Bu bankta ırkçılara yer yok

23.11.2022 23:30

Almanya`nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinde ’ki Ahlen şehrinde "Kültürlerarası Hafta" etkinlikleri çerçevesinde belediyeye ait iki gençlik merkezi olan Jugendzentrum Ost ve JuK-Haus'un…

Bu bankta ırkçılara yer yok

Almanya`nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinde ’ki Ahlen şehrinde "Kültürlerarası Hafta" etkinlikleri çerçevesinde belediyeye ait iki gençlik merkezi olan Jugendzentrum Ost ve JuK-Haus'un Fuayelerine  birer "ırkçılık karşıtı bank" konuldu.

Bu bankların oralara konmasına yardımcı olan ve destekleyen sosyal kurumlar amaçlarının bu vesileyle göçmenlerle dayanışma ve özellikle dışlanmaya karşı bir kamusal, kurumsal sinyal göndermek olduğunu söylediler.

AWO entegrasyon ajansında çalışan uzman personel-danışman olan Betül Yavaş, "Yönetim, demokrasinin değerlerini hatırlatmalı ve kozmopolitliğin, hoşgörünün ve çeşitliliğin açık bir işareti olmalıdır" diye açıkladı.

Bankın dizaynı-şekli mesajını net bir şekilde ortaya koyuyor: arkalık yaklaşık iki metre uzunluğundayken, koltuk yaklaşık yarım metre daha kısa. Ahlen'deki AWO'da entegrasyon uzmanı ve göç hizmetleri müdürü Anke Peters, "Eksik parça, bizim için ırkçılığa yer olmadığını simgelemelidir" diyor. Ahlen'de yakında başka bir kurumda daha bir demokrasi tezgâhı kurulacak ve oraya da bu oturma bankından konulacak.

Ahlen Belediyesi, Ruhr-Lippe-Ems  Arbeiterwohlfahrt uyum ajansı ve  Bürgerzentrum‘ un ortak ‚ Demokrasi projesinin destelediği bu banklar görenlerin ilgisini çekiyor. Bu Proje Federal Aile İşleri, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir.

Mehmet Tanlı

Demokrasi önceliğimiz olmalı

Demokrasi projesi koordinatörü Justine Dziaduch ise‚ ‘‘Dünyayı saran Pandemi sürecinin başlaması ile birçok önemli konu rafa kalkarken unutulan en önemli öğelerden biri de göçmenler ve artan ırkçılık oldu. Ortak yaşamda her zaman Demokrasi, hukuk, adalet ve insan hakları önceliğimiz olmalıdır ‘‘ dedi.

Avrupa’da artık yükselen sağcı partileri, çığ gibi büyüyen milliyetçi-ırkçı söylemleri görmezden gelmek gerekmiyor. Bazı Sağcı Siyasetçilerin göçmenlerle ile ilgili yaptıkları kışkırtıcı açıklamalar ne yazık ki toplumda karşılığını buluyor. İşte bu yaratıcı bank projesi de bu ırkçılığa karşı küçük bir cevap olsa gerek.

ha-ber.com/Mehmet Tanlı/Ahlen

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa..

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa Sahip Olabilir"
3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyon..

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 
“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak De..

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”
Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 

Hamaneyin Rejim Karşıtı Yeğeni Tutukla..

Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 
Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler O..

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?