Gazze’deki yetkililere göre İsrail tankları Refah’ın batısındaki tahliye alanını vurdu

Gazze’deki yetkililere göre İsrail tankları Refah’ın batısındaki tahliye alanını vurdu

ABONE OL
21:29 - 28/05/2024 21:29
Gazze’deki yetkililere göre İsrail tankları Refah’ın batısındaki tahliye alanını vurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

Gazze’deki sağlık yetkililerine göre, Refah kentinin batısında yer alan tahliye alanındaki bir çadır kampına yönelik İsrail’in düzenlediği saldırıda en az 21 kişi öldü. Ağır bombardımanın ardından tankların ilk kez Gazze’nin güneyindeki Refah kentinin merkezine ilerlediği belirtiliyor.

İsrail’in Refah’taki bir çadır kampına yönelik saldırısından iki gün sonra Gazze’deki kaynaklara göre, dört tank mermisi El Mavasi’deki çadırlara isabet etti.

Burası, İsrail’in güvenlik sebebiyle Refah’taki sivilleri yönlendirdiği kıyı bölgelerinden biriydi. Hamas’ın yönetimindeki Gazze’deki sağlık yetkililerine göre, ölen 21 kişiden 12’si kadın.

İsrail ordusundan bir sözcü ise şu aşamada böyle bir olaydan haberdar olmadıklarını söyledi.

Reuters’a konuşan bazı görgü tanıklarıysa Refah kent merkezinde El Avda camisi yakınlarında tank ve zırhlı araçların görüldüğünü belirtti.

İsrail ordusu, birliklerin Refah bölgesinde faal olmaya devam ettiğini söyledi ancak kent merkezine ilerlediklerine ilişkin haberler konusunda yorum yapmadı.

İsrail’in Refah’ta 3 haftadır devam eden operasyonunda kentin batısındaki çadır kampına yönelik bir saldırı sonrası çıkan yangında 45 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından uluslararası toplumdan sert tepki geldi.

Hamas komutanlarını hedef aldığını belirten İsrail’in Başbakanı Benyamin Netanyahu ise yaşananları “trajik bir hata” olarak nitelemişti.

İsrail’in üç hafta önce Mısır sınırındaki Refah sınır kapısını kontrol altına alarak operasyon başlatmasından bu yana tanklar Refah’ın doğusundaki bazı bölgelere girmiş ancak kent merkezine ilerlememişti.

Refah’taki görgü tanıkları İsrail ordusunun uzaktan kumanda edilen zırhlı araçlar getirdiğini ve zırhlı araçlarsa bir personel olduğuna ilişkin bir işaret görmediklerini belirtiyor.

İsrailli sözcü: “Yakındaki mühimmat deposunun alev alması sonucu yangının çıkmış olması ihtimalini araştırıyoruz”

İsrail ordusu sözcüsü Pazar günü Refah’taki bir çadır kampına yönelik hava saldırısının ardından çıkan yangında 40’tan fazla sivilin öldüğü olayı soruşturduğunu belirtti.

IDF sözcüsü Daniel Hagari, vurulan yerin yakınlarında bulunan bir mühimmat deposunun alev alması ve yangının bu şekilde çıkmış olması ihtimalini araştırdıklarını söyledi.

İsrailli sözcü, hava saldırısında kullanıldığını söylediği 17 kilogramlık mühimmatın bu kadar büyük bir yangına yol açma ihtimalinin düşük olduğuna inandıklarını belirtti.

“Hedefimizin yanındaki bir yerleşkede depolandığını bilmediğimiz silahların, hava saldırısı sonucu alev aldığı ihtimali dahil tüm seçenekleri inceliyoruz” dedi.

İsrailli sözcü düzenlediği basın toplantısında olaya ilişkin görüntülerin hava saldırısının ardından ikinci bir patlamanın daha olduğunu gösterdiğini de söyledi.

VOA tarafından geçilen Gazze’deki yetkililere göre İsrail tankları Refah’ın batısındaki tahliye alanını vurdu haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Gazze’deki yetkililere göre İsrail tankları Refah’ın batısındaki tahliye alanını vurdu haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Gazze’deki yetkililere göre İsrail tankları Refah’ın batısındaki tahliye alanını vurdu haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.