AP haber ajansının kamera ve yayın ekipmanına el koyan İsrail hükümeti geri adım attı

AP haber ajansının kamera ve yayın ekipmanına el koyan İsrail hükümeti geri adım attı

ABONE OL
11:34 - 22/05/2024 11:34
AP haber ajansının kamera ve yayın ekipmanına el koyan İsrail hükümeti geri adım attı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

Yabancı basın yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle Amerikan haber ajansı Associated Press’in kamera ve ekipmanına el koyan İsrail hükümeti geri adım attı. İsrail İletişim Bakanı, yayın ekipmanının ajansa iade edilmesi talimatını verdiğini söyledi.

İsrailli yetkililer, AP haber ajansını merkezi Katar’da bulunan El Cezire’ye görüntü sağlayarak yabancı medya yasasını ihlal etmekle suçlamış ve ajansın ekipmanına el koyarak Gazze’den abonelerine servis ettiği canlı yayını da engellemişti.

Biden yönetimi, basın özgürlüğü kuruluşları ve İsrail muhalefet lideri buna tepki göstererek hükümeti karardan geri adım atmaya çağırdı.

Tepkilerin üzerinden birkaç saat geçtikten sonra İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi sosyal medya platformu X’ten paylaştığı mesajda, “Kararın iptal edilmesi ve ekipmanın AP’ye iade edilmesi emrini verdim” dedi.

İsrailli bakan, savunma bakanlığının haber kuruluşlarının Gazze’den canlı görüntü geçtikleri kameraların konumlarının inceleneceğini söyledi.

Yetkililer AP’ye daha önce verdikleri bilgide canlı yayın kamerasının bulunduğu noktanın sorun teşkil ettiğini belirtmemişti. Yetkililer yalnızca görüntülerin gerçek zamanlı olarak El Cezire’de verildiğini söylemişti.

Associated Press’in kurumsal iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Lauren Easton, gelişmeden memnuniyet duyduklarını söyledi; ancak İsrail hükümetinin yabancı yayın yasasını kullanması ve bağımsız gazetecilerin İsrail’de serbest şekilde çalışma imkanı konusunda endişeli olmayı sürdürdüklerini belirtti.

Washington geri adım atılması çağrısında bulunmuştu

İsrailli yetkililerin merkezi Amerika’da bulunan Associated Press haber ajansının İsrail’in güneyindeki kamera ve yayın ekipmanına el koymasının ardından Washington, İsrail hükümetine karardan geri adım atması çağrısında bulunmuştu.

AP’ye isimlerinin verilmemesi koşuluyla konuşan Amerikalı iki üst düzey yetkili, İsrail hükümetine özel olarak bu çağrının iletildiğini belirtmişti.

İsrailli yetkililer, haber ajansının, Mayıs ayında İsrail’deki ofislerini kapatarak faaliyetlerine son verdiği El Cezire’ye fotoğraf sağlayarak yeni medya yasasını ihlal ettiğini savundu.

Merkezi Katar’da bulunan El Cezire, AP ve diğer haber ajanslarından canlı görüntü ve fotoğraf hizmeti alan binlerce medya kuruluşundan biri.

AP haber ajansı, İsrail’in askerlerin hareketleri ve konumları gibi ayrıntıların yayınlanmasını yasaklayan askeri sansür kurallarına uyduğunu ve Gazze’den verilen canlı görüntüde genellikle bölgeden yükselen dumanın gösterildiğini ifade etmişti.

İsrail İletişim Bakanlığı’ndan yetkililerin Salı günü öğleden sonra AP’nin İsrail’in güneyinde bulunan Sderot kentindeki yayın noktasına gelerek ekipmana el koyduğu ve ajansın İsrail’in yabancı yayın kuruluşu yasasını ihlal ettiğini iddia eden İletişim Bakanı tarafından imzalanmış bir belgenin verildiği belirtildi.

AP canlı yayın noktasından abonelerine Gazze’nin kuzeyini gösteren genel görüntü servis ediyordu. AP’nin ekipmanına el konulması öncesinde geçen hafta canlı yayının sonlandırılması talimatı verilmiş; ancak haber ajansı bunu reddetmişti.

Beyaz Saray: “Gazetecilerin işlerini yapma imkanı ve hakkına sahip olduğuna inanıyoruz”

Beyaz Saray, AP’nin yayın ekipmanına el konumasını kaygı verici olarak niteledi.

ABD Başkanı Joe Biden’la New Hampshire’a giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplayan Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, gazetecilerin işlerini yapma imkanı ve hakkına sahip oldukları inancında olduklarını vurguladı.

İsrail muhalefet lideri de hükümeti eleştirdi

İsrail’in muhalefet lideri Yair Lapid sosyal medya platformu X’ten paylaştığı mesajda hükümetin kararını “çılgınlık” olarak niteledi.

Lapid, “Bu El Cezire değil. 53 Pulitzer Ödülü kazanmış olan Amerikan medya kuruluşu. Bu hükümet, bedeli ne olursa olsun, İsrail’in tüm dünyada dışlanmasını sağlamaya karar vermiş gibi davranıyor” ifadelerini kullandı.

İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi ise Yair Lapid’in bu paylaşımına verdiği yanıtta, medya yasasının El Cezire’ye içerik sağlayan her araca el konulabileceğini belirttiğini savundu.

Karhi, “Hoşunuza gitmese de, askerlerimize ve devletin güvenliğine zarar vermeye çalışan herkese karşı kararlı bir şekilde adım atmaya devam edeceğiz” dedi.

Katar merkezli El Cezire’nin ofisleri kapatılmıştı

İsrailli yetkililer ülkedeki yeni medya yasasını gerekçe göstererek merkezi Katar’da bulunan El Cezire televizyonunun ofislerini kapatmış, internet sitesini yasaklamış ve kanalın ekipmanına da el koymuştu.

İsrail, Gazze’de kalan az sayıdaki uluslararası haber kuruluşlarından biri olan ve savaşta İsrail’i katliamla suçlayan haber ve yayınlara imza atan kanalın taraflı haber yaptığını iddia ediyor.

VOA tarafından geçilen AP haber ajansının kamera ve yayın ekipmanına el koyan İsrail hükümeti geri adım attı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. AP haber ajansının kamera ve yayın ekipmanına el koyan İsrail hükümeti geri adım attı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan AP haber ajansının kamera ve yayın ekipmanına el koyan İsrail hükümeti geri adım attı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.