CHP'LİLER CHP'Yİ TARTIŞIYOR

05.06.2021 15:54

Almanya'da büyük umutlarla kurulan CHP Yurtdışı Örgütlenmesi sürecinde neler yaşanıyor. Gazetemiz CHP dosyasını açarak, CHP'nin Yurtdışı Örgütlenmesinin önündeki engelleri tartışmaya açtı. Yurtdışında…

CHP'LİLER CHP'Yİ TARTIŞIYOR

Almanya'da büyük umutlarla kurulan CHP Yurtdışı Örgütlenmesi sürecinde neler yaşanıyor. Gazetemiz CHP dosyasını açarak, CHP'nin Yurtdışı Örgütlenmesinin önündeki engelleri tartışmaya açtı. Yurtdışında CHP 3.parti ve CHP'li seçmenin istenilen düzeyde sandığa gitmediği biliniyor. Üstelik hala bazı bölgelerde sorunlu, birbirleriyle kavgalı yönetimsizlik yaşanıyor. Olası bir erken seçimde CHP'nin başarısı ne olur?

Yurt dışında bulunan seçmenler toplam seçmen sayısının yaklaşık olarak yüzde 5’ini oluşturuyor. Yurtdışında bulunan seçmen sayısının oranı yüksek olmasa da bu oran özellikle ülke içinde başa baş seyreden oy oranları söz konusu olduğunda sonucu belirleyici bir fark yaratmak için yeterli olabiliyor.

Tarafsız gazetecilik anlayışı ile CHP'lilerle CHP'yi konuşuyoruz. Onların düşüncelerini, fikirlerini sansürsüz bir şekilde yayınlıyoruz. İlk konuğumuz Almanya Fikir Atölyesi kurucularından Osman Apaydın. Osman Apaydın'ın değerlendirmesi şu şekilde:

„CHP YURTDIŞI ÖRGÜTLENMEMESİNİN ÇIKMAZLARI

Genel hatlarıyla bu süreci ve yaşanılanları şu şekilde değerlendirebilirim.

Örgütlenme biçimi, genel merkezin beklentileri, Eyalet “Ağaları” nın entrikaları. Almanya’da yaşadığı halde hiçbir Alman sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkisi olmayan aşiret ağaları ve bir sürü sayabileceğimiz sebepler yüzünden kendisine CHP dernekleri denen örgütlenmenin başarılı bir çalışma yaptığı söylenemez.

ÖRGÜTLENME BİÇİMİ

70'li yıllardan kalma örgütlenme şekli var.  Artık whatsapp grubu kadar dahi etkili olamıyor ve her dernek başına buyruk hareket etme gücüne sahip olduğu için parti çalışması yapmaya uygun değil.

Bu konu da örgütlenme biçimi olarak amnesty internatinal veya Greenpeace tipi örgütlenme biçimi üzerine düşünülebilir.

GENEL MERKEZİN BEKLENTİLERİ

Sorumlu kişiler beklentilerini her gelişlerinde “Seçim zamanları sandık görevlisi” olarak açıklamaktalar. Bizim de olsun mantığının değişmesi gerekiyor. Ayrıca Alman dernekler kanunu ile beklentiler

arasındaki çelişkilere de çözüm üretilmesi gerekiyor.

EYALET VE AŞİRET AĞALARININ ETKİSİ

Her dala konan, her partiye girip çıkan şaibeli eyalet şahsiyetlerine genel merkezdeki CHP'lilerin yaklaşımı ve böylece “Milletvekili” olabilmek için her yol mübahtır diyen kişilere pirim verilmemeli. Kendisini bulunmaz Hint kumaşı zanneden ama örgüte yarardan çok zarar veren Lokal Madatorların etkisinin azaltılması gerekir.

ÖZETLERSEK

Eyalet örgütleri ile örgütlenmeye başlanması büyük bir yanlıştır. Aşağıdan yukarıya doğru şehirlerden başlanarak örgütlenmek daha doğru olacaktır.

Genel Merkez ile ilişkiler kurumsallaştırılmadır. Her sorumlu ve dernek başkanı değiştiğin de politikalar ve ilişkilerde değişmemelidir.

Almanya'daki sivil toplum kuruluşlarıyla ve partilerle ilişkiler geliştirilmeli, örgütlenme getto dan çıkarılmalı.

Sosyal demokrat örgütlenme ön plana çıkarılmalı, birinci jenerasyondan çok yurtdışında doğup büyüyen gençlerle ilişkiler güçlendirilmeli “

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Sinem Alparslan, Alman Devlet Liyakat Madalyası Aldı

Sinem Alparslan Alman Devlet Liyakat M..

Sinem Alparslan, Alman Devlet Liyakat Madalyası Aldı
Barış'ın yerini bilen söylesin

Barışın yerini bilen söylesin

Barış'ın yerini bilen söylesin
CHP’den AKP’ye Peker ve Cumhurbaşkanlığı Koruma Bütçesi Tepkisi

CHP’den AKP’ye Peker ve Cumhurbaşkanlı..

CHP’den AKP’ye Peker ve Cumhurbaşkanlığı Koruma Bütçesi Tepkisi

"ABD'yle İlişkilerimiz Son Yılların En..

"ABD'yle İlişkilerimiz Son Yılların En Düşük Seviyesinde"
Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 1.911, Can kayıbı 129

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 1.9..

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 1.911, Can kayıbı 129