İsrail’in Refah‘a hava saldırısında 12 Filistinli daha öldü

İsrail’in Refah‘a hava saldırısında 12 Filistinli daha öldü

ABONE OL
21:59 - 30/05/2024 21:59
İsrail’in Refah‘a hava saldırısında 12 Filistinli daha öldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

İsrail ordusu, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınır boyunca bir tampon bölgenin kontrolünü tamamen ele geçirerek, Filistin topraklarının “tüm kara sınırları üzerinde tam yetki” sahibi olduğunu açıklamasınının ardından, uluslararası çağrılara rağmen Refah kentine saldırılarını sürdürüyor.

Gazzeli yetkililer, İsrail güçlerinin Perşembe günü Gazze’nin güneyindeki Refah’a şafak vakti düzenlediği hava saldırısında en az 12 Filistinli’nin öldüğünü ve kıyı şeridindeki diğer bazı bölgelerde de çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Gazzeli sağlık görevlileri, Refah’ın merkezinde bir sivilin cesedini almaya çalışan bir grup Filistinli’nin, İsrail’in düzenlediği hava saldırısının hedefi olduğunu belirtti. Saldırıda yaralananlar da olduğu kaydedildi.

Sağlık görevlilerinin açıklamalarına göre, Gazze Şehri’nin batısındaki yoğun nüfuslu bölgenin kuzeyinde yer alan El-Şati mülteci kampına düzenlenen hava saldırısında da bir Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ise güney, orta ve kuzey Gazze’de çatışmalar yaşandığını bildirirken, savaşın başlarında yüzbinlerce yerinden edilmiş Filistinli’nin sığındığı Refah’ta sivillerin ölmesi hakkında henüz bir yorum yapmadı.

Diğer taraftan, İsrail hükümet sözcüsü David Mencer Perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin 6 Mayıs’ta Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde başlattığı operasyon sırasında yaklaşık 300 silahlı Filistinli’yi öldürdüğünü söyledi.

Refah sakinleriyse Perşembe günü yoğun topçu ateşi ve silah sesleri duyduklarını bildirdi.

Gazze’nin Mısır sınırındaki 14 kilometrelik Philadelphi Koridoru’nda kontrolü tamamen ele geçirerek Filistin topraklarının kara sınırı üzerinde etkin bir otorite sağladığını belirten İsrail’in Refah saldırıları, Uluslararası Adalet Divanı’nın saldırıların sonlandırılması çağrısına rağmen devam ediyor.

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari Çarşamba günü televizyonda yayınlanan bir brifingde, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin Mısır’la olan tek sınırı boyunca uzanan koridor üzerinde “operasyonel” kontrol sağladığını söyledi.

“Philadelphi Koridoru, Hamas için Gazze Şeridi bölgesine silah kaçırmak için düzenli olarak kullandığı bir oksijen hattı görevi görüyordu” diyen Hagari, “operasyonel” kontrolün ne anlama geldiğini açıklamadı ancak daha önce İsrailli bir askeri yetkili koridorun bazı bölümlerinde İsrail’in “karada botları” olduğunu söylemişti.

Güney sınırı boyunca uzanan Mısır sınırı, Gazze Şeridi’nin İsrail tarafından doğrudan kontrol edilmeyen tek kara sınırıydı.

Hamas yönetimindeki Gazze’nin sağlık bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava ve kara savaşında 36 binden fazla Filistinli’nin öldüğünü söyledi. Açıklamaya göre 53 Filistinli son 24 saat içinde öldü.

VOA tarafından geçilen Gazze’nin Mısır sınırını tamamen ele geçiren İsrail’in Refah‘a hava saldırısında 12 Filistinli daha öldü haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Gazze’nin Mısır sınırını tamamen ele geçiren İsrail’in Refah‘a hava saldırısında 12 Filistinli daha öldü haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Gazze’nin Mısır sınırını tamamen ele geçiren İsrail’in Refah‘a hava saldırısında 12 Filistinli daha öldü haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.