İzzettin Öğretmen ölümünün 3. Yılında mezarı başında anıldı

17.05.2020 22:23

Hamburg’un Başöğretmeni diye anılan İzzettin Özakdağ sevenleri ve dostları tarafından korona salgını yaşadığımız şu günlerde, ölümünün 3 yılında   mezarı başında özlemle anıldı.…

İzzettin Öğretmen ölümünün 3. Yılında mezarı başında anıldı

Hamburg’un Başöğretmeni diye anılan İzzettin Özakdağ sevenleri ve dostları tarafından korona salgını yaşadığımız şu günlerde, ölümünün 3 yılında   mezarı başında özlemle anıldı.

1942 yılında Malatya'da yaşama merhaba diyen ve 75 yaşında hayata veda eden İzzettin Özakdağ ölüm yıl dönümünde Hamburg’da dostlarının arasında düzenlenen bir törenle anıldı.

1978 yılında Almanya'ya gelen Özakdağ'ın, Malatya'dan başlayan inişli çıkışlı hayat yolculuğu, Hamburg'un Altona semtinde bulunan Bernadotte sokağındaki mezarlıkta 3 yıl önce son bulmuştu.  Eğitimci ve aynı zamanda Hamburg üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yaparak binlerce öğrenciyi yetiştirerek hayata hazırlayan İzzettin Özakdağ hocanın vasiyetindeki belirttiği isteği üzere, cenazesi yakılarak külleri toprağa gömülmüştü.

1996 eşi Christina'yı kaybeden İzzettin Hoca ansızın amansız kanser hastalığına yakalanarak hayattan kopmuştu.

Sevenleri İzzettin Hocayı Ölüm Yıldönümünde Yalnız Bırakmadı!

İzzettin Hoca'nın eski öğrencisi olan Sedat Akın ve kendisini 1983 yılından beri tanıyan, en yakınındaki dostlarından birisi olan Behçet Algan’ın, birlikte organizesiyle gerçekleşen anma törenine, Dr. Etem Ete, Dr. Şefik Işık, Dr. Haluk Bayer, Muzaffer Çınar, Abi Varol, Erhan İşbulan, Faruk Seyhan ve Orhan Erdoğan katıldılar.

Onu Hep Özlemle Anımsayacağız!

İzzettin Özakdağ hocayı anma töreninde bir araya gelen dostları onunla ilgili eski anılarını tazeleyerek eski günlere hep birlikte nostaljik yolculuk yaptılar.

Anma töreninde Behçet Algan, "1983 yılından beri tanıdığım ve kendisinden çok şey öğrendiğim hocamın eksikliğini her zaman hissediyorum.  Onun aydın, demokrat, devrimci kişiliği bana her zaman örnek olmuştur. Onunla, Örnek Türk Spor, Türk Spor ve Hamburg GS derneğinde birlikte olduk. O karanlığı delen bir ışık seliydi. O mütevazi alçak gönüllü bir kişiliğe sahipti. O insan sevdalısı bir yürekti. O benim abim, canım, dostum, yoldaşım, rakı arkadaşımdı. Onsuz bir yanım hep eksik kalacak. Onu hep bugün burada olduğu gibi, özlemle ve hasretle anacağım." dedi.

Dr. Etem Ete'de " O güneşin batışı gibi hatıralarımızda hep iz bırakarak yaşayacak. O arkasında güzel şeyler bıraktı. 1993 yılında ellinci doğum günü kutlamamda müzede onunla tanıştık ve ondan sonra dostluğumuz olanca sıcaklığıyla hep devam etti. O kibar, eğitici, bilge kişilikti." dedi.

İzzettin Hocanın mezarı başında anılmasından sonra, topluluk daha sonra hep birlikte 2016 yılında yaşama veda eden ve aynı mezarlıkta, mezarı bulunan Dr. Etem Ete'nin eşi Elke'nin kabrini ziyaret ettiler.

ha-ber.com/Ali Akdemir/Hamburg

Yorumlar