İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti

19.06.2021 20:55

  İran’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini yargı erki başkanı İbrahim Reisi kazandı. Muhafazakar bir aday olan Reisi dini lider Ayetullah Hamaney’e yakınlığıyla biliniyor.…

İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti

 

İran’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini yargı erki başkanı İbrahim Reisi kazandı. Muhafazakar bir aday olan Reisi dini lider Ayetullah Hamaney’e yakınlığıyla biliniyor. Reisi aynı zamanda ABD’nin yaptırımlar listesinde yer alan bir isim.

Yeni seçilen Cumhurbaşkanı Reisi, 1988 yılında İran’da siyasi tutukluların idam kararlarını veren komitede yer aldı. Bu sebeple de Reisi, ABD tarafından yaptırım listesine alınan bir yönetici oldu.

Ülkede katılımın düşük kaldığı seçimlerde, şu ana kadar açıklanan rakamlara göre 17,8 milyon oy alan Reisi seçimi kazanmayı garantilemiş görünüyor. Kayıtlı 59 milyon seçmenden 30 milyona yakın kişinin oy kullandığı belirtiliyor.

Seçimin tek ılımlı kesim adayı eski Merkez Bankası Başkanı Abdülnasir Hemmat, Reisi’yi tebrik eden bir mesaj yayımladı. Hemmat mesajında “Dini lider Ayetullah Hameney’in liderliğinde, yönetiminizin İslam Cumhuriyeti’ni onurlandıracak, halkın geçim şartlarını ve ulusun refahını yükseltmesini umuyorum” ifadelerini kullandı.

Görev süresi dolan Hasan Ruhani de televizyondan yayınlanan mesajında isim zikretmeden kazanan adayı kutladı.

Ruhani, Reisi’nin ismini kullanmamasına gerekçe olarak resmi sonuçların henüz açıklanmamasını gösterdi. Seçime katılan diğer adaylar da yayımladıklar mesajlarla Reisi’nin zaferini tebrik etti.

İran’ın yeni seçilen cumhurbaşkanı, batıya karşı sert söylemleri ve İran’ın güvenliği konusundaki şahin tavrıyla tanınıyor. Reisi, 2019 yılından bu yana İran’ın yargı erki başkanlığını yürütüyor.

Reisi’nin seçilmesinin ardından İran’ın 2015 nükleer anlaşmasının şartlarını yerine getirmesi ve ABD’nin de anlaşmaya geri dönmesiyle ilgili görüşmelerin nasıl etkileneceği de merak konusu.

Reisi, seçim kampanyası sırasında siyasi ve ekonomik programına ilişkin detaylı bilgiler paylaşmadı. İran’da cumhurbaşkanı her ne kadar uluslararası konularda kararlar alsa da ülkede son sözü dini lider Hamaney söylüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak adayların da Hamaney’e bağlı kurul tarafından tayin edilmesi ve yarışa sadece 7 adayın katılmasına izin verilmesi de eleştirilere neden oldu.

Reisi, 2017 yılında yapılan seçimlerde de aday olmuş ancak seçimi kazanan ve bugün görev süresi dolan Hasan Ruhani’ye karşı seçimleri kaybetmişti.

VOA tarafından geçilen İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

03/08/2021  itibariyle 1 Dolar Kaç TL Oldu?

03/08/2021 itibariyle 1 Dolar Kaç TL ..

03/08/2021 itibariyle 1 Dolar Kaç TL Oldu?
Pandemiye rağmen dünyada lüks otel açılışları patladı

Pandemiye rağmen dünyada lüks otel açı..

Pandemiye rağmen dünyada lüks otel açılışları patladı
Hala farkında değilsiniz, dünyayı bitiriyoruz

Hala farkında değilsiniz dünyayı bitir..

Hala farkında değilsiniz, dünyayı bitiriyoruz
03.08.2021 Çeyrek ve Cumhuriyet altın fiyatları bugün ne kadar oldu?

03.08.2021 Çeyrek ve Cumhuriyet altın ..

03.08.2021 Çeyrek ve Cumhuriyet altın fiyatları bugün ne kadar oldu?
Yeni öğrenim yılında 12 Türk ilkokulu daha kapatılacak

Yeni öğrenim yılında 12 Türk ilkokulu ..

Yeni öğrenim yılında 12 Türk ilkokulu daha kapatılacak
Cami`de 3771 kişi Kovid-19 aşısı oldu

Cami`de 3771 kişi Kovid-19 aşısı oldu

Cami`de 3771 kişi Kovid-19 aşısı oldu