Ahlenli öğrencilerden depremzedeler için bağış kampanyası

11.03.2023 14:09

Ahlen`de Fritz-Winter-Gesamtschule Öğrencileri depremzedeler için 4000 avrodan fazla para topladı. Almanya ‘nın Münsterland bölgesindeki eski madenci şehri Ahlen`de Fritz-Winter tüm gün Okulu’nun…

Ahlenli öğrencilerden depremzedeler için bağış kampanyası

Ahlen`de Fritz-Winter-Gesamtschule Öğrencileri depremzedeler için 4000 avrodan fazla para topladı.

Almanya ‘nın Münsterland bölgesindeki eski madenci şehri Ahlen`de Fritz-Winter tüm gün Okulu’nun öğrencileri, Türkiye ve Suriye'deki deprem felaketinin kurbanlarıyla dayanışma amaçlı açtıkları bağış kampanyasında 4159, 97 Avro topladılar. Ev yapımı çanak çömlek ve gıda satışından “Aktion Deutschland Hilft” bünyesinde birleşen yardım kuruluşları yararına 4.159,97 Avro toplandı.

Öğrenci temsilcisi sözcüsü Jana Maschke, Belediye Başkanı Dr. Alexander Berger ‘e sembolik çeki sunarken, Berger “Bağışın gerçekten yardımcı olabilecek önemli bir meblağ olduğunu düşünüyorum. Bu bağış kampanyası, akrabalarını, malını, mülkünü kaybetmiş insanlarla gerçek bir dayanışmayı simgeliyor ‘‘dedi.

Kampanyacı arkadaşlarıyla birlikte Münster'deki bir dükkânda el yapımı ürünler satarak yaklaşık 1.000 avro kazanan Leni Förster, "6. sınıftan beri çanak çömlek yapıyoruz" dedi. "Grün und Form" sahibi bu miktarı ikiye katlayarak Ahlenli öğrencilerin büyük beğenisini kazandı. Jana Maschke, "Depremi duyar duymaz bir şeyler yapmamız gerektiği inancı oluştu bizde. Vicdanen harekete geçtik okul topluluğuna bir hafta boyunca öğle molasında ve bir öğleden sonra hayır amaçlı pişmiş ve unlu mamuller satma fikri doğdu bizde‘‘ dedi.

Belediye uyum görevlisi Daniela Noack aktif öğrencileri överek ‚ ‘‘Bu tip doğal felaketlerde Üzüntü duygusu evrenseldir. Ama tabii ki sonrasında adımlar atmak ve bir şeyler yapmak, bu olağanüstü bir şey.  Gençlerin başardıkları, saf empatinin çok ötesine geçiyor. Belediye Başkan Yardımcısı Serhat Ulusoy ise, bu başarılı kampanyayı "kentimizin kültürlerinin sanıldığından birbirine daha yakın olduğunun ve bir şekilde büyüdüğünün" bir işareti olarak gördüğünü söyledi.

Fritz-Winter- Gesamtschule Okulu'ndaki öğrencilerin bir kısmının, felaket bölgesinde yaşayan akrabaları nedeniyle bu korkunç felaketten doğrudan etkilendiklerini söyleyen okul Müdiresi  Claudia Wilmer bu nedenle “İnsani Okul” etiketi taşıyan okulun deprem bölgesinde bir Türk okuluyla uzun vadeli bir ortaklık arayışına gireceğini söyledi.

ha-ber.com/Mehmet Tanlı/Ahlen

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

"ABD'den Ukrayna'ya 2,6 Milyar Dolarlı..

"ABD'den Ukrayna'ya 2,6 Milyar Dolarlık Mühimmat"
Emine Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun ABD Temasları Sürüyor

Emine Erdoğan ve Çavuşoğlunun ABD Tema..

Emine Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun ABD Temasları Sürüyor
Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe Destek

Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe D..

Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe Destek
Eski Başkan Donald Trump’ın Salı Günü Hakim Karşısına Çıkması Bekleniyor

Eski Başkan Donald Trumpın Salı Günü H..

Eski Başkan Donald Trump’ın Salı Günü Hakim Karşısına Çıkması Bekleniyor
Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den Gözdağı

Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den..

Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den Gözdağı

"Rusya Belarus'ta Nükleer Silah Konuşl..

"Rusya Belarus'ta Nükleer Silah Konuşlandırabilir"