YTB HANAU SALDIRISI KURBANI GÖKHAN GÜLTEKİN İÇİN KÜTÜPHANE AÇTI

19.02.2022 00:50

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Almanya’nın Hanau kentinde iki yıl önce ırkçı terör saldırısında hayatını kaybeden Gökhan Gültekin adına, memleketi…

YTB HANAU SALDIRISI KURBANI GÖKHAN GÜLTEKİN İÇİN KÜTÜPHANE AÇTI

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Almanya’nın Hanau kentinde iki yıl önce ırkçı terör saldırısında hayatını kaybeden Gökhan Gültekin adına, memleketi Ağrı'da “Şehit Gökhan Gültekin Kütüphanesi” açtı.

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020’de düzenlenen ırkçı terör saldırısında yaşamını yitiren Gökhan Gültekin adına Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından memleketi Ağrı'nın Eleşkirt ilçesine bağlı Tahir beldesindeki Türk Telekom İlk ve Ortaokulunda “Şehit Gökhan Gültekin Kütüphanesi” açıldı. Gültekin'in vefat yıl dönümü dolayısıyla beldedeki mezarlıkta, YTB öncülüğünde anma programı da düzenlendi. Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından YTB Başkanı Abdullah Eren ve beraberindekiler, Gültekin'in mezarı başında dua etti.

HANAU TERÖR SALDIRISINI UNUTTURMAYACAĞIZ

Kütüphanenin açılış programında konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, saldırı sonrası Almanya’nın Hanau kentine giderek orada büyük bir yürüyüş yaptıklarını hatırlattı. Hanau’da gerçekleşen terör saldırısını unutturmamak için farkındalık kampanyaları düzenlediklerini belirten Eren, "Orada hem Türk hem de Alman toplumunun katılımıyla tepki yürüyüşleri düzenlendi. Büyük bir cenaze töreni tertip edildi. Cenazeleri alıp gelmiştik ve ben o zaman Çorum'daki cenazeye katılmıştım. Sayın Cumhurbaşkanımız ile aileleri görüştürdük ve kendisi bizzat taziyelerini iletmişti. O günden bu yana bu olay unutulmasın diye bir farkındalık kampanyası çalışması içerisindeyiz. Her seneyi devriyesinde farklı etkinlikler düzenliyoruz." diye konuştu.

Almanya'ya giden Türk vatandaşlarının büyük başarı hikayeleri yazdığına dikkat çeken Eren, YTB olarak Avrupa'da yaşayan vatandaşlar için farklı projeler yürüterek çeşitli desteklerde bulunduklarını anlattı. YTB olarak da Gökhan Gültekin’in adını yaşatmaya çalıştıklarını kaydeden Eren, "Gökhan Gültekin kardeşimiz burada ve ata topraklarında yatıyor. Mezarını ziyaret ettik ve Fatiha okuduk. Okul kütüphanesine Gökhan Gültekin adını verdik. YTB olarak da Gökhan'ın adını burada yaşatmak istiyoruz. Kütüphanemizin resmi açılışını yaptık ve buradaki öğrenciler de Gökhan ağabeylerinin ismini unutmayacaktır. Kütüphaneye her geldiklerinde onun adını görecekler." dedi.

Almanya'nın Frankfurt kenti yakınlarında bulunan Hanau'da kentinde 19 Şubat 2020'de iki kafeye ve bir büfeye ırkçı terör saldırısı düzenlenmişti. Saldırıda Mercedes Kierpacz, Sedat Gürbüz, Gökhan Gültekin, Hamza Kurtoviç, Ferhat Ünvar, Kaloyan Velkov, Vili Viorel Paun, Said Nesar Hashemi ve Fatih Saraçoğlu hayatını kaybetmişti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

“ABD'den Beklentimiz Yunanistan'ı Yanlış Hesaplara Sokmaması”

“ABD'den Beklentimiz Yunanistan'ı Yanl..

“ABD'den Beklentimiz Yunanistan'ı Yanlış Hesaplara Sokmaması”
TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü”

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Erme..

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü”
FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya Etkileri

FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya..

FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya Etkileri
Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95.811, Can kayıbı 138

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95...

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95.811, Can kayıbı 138
Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba Karanlıkta

Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba ..

Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba Karanlıkta

"İran'ın SİHA Saldırısında Ölü Sayısı ..

"İran'ın SİHA Saldırısında Ölü Sayısı Yükseliyor"