Ukrayna’dan Çıkan İlk Tahıl Gemisi Suriye’de Demirledi

16.08.2022 19:38

  Ukrayna’dan tahıl ihracı konusunda iki hafta önce varılan anlaşmadan sonra bu ülkeden ayrılan ilk geminin Suriye’nin Tartus limanına demirlediği ortaya çıktı.…

Ukrayna’dan Çıkan İlk Tahıl Gemisi Suriye’de Demirledi

 

Ukrayna’dan tahıl ihracı konusunda iki hafta önce varılan anlaşmadan sonra bu ülkeden ayrılan ilk geminin Suriye’nin Tartus limanına demirlediği ortaya çıktı.

Sierra Leone bandıralı Razoni adlı gemi, Türkiye ve BM ile Rusya ve Ukrayna arasında varılan “Ortak Tahıl Koridoru” anlaşması kapsamında 1 Ağustos’ta Ukrayna’nın Odesa limanından yola çıkmıştı. Uydu antenlerini kapalı tutan geminin son günlerde konumu net değildi.

Planet Labs PBC’den sağlanan uydu fotoğrafları, gemiyi bu sabah Tartus limanında görüntüledi.

Nakliyede görevli bir kaynak da geminin Tartus’a demirlediğini doğruladı ve kargosundaki mısırın bir kısmını Suriye’de boşaltmakta olduğu bilgisini verdi.

26 tonluk mısır kargosunun ilk başta, ekonomik kriz ve gıda sıkıntısı yaşanan Lübnan’a gitmesi planlanıyordu.

Buna karşın, kargonun ilk alıcısı kaliteyle ilgili kaygıları gerekçe göstererek kargoyu teslim almayı reddetti ve gemi bunun üzerine Türkiye’ye hareket ederek 11 Ağustos’ta Mersin’e demirledi. Gemi, kargosunun bir kısmını Mersin’de boşalttı.

Gemi ertesi gün hareket ettikten sonra uydu cihazlarını kapalı tutu.

Kiev daha önce Şam’ı, Rus işgalinin ardından Ukrayna’daki depolardan yağmalandığını belirttiği en az 150 bin ton tahılı ithal etmekle suçlamıştı. Rusya ise Ukrayna’dan tahıl çaldığı suçlamasını reddetmişti.

Kiev geçen Haziran ayında Suriye’nin Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk ve Donetsk bölgelerinin bağımsızlığını tanımasından sonra Şam’la diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Ukrayna Ulaştırma Bakanlığı hafta sonunda yaptığı açıklamada, “gemi ve kargodan, Ukrayna’dan ayrılmalarının ardından sorumlu olmadığını” kaydetmişti.

VOA tarafından geçilen Ukrayna’dan Çıkan İlk Tahıl Gemisi Suriye’de Demirledi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Ukrayna’dan Çıkan İlk Tahıl Gemisi Suriye’de Demirledi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Ukrayna’dan Çıkan İlk Tahıl Gemisi Suriye’de Demirledi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Olacak Mı?

HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Ola..

HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Olacak Mı?
Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartışılıyor

Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartı..

Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartışılıyor
Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankların Peşinde

Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankları..

Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankların Peşinde
Datça’daki kış maratonundan Avrupalı yüzücülere davet var!

Datça’daki kış maratonundan Avrupalı y..

Datça’daki kış maratonundan Avrupalı yüzücülere davet var!
Rus Paralı Asker Grubu Wagner Nasıl Bir Oluşum?

Rus Paralı Asker Grubu Wagner Nasıl Bi..

Rus Paralı Asker Grubu Wagner Nasıl Bir Oluşum?