İzmir Tabiat Müzesinde Dünya Tarihine Yolculuk

17.10.2020 18:49

Anadolu’da fillerin, gergedanların, zürafaların yaşadığını biliyor muydunuz? Farklı coğrafyalara ait olduğunu düşündüğümüz bu hayvanlar, dünyanın tarihi açısından bakıldığında kısa denebilecek bir süre…

İzmir Tabiat Müzesinde Dünya Tarihine Yolculuk

Anadolu’da fillerin, gergedanların, zürafaların yaşadığını biliyor muydunuz? Farklı coğrafyalara ait olduğunu düşündüğümüz bu hayvanlar, dünyanın tarihi açısından bakıldığında kısa denebilecek bir süre öncesine kadar Anadolu topraklarında da yaşıyordu. Kahramanmaraş’taki Gavur Gölü bataklığında bulunan ve Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi’nde sergilenen 3.500 yıllık filin iskeleti bunun örneklerinden biri.

1973 yılında kurulan müze, sergilenen binlerce objeyle sadece Anadolu topraklarındaki yaşamın değil, evrenin ve canlılar dünyasının evrimini de geçmişten bugüne aktarıyor. VOA Türkçe’ye konuşan müzenin müdürü Prof. Dr. Tanju Kaya, Türkiye’nin coğrafi konumunun bugün olduğu gibi yüz milyonlarca yıl önce de büyük önem taşıdığını söyledi: “Türkiye jeolojik dönemler açısından da çok önemli bir noktada bulunuyor. Avrupa, Asya ve Afrika arasındaki karasal hayvan göçlerinin büyük bir kısmı Türkiye üzerinden olmuş. Yani Türkiye’deki fauna çok önemli. Hem Türkiye’ye özgü formlar var hem de bütün hayvanların atasal formlarını içeren çok zengin bir faunası var.”

Her yaş grubuna hitap ediyor

Müzedeki farklı galeriler, dünyanın ve canlı hayatının farklı aşamalarını gösteriyor. Kaya, “Tabiat tarihi müzelerinde geçmişten günümüze materyaller belli bir düzen içinde sergilenmektedir. En başta kayaçlardan başlıyoruz. Sonra mineraller, omurgasız ve omurgalı fosilleri, güncel örnekler ve kuşlarla beraber geçmişten günümüze bir anlamda zaman tünelinde bir yolculuk yapıyoruz” diye konuştu.

Ege Üniversitesi dışında hiçbir üniversitede Tabiat Tarihi Müzesi olmadığına dikkat çeken Kaya, müzenin akademik bir işlev gördüğünü de sözlerine ekledi. Anaokulu çağındaki öğrencilerden yaşlı vatandaşlara kadar çok sayıda kişinin müzeyi gezdiğini kaydeden Kaya, her yaş grubundan insanın burada kendine göre bir şeyler bulduğunu ifade etti: “Bazı çocuklar kuşlarla ilgileniyor, bazıları kayaçlarla. Bazıları fosil avcılığına merak sarıyor. Zaten tabiat tarihi müzelerinin en önemli amaçlarından biri de insanlarda merak uyandırmaktır”. Kaya, özellikle üniversite giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilere, meslek seçimi yapmadan önce Tabiat Tarihi Müzesi’nin gezmelerini tavsiye etti.

55 milyon yıllık fosil

Müzedeki objeler Türkiye’nin farklı bölgelerindeki jeolojik, paleontolojik (fosil bilim) ve biyolojik çalışmalar sonunda toplanmış. Bir kısmı ise müzeye bağışlanan objeler. Bu objelerdeki etiketler, bağışçıların isimleriyle birlikte yazılıyor. Yaklaşık 25 bin yıl öncesine ait insan ayak izi, Türkiye’deki tek dişli balina iskeleti, Zonguldak bölgesinden 350 milyon yıl öncesine ait 20-30 metre büyüklüğündeki bitki fosilleri, nesli tükenen Anadolu panteri ve 12 metre uzunluğu ve 5 metre yüksekliğiyle orijinal boyutunda polyesterden yapılmış bir Tyrannosaurus rex (dinozor)müzenin en fazla ilgi çeken objeleri.

Kaya, “En eski fosilimiz 550 milyon yıl öncesine ait tribolitler. Bunlar günümüzdeki eklembacaklıların ataları. Omurgalılara ait en eski fosiller ise yedi milyondan yıl öncesinden başlayıp 18 milyon yıl öncesine kadar giden fil fosilleri. Ayrıca Amasya Çeltek’de bulunmuş, 35 milyon yıl öncesine ait günümüzdeki hiçbir hayvana benzemeyen bir hayvanın fosili de var” diye konuştu.

VOA tarafından geçilen İzmir Tabiat Müzesinde Dünya Tarihine Yolculuk haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İzmir Tabiat Müzesinde Dünya Tarihine Yolculuk haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İzmir Tabiat Müzesinde Dünya Tarihine Yolculuk haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

IŞİD’in

IŞİD’in "The Beatles" Hücresi Üyesine ..

IŞİD’in "The Beatles" Hücresi Üyesine Müebbet Hapis
Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endişelendiriyor

Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endi..

Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endişelendiriyor
HDP’den Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

HDPden Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

HDP’den Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

"Putin Zaporijya'da IAEA Misyonunu Kab..

"Putin Zaporijya'da IAEA Misyonunu Kabul Etti"

"Xi ve Putin Kasım'daki G20 Zirvesine ..

"Xi ve Putin Kasım'daki G20 Zirvesine Katılacak"
“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale Geldi”

“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale ..

“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale Geldi”