Almanya’da göçmen karşıtı AfD’nin oy oranı düşüyor

Almanya’da göçmen karşıtı AfD’nin oy oranı düşüyor

ABONE OL
17:43 - 15/05/2024 17:43
Almanya’da göçmen karşıtı AfD’nin oy oranı düşüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Almanya bu yıl Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden başlayarak gelecek Eylül‘de üç eyalette yapılacak seçimlerle siyasi dengeleri değiştirebilecek bir süreç yaşayacak.

Bu nedenle uzun zamandır en çok konuşulan konu, 2015 yılında mülteci akını sırasında yıldızı parlayan ve o zamandan bu yana göçmenler ile İslam karşıtlığı gibi konular üzerinden korkuları sürekli körükleyen AfD’nin (Almanya için Alternatif) alabileceği oy oranı.

Geçen Kasım ayında yapılan anketlerde, partinin Almanya’daki oy oranı yüzde 23’e kadar çıkarken, 9 Haziran 2024’te yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde en az yüzde 25 oy alması bekleniyordu.

Ancak son aylarda yaşanan gelişmeler ve partiden siyasetçilerin adının karıştığı skandallar sonrasında, AfD’ye destek yüzde 6 azaldı. Anketlere göre, AfD’nin Almanya çapındaki oy oranı yüzde 17. Partinin, AP seçimlerinde de benzer oranda bir oy alabileceği tahmin ediliyor.

AfD’ye seçmen desteğinin düşmesine neden olan son gelişmelerden biri, partinin en tanınan isimlerinden Björn Höcke’nin mahkemeye verilmesi ve dava sonucunda cezalandırılması oldu.

Partinin Thüringen Eyaleti Başkanı olan ve radikal söylemeleriyle tanınan Höcke hakkında, bir seçim konuşmasında Hitler döneminde kullanılan ve şu anda Almanya’da yasaklı olan “Herşey Almanya için” sloganını tekrarladığı için dava açıldı.

Esas mesleği tarih öğretmenliği olan Höcke, sloganının Nasyonal Sosyalist dönemde kullanıldığını ve yasaklı olduğunu bilmediğini söyleyerek, suçlamaları reddetti.

Eyalet Mahkemesi ise Höcke’ye toplam 13 bin Euro para cezası verdi. Bir başka mahkeme, AfD’li siyasetçinin “faşist” olarak tanımlanabileceğine hükmetmişti.

AfD hakkında tartışmalar bitmiyor

AfD’nin son aylarda sürekli olarak oy kaybetmesine neden olan diğer etkenlerde de, partinin Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri lider adayları Maximilian Krah ile Petr Bystron’un Rusya’dan para aldıkları yönündeki iddialar ve Krah’ın bürosunda çalışan bir elemanın Çin adına casusluk yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklanması oldu.

Daha öncesinde ise AfD’nin “Almanya’yı göçmenlerden temizleme” gündemli gizli toplantısının ortaya çıkması büyük tepki toplamıştı.

25 Kasım 2023 günü gerçekleşen buluşmada AFD’li siyasetçilerin Avrupa’dan çeşitli ırkçılarla gizli toplantıda biraraya gelip, milyonlarca göçmeni sürgün etme planını konuşmalarına tepkiler sonrasında, milyonlarca kişinin katıldığı protesto gösterileri düzenlenmişti.

VOA tarafından geçilen Almanya’da göçmen karşıtı AfD’nin oy oranı düşüyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Almanya’da göçmen karşıtı AfD’nin oy oranı düşüyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Almanya’da göçmen karşıtı AfD’nin oy oranı düşüyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.