıştır. Ta ki 1945 sonrası Galip Devletler yanında batı Dünyasında yer almak isteyen Türkiye şart olarak, çok partili hayata geçmesi ve derneklerin, sendikaların kurulmasına müsaade edilmesi üzerine Bati Dünya’sının yanında yer alacağımızı belirmeleri üzerine 20 yıl aşkın yasaklanan Komünist Partisi kurulmuş olup geçmişte birtakım olaylara muhatap olmuşsa a bugüne kadar gelebilmiş ve son seçimlerde de Tunceli gibi çok önemli bir il de basari kazanmıştır.

Bir takım çıkar çevrelerince öcü gibi gösterebilen Rusya, Türkiye’de kurulmuş olan ve hayati yatırımlar adlandırılan Cam Fabrikası ve Konya Karaman’da kurulu Alüminyum Tesisleri gibi birçok önemli tesislerinde kurucusudur.

Komünizm öncesi Fabrika sahipleri işverenler, isçilerini, günde asgari 12 saat çalıştırıp, ancak karınlarını doyurabileceği bir ücret verip adeta köleleştirilmişler ve 13-14 yaslarına baca temizliğinde çalıştırılan çocuk yaştaki isçilerde temizlik yapmaları için girdikleri bacada vakit kaybetmesinler diye baca altındaki ocaklarda ateş yakılarak bir an evvel işlerini bitirip aşağıya inmeleri için çok gaddarca uygulamalarda bulunmuşlardır. Ancak, komünizmin Dünyada ve işçiler arasında sempatik bulunması nedeniyle Avrupa’da Sosyal Demokrat Partiler kurulmuş ve Sendikaların kurulmasına müsaade edilmiş, işçiler haftalık 48 saat ve 1 günde dinlenmek için hafta sonu tatiline kavuşabilmişlerdir.

Geçmişte, özellikle Almanya’da 13ncü maaş, yıllık izinlerin 6 hafta oluşu, izin paraları gibi takım uygulamalarla rahat nefes alan işçiler, özellikle Komünizmin Rusya’da dağılmasında sonra konu ettiğimiz uygulamalar son bulmuş işyerleri kiralık firmalar tabir edilen kuruluşlardan işçi temin ederek 13.ncü maaş ve bir takım ödenmek zorunda olan ödemelerden kurtulmuşlardır.

Eski sosyal haklara sahip isçilerdeki günleri mumla aramaktadırlar.

Kapitalizm, gözyaşı ve kan dökmek ve kan emmektir, Zira Kapitalizm özünde daha fazla kazanmak ve aç gözlülük vardır bundan dolayıdır ki insana değer vermez ve karşındaki insani kendisine daha fazla kazandıran meta olarak kabul eder. Bu böyle devam eder mi, biraz zor Dünya er veya geç, Otomasyonun devreye girmesi sonucu, robotların insan in yerine alması çalışan insanlara daha az çalışma imkân sınırlı kalmış Ülkeler, Komünist rejimi uygulamak zorunda kalacaktırlar. Zira, Karl Marks Komünizmin, Sanayileşmiş Almanya’da uygulanacağını var saymış ise de tam aksine o zaman tarım ülkesi Rusya da ihtilalle uygulanmıştır. Ama günümüzde insana iş gücüne fazla ihtiyaç kalmayacaktır. Bırakın fabrikaları Restoranlar bile robot garson kullana bilinmektedir. Belki yüz sene, belki iki yüz sene sonra Komünizm Dünyaya hakim olacaktır görüsündeyim. Bu gelişmiş ve gelişmekteki otomasyon bunu göstermektedir.

Sağlıcakla Kalınız

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla