Almanya Savunma Bakanı İstifa Etti

Almanya Savunma Bakanı İstifa Etti

ABONE OL
13:33 - 16/01/2023 13:33
Almanya Savunma Bakanı İstifa Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Almanya’da koalisyon hükümetinin en çok eleştirilen bakanları arasında yer alan Savunma Bakanı Christine Lambrecht, görevinden istifa etti.

Görevini bırakacağını yazılı bir açıklamayla duyuran Lambrecht, istifa kararında medyanın kendi yaşamına odaklanmasının etkili olduğunu ifade ederek, “Federal Ordu ve Almanya vatandaşlarının çıkarına olan güvenlik politikası kararları hakkında objektif haber ve tartışma yapılamıyor. Askerlerin değerli çalışmaları ön planda olmalı. Bu nedenle ben görevimi bırakmaya karar verdim” dedi.

Hükümet tarafından yapılan ilk değerlendirmede, Başbakan Olaf Scholz’un Christine Lambrecht’in yerine kimin getirileceği hakkında “yakın bir zamanda” karar vereceği belirtildi. Yeni bakanın ilk işlerinden biri, önümüzdeki Cuma günü ABD’nin Almanya‘daki Ramstein Hava Üssü’nde yapılacak zirveye katılmak olacak.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in davetiyle “Ukrayna Temas Grubu” olarak adlandırılan ve üçüncü kez yapılacak zirveye çok sayıda ülkeden savunma bakanlarının Rusya’ya karşı savaşta, Ukrayna’ya daha fazla destek verilmesini görüşmeleri bekleniyor.

Savunma Bakanı eleştirilerin odak noktasındaydı

Christine Lambrecht son dönemlerde yoğun eleştirilerin hedefi olmuştu. Muhalafet partileri, bakanlığı iyi yönetemediği ve Alman ordusu ile bağlantısının kopuk olduğu şeklindeki suçlamaların yanı sıra, yaptığı bazı açıklamalar nedeniyle de eleştirdikleri bakanın görevden alınmasını talep ederken, Başbakan Olaf Scholz da kendi partisi Sosyal Demokrat SPD de Bakan Lambrecht’e sahip çıkmıştı.

Savunma Bakanı Lambrecht’in geçtiğimiz yıl yetişkin oğlunu Paskalya tatili döneminde Alman ordusuna ait bir helikoptere alması yoğun eleştirilere yol açmıştı. Ardından Alman ordusu için yeterli miktarda mermi siparişi vermediği ve ordu yönetimi ile iletişim konusunda eksik kaldığı şeklindeki suçlamalara hedef olan Lambrecht, geçen Eylül ayında Almanya Silahlı Kuvvetleri’nin depolarından Ukrayna’ya silah yardımı yapmanın mümkün olmadığını söyleyerek uluslararası tepkilere neden oldu.

Son olarak, Lambrecht’in yılbaşı gecesi sosyal medya hesabından, “2022 yılı bizi meydan okumalarla karşı karşıya getirdi. Avrupa’nın göbeğinde bir savaş yaşanıyor. Ama bununla bağlantılı bir dizi izlenimlerim de oldu. Birçok ilginç ve şahane insanla biraraya geldim. Bunun için kalpten teşekkür ediyorum” diyerek arka planda fırlatılan havai fişekler eşliğinde Ukrayna’da sürdürülen savaştan bahsetmesi istifa talepleri konusunda bardağı taşıran son damla olarak değerlendirildi.

VOA tarafından geçilen Almanya Savunma Bakanı İstifa Etti haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Almanya Savunma Bakanı İstifa Etti haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Almanya Savunma Bakanı İstifa Etti haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.