Washington’da Beyaz Bayraklar

19.10.2021 18:57

  Corona virüsü salgını Amerika’da 1918-1919 yıllarında yaşanan İspanyol gribi salgınından daha çok can aldı. Sanatçı Suzanne Brennan Firstenberg, kaybolan 700 binden…

Washington’da Beyaz Bayraklar

 

Corona virüsü salgını Amerika’da 1918-1919 yıllarında yaşanan İspanyol gribi salgınından daha çok can aldı. Sanatçı Suzanne Brennan Firstenberg, kaybolan 700 binden fazla yaşamın unutulmaması için Washington’u beyaz bayraklarla donattı.

Johns Hopkins Corona Virüsü Araştırma Merkezi dünya genelinde Corona virüsü ölümlerini kayda geçiriyor. Amerika’da da rakamlar artmaya devam ediyor.

Maryland eyaletinden sanatçı Suzanne Brennan Firstenberg, sayıları değiştirmekten fazlasını yapıyor.

Sanatçı başkentte Kongre binasına bakan Ulusal Park’ta 8 hektarlık alana yerleştirdiği bayraklarla salgın döneminde ölenleri unutturmamak için çalışıyor.

Firstenberg, ‘‘Bu fiziki sanat gösterisiyle belki hala aşı olmamayı tercih eden ya da maske takmaktan hoşlanmayanları etkileyeceğimi düşünüyorum’’ diyor.

Firstenberg ve bir yerel peyzaj şirketinden gönüllüler Washington Anıtı’nın yakınına üç gün boyunca 600 bin beyaz bayrak dikti.

Suzanne Brennan Firstenberg, ‘‘25 yıldır bakımevi gönüllüsüyüm ve Amerika’da Corona virüsü yüzünden ölen herkesin anılmasını sağlamak istiyorum’’ sözleriyle amacını özetliyor.

3 binden fazla bayrak kırmızı çıkartmalarla işaretlenmiş, bunlar salgında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını temsil ediyor.

İnteraktif sergi ailelerin sevdikleri için kişisel notlar yazmalarına da fırsat veriyor.

Firstenberg, ‘‘Umarım kalıcı bir anma düşündüğümüzde, içimize dönmek ve yaşananların tekrarlanmasını nasıl önleyebileceğimizi düşünmek de bunun bir parçasını oluşturur’’ diyor.

17 günün sonunda sergi bir Pazar günü gün batımında askeri cenaze marşı eşliğinde kapandı. Firstenberg üzerinde yazı olan tüm bayrakların temizleneceğini, kayıt altına alınacağını ve arşivleneceğini söyledi. Firstenberg, bu deneyimin ziyaretçilerin kederlerinde yalnız olmadıklarını görmeleri açısından çok yararlı olduğunu söylüyor.

VOA tarafından geçilen Washington’da Beyaz Bayraklar haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Washington’da Beyaz Bayraklar haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Washington’da Beyaz Bayraklar haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Bayern Münih, Arminia Bielefeld’i tek golle geçti

Bayern Münih, Arminia Bielefeld’i tek ..

Bayern Münih, Arminia Bielefeld’i tek golle geçti
Almanya'da 2 kişide Kovid-19'un Omicron varyantı görüldü

Almanya'da 2 kişide Kovid-19'un Omicro..

Almanya'da 2 kişide Kovid-19'un Omicron varyantı görüldü
Almanya'nın Wuppertal kentine modern bir külliye inşa edilecek

Almanyanın Wuppertal kentine modern bi..

Almanya'nın Wuppertal kentine modern bir külliye inşa edilecek
Karahantepe'ye karşılama merkezi ve kazı evi yapılacak

Karahantepeye karşılama merkezi ve kaz..

Karahantepe'ye karşılama merkezi ve kazı evi yapılacak