Biden'ın Tayvan'ı Demokrasi Zirvesi'ne Daveti Kriz Yarattı

24.11.2021 13:33

  Biden yönetiminin ABD’de düzenlenecek “Demokrasi Zirvesi”ne Tayvan’ı davet etmesine Çin yönetimi çok sert tepki gösterdi. Açıklanan listeye göre 110 ülkenin davet…

Biden'ın Tayvan'ı Demokrasi Zirvesi'ne Daveti Kriz Yarattı

 

Biden yönetiminin ABD’de düzenlenecek “Demokrasi Zirvesi”ne Tayvan’ı davet etmesine Çin yönetimi çok sert tepki gösterdi. Açıklanan listeye göre 110 ülkenin davet edildiği zirve, 9 ve 10 Aralık tarihlerinde video konferans yöntemiyle yapılacak. Zirveye davet edilmeyen ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

Biden yönetiminin, Trump dönemi sonrasında uluslararası alanda işbirliği konusunda attığı önemli adımlardan biri olarak değerlendirilen demokrasi zirvesi, dünya genelinde demokrasi ve demokratik rejimlerin desteklenmesi amacını güdüyor. Zirveye davet edilmeyen ülkeler arasında Rusya, Çin, Türkiye ve Mısır yer alıyor.

Çin’in kendi toprağı olarak kabul ettiği Tayvan’ın zirveye davet edilmesi, ABD ve Çin arasında yeni bir gerginlik konusu haline geldi. Zirveye davet edilen Tayvan’ın Digital İşlerden Sorumlu Bakanı ve Washington Büyükelçisi’nin zirveye katılacakları duyuruldu.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, kendilerinin zirveye davet edilmesinin Tayvan’ın yıllardır sürdürdüğü demokrasi ve insan hakları mücadelesinin kabulü anlamına geldiğini ve bundan memnuniyet duyulduğunu belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamadaysa söz konusu davete Çin’in tamamen karşı olduğu ifade edildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, başkent Pekin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “ABD’nin demokrasi konusundaki eylemlerinin sadece kendisinin jeopolitik hedeflerini, diğer ülkelere baskılarını ve dünyayı bölerek kendi amaçlarına hizmet edilmesi hedefine bir örtü olduğu görülüyor” ifadelerini kullandı.

Çin devlet haber ajansı Xinhua, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in de Biden’la gerçekleştirdiği videokonferansta Tayvan konusundaki fikir ayrılıklarını ABD Başkanı’na ilettiğini ve bu konunun “ateşle oynamak” anlamına geldiğini söylediğini bildirmişti.

VOA tarafından geçilen Biden'ın Tayvan'ı Demokrasi Zirvesi'ne Daveti Kriz Yarattı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Biden'ın Tayvan'ı Demokrasi Zirvesi'ne Daveti Kriz Yarattı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Biden'ın Tayvan'ı Demokrasi Zirvesi'ne Daveti Kriz Yarattı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Amerikalı Yatırımcılar Neden Türkiye’ye Gitmiyor?

Amerikalı Yatırımcılar Neden Türkiye’y..

Amerikalı Yatırımcılar Neden Türkiye’ye Gitmiyor?
Lübeck AKM'de Bayrak Değişimi

Lübeck AKMde Bayrak Değişimi

Lübeck AKM'de Bayrak Değişimi
Mehmet Öz Cumhuriyetçi Parti’den Adaylığını Açıkladı

Mehmet Öz Cumhuriyetçi Partiden Adaylı..

Mehmet Öz Cumhuriyetçi Parti’den Adaylığını Açıkladı
El Chapo’nun Eşine ABD’de 3 Yıl Hapis Cezası 

El Chapo’nun Eşine ABD’de 3 Yıl Hapis ..

El Chapo’nun Eşine ABD’de 3 Yıl Hapis Cezası 
SİVAS İMRANLI BELEDİYE BAŞKANI MURAT AÇIL TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ

SİVAS İMRANLI BELEDİYE BAŞKANI MURAT A..

SİVAS İMRANLI BELEDİYE BAŞKANI MURAT AÇIL TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ