Amasya Çevre Yolu zamandan ve akaryakıttan tasarruf sağladı

08.03.2022 15:36

  Uaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünden Amasya Çevre yoluyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Amasya'nın hızla gelişen sosyo ekonomik yapısına paralel…

Amasya Çevre Yolu zamandan ve akaryakıttan tasarruf sağladı

 

Uaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünden Amasya Çevre yoluyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Amasya'nın hızla gelişen sosyo ekonomik yapısına paralel olarak artan şehir içi ve şehirlerarası ağır taşıt trafiğinin mevcut şehir geçişini kullanması nedeniyle trafik sıkışıklığı ve aksamaları gidermek amacıyla Amasya Çevre Yolu'nun 25 Temmuz 2020'de açıldığı anımsatılan açıklamada, çevre yolunun 2x2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında ve 11,3 kilometre uzunluğunda inşa edildiği ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Suluova-Amasya Yolu'ndan ayrılıp, Amasya'nın güneybatısından geçerek Amasya-Turhal Yolu'na bağlanan Çevre Yolu güzergahının yol eksenine dik, farklı derinliklerde ve sık aralıklardaki vadilerden geçmesi, arazinin apik yapısı, zeminin inşaat açısından riskli bir yapıda olması gibi nedenlerle projede birçok özel imalat yer alıyor. Toplam uzunluğu bin 151 metre olan 2 çift tüp tünel, bir tanesi dengeli konsol teknolojik köprü olarak inşa edilen Şehzadeler Viyadüğü olmak üzere toplam bin 612 metrelik 4 çift viyadük, 3 köprülü kavşak, 65 metrelik 2 adet çift köprü, 334 metrelik 3 adet tek köprü, 597 metrelik 2 aç-kapa yapısı inşa edildi."

Amasya Çevre Yolu ile 13,5 kilometrelik şehir geçişinin 2 kilometre kısaldığı belirtilen açıklamada, "Yaklaşık 30 dakika süren seyahat süresi 7 dakikaya indi. Tehlikeli madde taşıyan araçların şehir dışına alınmasıyla trafik güvenliği ve konforunu artıran çevre yoluyla açıldığı günden itibaren zamandan 264,9 milyon lira, akaryakıttan 26,2 milyon lira olmak üzere toplam 291,1 milyon lira tasarruf edildi. Ayrıca sinyalizasyon sisteminin devre dışı kalması ve dur-kalk beklemelerinin ortadan kaldırılmasıyla yıllık 5 bin 497 ton karbon emisyon azalışı sağlandı." ifadelerine yer verildi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

IŞİD’in

IŞİD’in "The Beatles" Hücresi Üyesine ..

IŞİD’in "The Beatles" Hücresi Üyesine Müebbet Hapis
Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endişelendiriyor

Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endi..

Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endişelendiriyor
HDP’den Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

HDPden Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

HDP’den Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

"Putin Zaporijya'da IAEA Misyonunu Kab..

"Putin Zaporijya'da IAEA Misyonunu Kabul Etti"

"Xi ve Putin Kasım'daki G20 Zirvesine ..

"Xi ve Putin Kasım'daki G20 Zirvesine Katılacak"
“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale Geldi”

“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale ..

“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale Geldi”