13.3 C
Berlin
02:23 - 12/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA Köln

Zuhal Ergiden: İşin mutfağından geliyorum

Almanya’nın Köln kentinde 23 Kasım Cumartesi günü yatırım ve finans danışmanlığı sektöründe geniş yelpazede hizmet vermek için yeni büro açacak deneyimli bankacı Zuhal Ergiden, “Bu işin mutfağından geliyorum” dedi.  Ergiden, “30 yıla yakın bankacılık geçmişim var, bunun 23-24 yılını farklı bölümlerde yönetici olarak görev yaptım, son 15 yılını grup müdürü/genel müdür yardımcısı olarak bireysel bankacılıktan sorumlu olarak çalıştım” diyerek ne kadar tecrübeli olduğuna dikkat çekti.

YATIRIM DANIŞMANI SEÇERKEN DİKKATLİ OLMALIYIZ

Yatırım ve finans danışmanlığının çok hassas ve önemli bir alan olduğuna dikkat çeken başarılı danışman Zuhal Ergiden şunları söyledi:

“30 yıllık bankacılık birikimimi, tecrübelerimi insanlar ile paylaşmak. Kişiye özel finans konseptlerini hayata geçirerek, gelecek için sağlıklı birikim yapabilmelerini sağlamak için yatırım ve finans danışmanlığını seçtim.  İster öğrenci, stajyer, az gelirli, çok gelirli, iş adamı ya da ev hanımı olsun, herkes, küçük tasarruflar ile büyük birikimler oluşturabilir. Burada önemli olan, doğru konseptle birlikte, güvenilir bir yatırım danışmanı ile çalışmaktır.

En önemli faktör, danışmanın konusunda eğitimli ve güvenilir olması. Müşterisine kendi dilinde ve anlayacağı bir biçimde, imzaladığı sözleşmenin riskini, ücretlerini, getirisini, avantajlarını anlatabiliyor olması da son derece önemlidir.

DANIŞMANLIK ÜCRETİ ALMIYORUM

Ben bir Türk olarak Almanya da büyüdüm ve Alman Bankacılık eğitimi aldım. Ben iki dile de hakim olmakla beraber, iki kültürü de çok iyi biliyorum. Ve en önemlisi, bankacılık mevzuatını ve sözleşmelerin içeriğini Türkçe olarak müşterime çok rahat anlatabiliyorum.

Bir konuyu anlayarak bir karar vermek insanları rahatlatıyor. Sonuçta yıllarca sizi bağlayan bir sözleşmeye imza atıyorsunuz. Artısını eksisini bileceksiniz ki doğru karar verebilesiniz.

Bir önemli konu daha var, o da danışmanlık ücreti, bu konuda birçok insan mağdur olur. Büyük paralar ödeyip yanlış yönlendirilir, zarara uğratılabilir. Böyle insanlardan uzak durun, danışmanlık ücreti ödemeyin.

BİRİKİM YAPABİLMELERİNE YARDIMCI OLUYORUM

Ben insanların orta vadede borçlarından ve borç spiralinden kurtulmaları ve eş zamanda birikim yapabilmeleri için yardımcı oluyorum.

Devletin sunduğu teşvikler konusunda bilgi sahibiyim, bunları mutlaka müşterilerim için kullanıyorum. Birçok insan minik birikimler ile devlet teşviki alarak bireysel emekliliği için yatırım yapabileceğini bilmiyor, oysa bu, işsizlik parası alıyor ya da „Mini Job “olarak gelirini sağlıyor olsa bile mümkün.

Örneğin geçenlerde üç çocuklu ve işsizlik parası alan bir anneye, devlet teşvikli bireysel emekliliği için yatırım planı yaptım.

Kendisi ayda sadece 5 Euro ödeyecek, devletten kendisi ve çocukları için her yıl 845,- Euro teşvik alacak. Bu demek oluyor ki, her yıl emekliliği için 905, Euro birikmiş olacak. Emekli olduğunda eline yüklü bir para geçecek.

İşin „mutfağından “geldiğimden, bankacılığın püf noktalarını, özellikle kredi işlerinde banka politikalarını ve stratejilerini iyi biliyorum, dolayısıyla müşterimi hızlı ve doğru bir şekilde yönlendirebiliyorum.

KONUT KREDİLERİ ÇOK UYGUN

Konut kredilerin faiz oranları son yıllarda oldukça düşük. Konut Kredisi ile ev sahibi olmanın tam zamanı. Fakat faiz oranı ne kadar düşük olsa da bankalar arasında yine farklılıklar oluyor. Küçük bir farklılık bile, yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredilerde, binlerce Euro kâr ya da zarar edilmesine neden oluyor.

DEVLET DESTEĞİ MÜMKÜN

Örneğin iş bulma kurumu, işsizlik esnasında şirket kurup serbest çalışmak isteyen kişilere 6 ay süreli, belirli şartlarda finansal destek/hibe vermekte.

Bunun şartlarından biri kurulacak iş ile ilgili bir iş planın (Business plan) iş bulma kurumuna sunulması.

Bu iş planının hazırlanmasında da yardımcı oluyorum “

ha-ber.com/Metin ES / KÖLN

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla